Gruzja-Basniowy-Kraj-9-dni

5 pomysłów na wakacje w Gruzji

27.03.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka objazdowa, trekking, rajd konny, wine tour czy jeep tour? Opcji na wakacje w Gruzji jest cała masa. Zastanów się więc jedynie, czego tym razem oczekujesz od swojego urlopu oraz jakie masz pragnienia krajoznawcze i wypoczynkowe. A potem już tylko pakuj manatki i ruszaj w świat!

W wakacje można nareszcie oderwać się od codzienności. A nie ma do tego lepszego miejsca niż Gruzja! Ta magiczna kraina pozwala nacieszyć się historyczno-kulturowym bogactwem Kaukazu i odpocząć pośród malowniczej, soczyście zielonej natury i przyjaznych ludzi. Z Gruzji zawsze przywieziesz pozytywne wspomnienia – a będą one jeszcze lepsze, gdy wybierzesz taki rodzaj wycieczki, jaki najlepiej wpisuje się w twoją definicję idealnych wakacji.

1. Wycieczka objazdowa po Gruzji

Wycieczki objazdowe po Gruzji to doskonały wybór zarówno na pierwszą, jak i kolejną wyprawę. W ciągu ok. 1–2 tygodni zwiedzisz najsłynniejsze gruzińskie zabytki, odkryjesz piękno przyrody i różnorodne smaki lokalnego życia. Podczas takich wakacji ani przez chwilę nie będziesz się nudzić i doznasz ogromu wrażeń, ale bez obaw – znajdziesz też czas na niespieszny relaks. Za dnia dotrzesz do kolejnych niesamowitych atrakcji, a wieczorami będziesz w przyjaznym gronie delektować się suprą, czyli tradycyjną gruzińską biesiadą.

Większość wycieczek objazdowych zaczyna się w Tbilisi, co da ci okazję do bliższego poznania bajkowej stolicy Gruzji. Dalsza trasa może prowadzić w różne miejsca, przykładowo do Swanetii, zwanej gruzińską Szwajcarią (Gruzja ze Swanetią 12 dni), po najpopularniejszych miejscach Gruzji, takich jak Mccheta, Wardzia, Borjomi, Cminda Sameba z widokiem na górę Kazbek, Batumi, Kachetia czy Dawit Garedża (sprawdź dokładny program Gruzja Baśniowy Kraj 12 dni lub Gruzja Baśniowy Kraj 9 dni), a także po Gruzji i pobliskiej Armenii (Gruzja Armenia 12 dni). A jeżeli nie przepadasz za turystycznym tłokiem i wysokimi temperaturami, możesz się wybrać na 8-dniową wycieczkę objazdową Gruzja po sezonie.

2. Trekking w Gruzji

Wycieczka trekkingowa w Gruzji to idealne rozwiązanie, jeżeli interesują cię trzy rzeczy: aktywny wypoczynek na łonie oszałamiająco pięknej przyrody, głęboki relaks i święty spokój, z dala od hałaśliwego miasta, rozdzwonionej komórki i codziennych wyzwań.

Gruzja nie jest jednorodna, a dzięki temu trekking może przybierać rozmaite formy i cechować się różnymi poziomami zaawansowania. W każdym przypadku kilometry zielonych łąk i dzikich szczytów, świeże powietrze, śpiew ptaków i szum górskich potoków zapewnią ci kojący kontakt z naturą i napływ mnóstwa dobrej energii. Więcej o propozycjach tras trekkingowych piszę w artykule Trekking w Gruzji – najlepsze szlaki na piesze wędrówki. Na dodatkowe wspomnienie zasługuje tu wyprawa Gruzińska Droga Wojenna 8 dni, która nie wymaga nadludzkich wyczynów i kondycji sportowca, a i tak nagradza kulturowymi smaczkami i cudownymi widokami, zwłaszcza pod Kazbekiem, w dolinie Truso i w Jucie, za niebiańsko zieloną kotliną Sno.

3. Rajd konny w Gruzji

Rajdy konne w Gruzji to wspaniały pomysł na romantyczne wakacje nawet dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia jeździeckiego. Tutejsze wierzchowce są spokojne i cierpliwe, a przede wszystkim komfortowo dowiozą tam, dokąd nie można dotrzeć busem czy jeepem, a piechotą byłoby za trudno albo za długo.

Rajd konny w Swanetii

W Gruzji, gdzie przyjaźń ludzi i koni trwa już 5,5 tys. lat, istnieje wiele pięknych szlaków, które pokonywane na grzbiecie zwierzęcia pozwalają jeszcze bardziej delektować się naturą, zabytkami i płynącym zewsząd spokojem. Najciekawsze trasy, zróżnicowane pod kątem poziomu zaawansowania i wrażeń przyrodniczo-kulturowych, omawiam w artykule Rajd konny w Gruzji – Tuszetia, Waszlowani czy Swanetia?.

4. Wine tour w Gruzji

Gościć w krainie wina i nie przedreptać się winiarskimi szlakami byłoby wręcz niewybaczalne. Tym bardziej, że lokalna tradycja winiarska, licząca już 8 tys. lat, jest unikalna w skali światowej i chroniona patronatem UNESCO. Jeżeli więc marzysz o wakacjach pod znakiem wybornego organicznego wina, którego każda kropla niesie najlepszy smak życia, przygodę, dobrą zabawę, przyjaźń i śpiew, koniecznie wyrusz do Kachetii albo Kartlii, a najlepiej w oba te miejsca. Znajdziesz tam lokalne, prowadzone z pasją winiarnie, najciekawsze muzeum wina w Gruzji, połacie ekologicznych plantacji winogronowych, rozmaite zabytki oraz klimatyczne miasteczka i wsie, które od wieków płyną gruzińskim napojem bogów. Więcej o proponowanych trasach wycieczek piszę w artykule Winny tour w Gruzji – wyprawa po kolebce winiarstwa.

5. Gruzińska eskapada jeepami 4×4

Jeżeli potrzebujesz adrenaliny, masz ochotę na pełną przygód, emocjonującą eskapadę terenówkami po dzikich bezdrożach, chcesz zobaczyć, jak kurz wzbija się spod kół na szutrowej drodze, a przed oczami rozpościerają się kolejne oszałamiające widoki, to jeep tour po Gruzji jest właśnie dla ciebie! Odkrywając zabytki i cuda przyrody, do których turyści zwykle nie docierają, na pewno nie raz poczujesz się jak Indiana Jones. Szczegółowy plan arcyciekawej trasy podaję w artykule Żądasz przygód? Wyrusz jeepem na gruzińskie bezdroża.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest