cminda sameba tbilisi

Architektura Gruzji

09.06.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Kaukaz to urokliwa kraina, która zachwyca nie tylko pięknem przyrody, ale również bogactwem krajobrazu kulturowego. Podczas wakacji w Gruzji warto przyjrzeć się z bliska monumentalnym skarbom tamtejszej architektury. Wpływ na jej kształt miało przez wieki wiele czynników, takich jak moda i tradycja, upodobania twórcy lub zleceniodawcy, a zwłaszcza położenie geograficzne kraju. Gruzja leży bowiem na granicy Europy i Azji, a zatem w naturalny sposób stała się miejscem krzyżowania się szlaków handlowych, łączących Wschód z Zachodem. Jej kultura jest tak bogata właśnie z powodu nowinek, które od zawsze docierały tam z obu stron, wspomagając ogólny rozwój sztuki.

Podczas wczasów w Gruzji można się natknąć na ślady architektury powstałe już w starożytności. Z okresu greckiego pochodzą kolonie założone między morzami Kaspijskim i Czarnym przez ludność napływową z Miletu. Były to m.in. Fasis i Batys – dzisiejsze Poti i Batumi. Jedną z pamiątek po okresie rzymskim jest wspaniale zachowane miasto skalne o nazwie Uplisciche, czyli Pańska Twierdza. Rozciąga się ono u brzegów rzeki Mtkwari i stanowi doskonałą panoramę tendencji architektonicznych, które zmieniały się jak w kalejdoskopie przez kilkaset lat.

Warte uwagi są również budowle stanowiące wizytówkę architektury współczesnej. Można je spotkać na terenie całego kraju, nawet w najbardziej niepozornych miejscach, takich jak stacje benzynowe usytuowane przy autostradzie prowadzącej do Gori. Godnymi podziwu są również takie obiekty, jak lotnisko w Mestii, Pałac Prezydencki czy Most Pokoju w Tbilisi. Architekci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych projektów, z których każdy jest fascynujący i funkcjonalny, a co więcej – doskonale wkomponowuje się w naturalny krajobraz Gruzji. Nieustannie trwają też prace restauracyjne zmierzające do zrekonstruowania zniszczonych przez wieki zabytków. Tworzą tu zarówno architekci gruzińscy (np. Eka Odzelashvili), jak i obcokrajowcy: Massimiliano Fuksas, Michelle de Lucchi, Juergen Mayer i wielu innych. Na koniec warto dodać, że Polska również jest godnie reprezentowana. Wśród znanych architektów działających na Zakaukaziu znajdują się takie nazwiska, jak Henryk Hryniewski – autor projektu wnętrza Banku Szlacheckiego w Tbilisi – czy Aleksander Szymkiewicz, który zasłynął między innymi projektami sądów, w tym dzisiejszego Sądu Najwyższego.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest