Barwne święta narodowe w Gruzji

07.04.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Co kraj, to obyczaj. Jak każdy inny naród, również Gruzini mają swoje specyficzne święta i obrzędy. Tak na przykład na 9 maja przypada Dzień Zwycięstwa, a 26 dnia tego miesiąca obchodzony jest Dzień Niepodległości. 23 listopada to Dzień Świętego Jerzego, który jest patronem kraju. Jego imieniny obchodzi się również 6 maja, w tak zwanym Dniu Giorgoba – dniu ustawowo wolnym od pracy.

Spędzając wakacje w Gruzji, nie można nie wziąć udziału w Tbilisobie – dorocznych dożynkach winnych organizowanych w stolicy w ostatnich dniach października. Jest to czas radosnego ucztowania i cieszenia się obfitymi zbiorami, przy których prace odbywają się we września. Całe życie kulturalne na kilka dni przenosi się w okolice Tbilisi, gdzie muzyka gra bezustannie, a stoły są suto zastawione.

Wiąże się z tym niemłody już obyczaj wznoszenia toastów. Podczas wycieczki do Gruzji warto zwrócić uwagę na rytuały, jakimi przez lata obrosła tradycja urządzania biesiad w tym kraju. Przewodnikiem podczas uczty jest tak zwany tamada – najczęściej dojrzały mężczyzna, cieszący się szacunkiem zebranych i posiadający talent oratorski. To on wygłasza toasty i decyduje o momencie, w którym można pochwycić za kielichy. Popijanie pomiędzy toastami uważane jest w towarzystwie za duży nietakt.

Interesującym świętem, związanym z życiem duchowym i ludowością, jest Kwirikoba – odpust na cześć świętego Kwiryka, obchodzony w Swanetii 28 lipca. Dzień ten, zwany również Lagurką, stanowi rzadki przykład przemieszania się zwyczajów pogańskich zchrześcijaństwem. Swani traktują tę tradycję bardzo poważnie: ci, którzy z jakiegoś powodu znaleźli się poza granicami rodzinnych miejscowości, starają się do nich wrócić przed rozpoczęciem obchodów. Przywożą ze sobą młode koźlątka, które następnie składają wofierze. Wokół kościółka na wzgórzu płoną tysiące świec, a wierni wyrzucają w niebo karteczki ze wcześniej spisanymi intencjami. Następnie zaczynają biesiadę.

Nawet krótkie wczasy w Gruzji zawsze stanowią niezastąpione źródło najpiękniejszych wspomnień. Jest to spowodowane nie tylko pięknem tamtejszych krajobrazów, ale również oryginalnością kultury. Warto choć raz w życiu wybrać się na Kaukaz, aby przekonać się o baśniowym klimacie, jaki towarzyszy obchodom gruzińskich świąt.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

Realizacja: Codenest