Gruzja-poza-szlakiem

Bezpieczeństwo w Gruzji

27.10.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Jednym z najczęściej powracających pytań przy okazji wycieczki do Gruzji jest kwestia bezpieczeństwa na Kaukazie Południowym.

Mając w pamięci gruzińską wojnę z Rosją z 2008 roku i aktualne wydarzenia na Ukrainie wiele osób niepokoi myśl przyjazdu i często słyszymy od naszych turystów, że martwią się o nich przyjaciele, rodzina, współpracownicy. Takie opinie wynikają przede wszystkim z nieznajomości tego rejonu świata i jego historii. Od kilku lat Gruzja jest stabilnym i spokojnym krajem, aspirującym do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, który zajmuje wysokie miejsce w wielu rankingach dotyczących bezpieczeństwa, często prześcigając wiele krajów europejskich!

Podróżując samodzielnie podczas wakacji w Gruzji należy oczywiście pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, jak wszędzie na świecie. Pieniądze i dokumenty należy mieć zawsze przy sobie, dobrze zabezpieczone. W Gruzji praktycznie wszędzie jest zasięg telefonu komórkowego więc warto kupić kartę lokalnego operatora i wpisać do pamięci telefonu gruzińskie numery alarmowe oraz kontakt do Ambasady Polskiej w Tbilisi. Jeżeli planujemy trekking w górach to zawsze należy poinformować o tym fakcie inne osoby (np. właścicieli hostelu, przewodnika, rodzinę w Polsce), przed wyruszeniem zgłosić się do Administracji danego Parku Narodowego i dokonać rejestracji, itd. Często obserwujemy, że młodzi Polacy traktują takie sprawy po macoszemu a należy podkreślić, że w Gruzji nie działają jeszcze sprawne służby ratownicze i turyści w górach są zdani sami na siebie! Wszystkim, którzy przyjeżdżają do Gruzji zwracamy również uwagę na to, co dzieje się na gruzińskich ulicach i drogach. Fantazja gruzińskich kierowców przerasta najśmielsze wyobrażenia. Zawrotna prędkość, wyprzedzanie na zakrętach, brak włączonych świateł, niesygnalizowanie skrętu – to tutaj codzienność. Należy mieć to na względzie szczególnie jeśli planuje się wynajęcie auta. Polecamy opcję z kierowcą!

Wybierając wyjazd do Gruzji z biurem podróży kraj przemierza się w zorganizowanej grupie. Polecamy Państwu małe biura wyspecjalizowane w tym regionie, które oferują kameralne wyjazdy. Gruzja jest krajem rozwijającym się turystycznie, działa dobrze zorganizowana infrastruktura. Doświadczeni piloci wycieczek oraz kierowcy to gwarancja udanych wakacji. Pod opieką profesjonalistów zawsze będziecie czuli się bezpiecznie!

W przypadku TAMADA-TOUR staramy się unikać „ekstremalnych działań”, w programach wycieczek odeszliśmy od trekkingu i zapuszczania się w trudniejsze rejony. Nasi kierowcy starają się również nie jeździć po zmroku. Piloci grup są z turystami przez cały czas i służą radą i pomocą. Dzięki temu wczasy w Gruzji zostają zapamiętane jako bardzo udane.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest