iran-9-dni-wycieczka

Co zobaczyć w Iranie? 6 najciekawszych atrakcji

25.06.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Ludzie przywożą z wycieczki do Iranu, egzotycznego i wciąż trochę tajemniczego, różne wrażenia. Ale we wszystkich przewijają się te same spostrzeżenia. Perła Orientu kusi znakomitą pogodą i smaczną kuchnią. Ludzie są tu niesamowicie życzliwi, ogrody wprost baśniowe, a wspaniałe zabytki w zadziwiający sposób przenoszą w przeszłość i pozwalają poczuć się jak w krainie tysiąca i jednej nocy. Kto chce odkryć różne oblicza i prawdziwą magię dawnej Persji, powinien koniecznie wpisać na listę zwiedzania te najciekawsze atrakcje Iranu!

Isfahan

Miasto, o którym mówi się, że jest „połową świata”, jest jednym z najbardziej klimatycznych i bajkowych w całym Iranie. Ogromne wrażenie robi plac Imama, mieniący się turkusem i błękitem zabytków, które wpisano na listę UNESCO. Bez dwóch zdań trzeba tu zobaczyć pałac Ali Kapu, meczet Szejka Lotfollaha i pałac Czehel Sotun. Atrakcje Isfahanu to także wąskie, kręte uliczki, które szlakiem kawiarenek, starych herbaciarni i małych zakładów rzemieślniczych prowadzą nad romantyczne mosty – miejsce spotkań towarzyskich i poezji śpiewanej. 

Isfahan-meczet-Iran
Szach-Imam-meczet-Isfahan

Persepolis

W tym starożytnym mieście na każdym kroku czuć potęgę i powiew wielowiekowej historii. Brama Wszystkich Narodów wiedzie do ruin pałaców, które dawniej zachwycały zdobieniami z lapis-lazuli. To tu Dariusz I i Kserskes, pławiąc się w niebotycznych luksusach, przyjmowali satrapów, kupców i innych gości. O sile miejscowych władców, o których do dziś krążą barwne legendy, świadczy także Naqsze Rostam – wykuta w skałach królewska nekropolia. 

Persepolis

Sziraz

Sziraz płynie winem, poezją i kwiatami. Absolutnie warto wstąpić tu do oszałamiających zapachem ogrodów Eram (UNESCO) i Narandżestan. W mieście zachwycają też bogato zdobione domy, meczet Nasir ol-Molk, przyciągający feerią bajecznych kolorów, bazar Vakil z mnogością przypraw i bakalii, a także mauzoleum poety Hafeza oraz grobowiec Ali ebne Hamze z tańczącym w szkiełkach i lusterkach światłem. 

Sziraz-meczet-Nasir-Ol-Molk

Teheran

Stolica Iranu pulsuje energią kosmopolitycznej nowoczesności, pod przykrywką której również czają się historyczne smaczki. Jakie atrakcje Teheranu warto zobaczyć? Numerem jeden jest kompleks pałacowy Saadabad. Ciekawostką jest także Muzeum Archeologiczne, którego jednym z wielu orientalnych eksponatów jest Solny Człowiek.  

Jazd

Gorący Jazd to jedno z najstarszych miast na świecie. Lokalną atrakcją są wieże wiatru, XIV-wieczny Meczet Piątkowy, Świątynia Ognia, mauzoleum Sejjeda Roknaddina i kompleks Amir Czakmak. Ochłody i zieleni w Jaździe najlepiej szukać w ogrodach Dowlat Abad, a miejscowych tradycji – w starych warsztatach tkania jedwabiu. 

Jazd-Iran

Kaszan

Gliniane uliczki prowadzą tu od pięknych domów bogatych, XIX-wiecznych kupców, przez ślady osadnictwa datowane na 6000 lat p.n.e. oraz najstarszy na świecie ziggurat, aż po tarasowe wykopaliska Tepe Sialk, gdzie można poznać życie sprzed 5000 lat. W pachnącym wodą różaną Kaszan łatwo zabawić się w odkrywców pradziejów. 

Kaszan-laznie-sultana-Amira-Ahmada
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest