Co-warto-zobaczyc-w-Gruzji

Co warto zobaczyć w Gruzji?

04.05.2018

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Co warto zobaczyć w Gruzji? Wycieczki do Gruzji to świetny pomysł na wakacje dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek na łonie przyrody i tych, którzy chętnie zwiedzają ciekawe zabytki. Gruzja może poszczycić się oszałamiająco pięknymi krajobrazami, w które wplecione są zachwycające atrakcje architektoniczne i inne.   

Co warto zobaczyć w Tbilisi – zabytki

Stolica Gruzji, pięknie rozświetlona w nocy i pełna kolorów w dzień, skrywa obiekty, które intrygująco łączą różne style architektoniczne i epoki. Warto zobaczyć tu twierdzę Narikala, cerkwie, słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, gdzie spotykała się gruzińska bohema, a także pomnik Kartlis Deda, pod który wjeżdża się kolejką gondolową. Przyjemności dostarcza też spacer tbiliską starówką, gdzie są m.in. opera, teatr, filharmonia, dawny pałac gubernatorski i mnóstwo klimatycznych knajpek.  

Atrakcje Gruzji od gór po morze

Tbilisi jest piękne, ale warto opuścić miasto i udać się w dalszą drogę. Wyprawa malowniczą Gruzińską Drogą Wojenną doprowadzi do twierdzy Ananuri i do Stepancmindy, pod majestatyczną górę Kazbek. Po drodze można zajechać do Mcchety, stolicy Iberii kaukaskiej, która słynie z zabytków w większości objętych patronatem UNESCO.  

Odbijając od Tbilisi na zachód, dotrzemy do pięknej miejscowości uzdrowiskowej Borjomi. Warto udać się też do Kutaisi, jednego z najstarszych na świecie zespołów urbanistycznych, zwanego w czasach antycznych Aia, z którym wiąże się legenda o złotym runie Jazona. Koniecznie trzeba zajrzeć także do zjawiskowej Jaskini Prometeusza. Gruzińskim fenomenem jest ponadto skalne miasto Wardzia. W Batumi zachwycić się można nie tylko plażą nad ciepłym Morzem Czarnym, ale też urokliwym ogrodem botanicznym i imponującą Wieżą Alfabetu.

Słynąca z winiarstwa Kachetia również może pochwalić się ciekawymi zabytkami sakralnymi i świeckimi. Znajduje się tu m.in. miasto Sighnaghi, otoczone robiącymi wrażenie murami obronnymi. To gruzińskie Carcassonne leży na wysokiej górze, z której rozpościera się zjawiskowa panorama okolicy.

Z kolei w Swanetii zdecydowanie warto wybrać się do Uszguli – zespołu górskich wiosek, uważanych niegdyś za najwyżej położone osady w Europie.

To zaledwie niewielka część tego, co kryje kaukaska perła. Więcej atrakcji pozwoli odkryć wycieczka do Gruzji. Jeśli marzysz o wyprawie, która na długo pozostanie w twojej pamięci, sprawdź najciekawsze propozycje wyjazdów, na które od 2011 r. wyruszają ze mną ludzie ciekawi świata!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest