gruzja-azerbejdzan-armenia-14-dni-baner

4 pomysły na wakacje w Armenii

15.04.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka objazdowa, trekking, wine tour, jeep tour – Armenia roztacza liczne możliwości i gwarantuje niezapomniane wakacje. Ten owiany mistyczną energią i wciąż nieodkryty turystycznie raj może się pochwalić ciekawymi zabytkami, piękną przyrodą i niezwykłą kulturą, które po prostu trzeba poznać!

Do Armenii nie dotarła fala masowej turystyki. To dlatego można tu nadal doświadczyć autentyzmu lokalnego życia i spokojnie wypocząć, ciesząc się piękną zielenią przyrody, znakomitą pogodą, licznymi zabytkami i ciszą. Wiele osób, zwłaszcza z zachodniej Europy, przyjeżdża ostatnio do Armenii po to, by przejechać kraj rowerem – to na pewno niezwykła i niezapomniana forma wyprawy, jednak niełatwa, wyczerpująca i nie dla wszystkich. Na szczęście krainę Noego można równie dobrze poznać na inne sposoby.

4 pomysły na wakacje w Armenii 3

1. Wycieczka objazdowa po Armenii

Armenia nie jest zbyt dużym krajem, dlatego już 8-dniowa kameralna wycieczka objazdowa wystarczy, by zobaczyć największe atrakcje. Bez wątpienia należy do nich Erywań (w stolicy warto zwiedzić m.in. piękny plac Republiki z zabytkami, wytwórnię koniaku ArArAt, muzea Matenadaran i Tsitsernakaberd czy Kaskady z najpiękniejszą panoramą miasta – więcej atrakcji opisuję w artykule Co zobaczyć w Erywaniu?).

Ponadto szczególnymi skarbami Armenii są jezioro Sewan, zwane armeńskim morzem, Wagharszapat (dawniej Eczmiadzyn), czyli armeński Watykan z kompleksem katedralnym wpisanym na listę UNESCO, klasztor Tatew (również na liście UNESCO, wjazd do klasztoru najdłuższą na świecie dwupasmową kolejką linową), klasztor Chor Wirap, gdzie król Tiridates III uwięził Grzegorza Oświeciciela, założyciela Kościoła ormiańskiego, a także kompleks klasztorny Geghard z biblijną Włócznią Przeznaczenia oraz relikwiami św. Andrzeja i św. Jana.

Trasa pomiędzy kolejnymi zabytkami wiedzie wśród przepięknej natury, z widokiem na Ararat, świętą górę Ormian (potężny masyw o wysokości 5137 m n.p.m. leży na terenie Turcji, ale jest znakomicie widoczny z wielu miejsc w Armenii). Dla tych, którzy w trakcie jednej wyprawy chcą zobaczyć więcej zakątków Kaukazu, dobrym pomysłem jest też 12-dniowa wycieczka objazdowa Gruzja + Armenia.

2. Wine tour w Armenii

Mało kto wie, że Armenia – podobnie jak Gruzja – słynie z wybornego wina. Aby trafić do rzemieślniczych winiarni, trzeba jednak wiedzieć, gdzie ich szukać. 8-dniowa wyprawa winnym szlakiem Armenii prowadzi przykładowo do piwniczek Maran i Armenia Wine, z których każda przenosi w świat całkiem innych doznań, i to nie tylko smakowych, ale też wizualnych i nastrojowych. Intrygująca jest również winiarnia Areni, zlokalizowana w wiosce o tej samej nazwie, gdzie od starożytności uprawia się jedną z najstarszych odmian winorośli (według miejscowych daje ona wyjątkowo smaczne wino). Więcej informacji o tych winiarniach znajduje się w artykule Winne szlaki Armenii – wycieczka po płynne złoto Kaukazu.

4 pomysły na wakacje w Armenii 4

3. Trekking w Armenii

Po Armenii warto przemieszczać się także piechotą. Tutejsze góry, wąwozy, lasy i jeziora stwarzają wprost idealne warunki dla pasjonatów trekkingu. Spacery na łonie przyrody i noclegi w namiotach pod chmurką pozwalają odetchnąć od codzienności i dotrzeć do niewiarygodnych miejsc, które turyści zwykle omijają – lub o których nawet nie wiedzą. Tym bardziej trzeba je zobaczyć!

W trakcie 7-dniowej wycieczki po bezdrożach Armenii można przykładowo zawędrować nad jezioro Akna, jedno z najpiękniejszych w kraju, nieopodal którego mieszka mniejszość narodowa Jazydów. Dalej szlak prowadzi do wygasłego wulkanu Azhdahak, skąd roztacza się oszałamiający widok na górę Ararat, dolinę Kotajk, jezioro Sewan i Góry Gegamskie. Kolejne ciekawostki to jezioro Vanki (w pobliżu zachowały się Vishapakary – Smocze Kamienie, w starożytnej mitologii ormiańskiej symbolizujące bóstwa wody), wioska Goght, świątynia Neghuts, jezioro Tsaghkunyats oraz wioska Hankavan, która długi marsz wynagrodzi relaksującą kąpielą w ciepłych źródłach.

bezdroza armenii

4. Jeep tour 4×4 w Armenii

W 2011 r. Armenia znalazła się na liście trzech najlepszych krajów do uprawiania turystyki ekstremalnej. Tak, tak – ten spokojny kraj dosłownie wyzwala moc wrażeń w powietrzu, wodzie i na lądzie. Można tu uprawiać paralotniarstwo, wspinaczkę górską i skałkową czy snowboarding. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy off roadu.

7-dniowy jeep tour Bezdroża Armenii to najlepszy sposób, by dotrzeć do mniej znanych, niesamowitych zabytków, odludnych wioseczek, gdzie życie toczy się jak przed laty, oraz do skarbów przyrody, takich jak wspomniane wyżej jeziora i wulkany. Wąskie szutrowe szlaki na zboczach zielonych wzgórz, połacie ukwieconych łąk, kamienie, drogi po horyzont, chlapiąca woda, wzbijający się kurz – wszystko to tworzy rewelacyjną atmosferę wyprawy 4×4 pod znakiem adrenaliny i niezapomnianej przygody.

4 pomysły na wakacje w Armenii 5
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest