Azerbejdzan-8-dni-wycieczka

Co warto zobaczyć w Azerbejdżanie? Najciekawsze atrakcje

10.05.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

W Azerbejdżanie nie sposób się nudzić! Coś dla siebie znajdą tu ludzie spragnieni wypoczynku na łonie malowniczej natury Kaukazu, miłośnicy dreptania po szlakach historii i kultury oraz pasjonaci smacznej kuchni, wizjonerskiej architektury, wrażeń muzycznych i wielu, wielu innych rzeczy.

W Azerbejdżanie jest tak dużo do zobaczenia i zrobienia, że można do woli przebierać w propozycjach interesującego spędzenia czasu. Na szczęście kilkudniowa wycieczka do Azerbejdżanu w zupełności wystarczy, by zwiedzić największe atrakcje Krainy Ognia.

Co zobaczyć w Baku?

Stolica Azerbejdżanu robi oszałamiające pierwsze wrażenie. Zwana „małym Dubajem”, szczyci się ultranowoczesną, pomysłową architekturą. Z wielu miejsc Baku widoczne są Ogniste Wieże – trzy wysokie szklane budynki w kształcie żagli, które stanowią wyrazisty symbol najstarszego portu na Morzu Kaspijskim.

Futurystyczną bryłą zachwyca też Centrum Kultury Azerskiej im. Hejdara Alijewa – obiekt „must see” na mapie stolicy. W budynku, wyglądającym jak falująca bita śmietana, znajdują się interaktywne ekspozycje muzealne, które naprawdę warto obejrzeć.

Nie sposób opuścić Baku, nie zobaczywszy także Muzeum Dywanów, którego budynek przypomina zwinięty w rulon kilim, oraz wspaniałych zabytków, takich jak meczety, Baszta Dziewicza, pałac Szachów Szyrwanu i świątynia ognia Ateszgah. Spacer starszą częścią stolicy, wśród budowli z kamienia i brukowanych uliczek, pozwala poczuć dawnego ducha tego pięknego i zagadkowego miasta.

Baszta-Dziewicza-Baku
Palac-Szachow-Szyrwanu-Baku-Azerbejdzan
Baku-forteca-stare-miasto-Azerbejdzan

Natura z bogatą historią w tle – atrakcje Azerbejdżanu

Baku zapewnia niekończące się rozrywki, ale warto opuścić stolicę, by poznać inne zakątki Azerbejdżanu. Wśród największych ciekawostek przyrodniczych są na pewno Park Narodowy Gobustan z błotnymi wulkanami, tajemniczymi rzymskimi inskrypcjami i aż 6 tys. prehistorycznych petroglifów!

Na aktywny wypoczynek pośród urokliwej natury dobrze jest wybrać się do miasta Gabala. Oprócz majestatycznych gór, krystalicznych potoków oraz soczyście zielonych łąk i lasów można tu odnaleźć muzeum etnograficzne i artefakty pewnej tajemniczej grupy etnicznej, której do dziś udało się zachować kulturę i język przodków.

Muchug-najwyzszy-wodospad-54-m-Azerbejdzan-Gabala
Gobustan-petroglify-Azerbejdzan

Zabytki Azerbejdżanu, które trzeba poznać!

Szlak historii Azerbejdżanu prowadzi do kilku innych intrygujących miejsc. Niezapomniane atrakcje zapewnia Lachicz – niegdyś miasteczko kupieckie Jedwabnego Szlaku, a dziś żywy skansen średniowiecza.

Ok. 2 godz. drogi od Baku znajduje się miasto Szemacha z gwarnym bazarem (warto zatrzymać się tu na zakupy i wybrać coś dla siebie spośród lokalnych wyrobów) i wieloma zabytkami, jak obserwatorium astronomiczne, mauzoleum Yeddi Gumbaz, karawanseraje z XVII w. i meczet Juma – najstarsza świątynia muzułmańska na Kaukazie, która przetrwała aż osiem trzęsień ziemi.

Gdyby ktoś sądził, że to już wszystko, co warto zobaczyć w Azerbejdżanie, powinien zwiedzić jeszcze jedno, absolutnie wyjątkowe miejsce: Szeki, orientalne miasto chanów, uważane za najpiękniejsze w kraju za sprawą urokliwych ogrodów, zabytkowych hamamów, karawanserajów, meczetów i bogatych domów lokalnych kupców, a zwłaszcza najcenniejszego zabytku tej części świata – pałacu Chanów Szekijskich z 1762 r., którego wnętrza opływają bizantyjskimi zdobieniami. 

Szeki
Swiatynia-ognia-Ateszgah-Azerbejdzan
Kościol-sw-Elizeusza
Lachicz-Azerbejdzan
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest