Co-zobaczyc-w-Erywaniu

Co zobaczyć w Erywaniu?

14.01.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Erywań kojarzy się niektórym z pejzażem nudnej, postkomunistycznej architektury pośród górskiego pustkowia. Tyle że to wyobrażenie ma – zupełnie szczerze – niewiele wspólnego z prawdą. Jakie niespodzianki i atrakcje kryje stolica Armenii?

Erywań to jeden z głównych celów każdej wycieczki do Armenii. Serce kraju, uchodzącego za cichy i melancholijny, wbrew wszelkim pozorom tętni życiem, a wręcz nigdy nie zasypia. Drogi wiodące przez pełne zieleni górskie krajobrazy z rozsianymi tu i ówdzie zabytkowymi monastyrami, prowadzą wprost do miejsca, które może poszczycić się bogatą historią i kulturą oraz niesamowitą atmosferą na wskroś nowoczesnej metropolii.

Co zobaczyć w Erywaniu?

Atrakcje Erywania – co warto zobaczyć?

Erywań jest zaskakujący i wymyka się szufladkowaniu – powie to każdy, kto choć raz wybrał się na wakacje w Armenii. Z jednej strony przypomina rozmachem i bogactwem inne europejskie stolice, z drugiej jest (jak na miasto stołeczne) skromny i niewielki, dlatego dobrze poczują się tu osoby nieprzepadające za tłumami, zgiełkiem i typowym miejskim przepychem.  

Ale błędem jest sądzić, że da się poznać Erywań w jeden dzień. Można wprawdzie zwiedzić najważniejsze atrakcje stolicy Armenii, takie jak wytwórnia koniaku ArArAt, muzeum manuskryptów Matenadaran czy muzeum Tsitsernakaberd, poświęcone pamięci ofiar Rzezi Ormian w latach 1915–1918, oraz przespacerować się głównymi deptakami, które latem toną w soczystej zieleni i przyciągają do licznych knajpek. Kto jednak zostanie tu na dłużej, po zachodzie słońca odkryje drugie oblicze i prawdziwą magię miasta. Słynny plac Republiki w dzień robi ogromne wrażenie, ale warto zobaczyć go w wieczornej aranżacji, kiedy oświetlone fontanny i budowle prezentują się naprawdę oszałamiająco.

Co zobaczyć w Erywaniu?

Zwiedzanie Erywania – zabytki architektury i natury

O każdej porze dnia i roku w Erywaniu urzekają rozległe place i szerokie promenady, mnóstwo zieleni, budynki zachwycające oko stonowanymi barwami piasku, a także panorama miasta (warto wybrać się na punkty widokowe, np. na schody kompleksu architektonicznego Kaskady) i widoczny w oddali majestatyczny szczyt Ararat (obecnie święta góra Ormian leży na terytorium Turcji). Dawna i nowa architektura koegzystują tu w zjawiskowej harmonii, a całość splata szczególna aura spokoju i relaksu. Gwar rozmów i muzyka z lokalnych kawiarenek dopełniają ten niesamowity efekt. Zwiedzanie Erywania dostarczy bez wątpienia mnóstwa niezapomnianych wrażeń – dla wszystkich zmysłów.   

Co zobaczyć w Erywaniu?
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest