Co zobaczyć w Kazachstanie – 4 kultowe atrakcje przyrodnicze

17.02.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Jeżeli lubisz naturę, wolność i spokój – jedź do Kazachstanu! Ten największy kraj Azji Centralnej i dziewiąty co do wielkości na świecie oferuje fantastyczne szlaki na eskapady piesze, konne i jeepem. Część z nich prowadzi do miejsc, które są piękne do obłędu, a już na pewno absolutnie niezwykłe!

Jezioro-Kaindy-Kazachstan

Jezioro Kaindy

Jezioro Kaindy z zatopionym lasem to przyrodniczy symbol Kazachstanu. Akwen znajduje się na 2000 m n.p.m., w Parku Narodowym Kolsai. Ale nieco ponad wiek temu… wcale go tu nie było! Jezioro Kaindy powstało w 1911 r., wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7. Spadające z góry wapienne skały zablokowały wąwóz, który wypełnił się wodą z górskiej rzeki lodowcowej. W wąwozie rósł niegdyś wiecznie zielony las – dziś pozostałe po nim wyschnięte pnie świerków i brzóz, wyblakłe od słońca i zimnej wody oraz porośnięte glonami i wodną roślinnością, strzelają ponad lazurową taflę jeziora, tworząc jedyny w swoim rodzaju pejzaż.

Jeziora-Kolsai-Kazachstan

Jeziora Kolsai

Nieopodal jeziora Kaindy znajdują się kolejne błękitne perły północnego Tienszanu – trzy jeziora Kolsai, leżące na 1818, 2252 i 2850 m n.p.m., zaledwie 10 km od kirgiskiej granicy. Te wysokogórskie skarby to jedna z największych atrakcji Kazachstanu. Warto przyjechać tu dla ciszy i spokoju, śpiewu ptaków, zieleni okolicznych lasów i kojącego plusku krystalicznie czystych wód. Chętni mogą wynająć łódkę i wybrać się w rejs. Znakomicie odnajdą się tutaj też piechurzy i poszukiwacze przygód pod chmurką – jeśli ma się więcej dni wolnych, warto udać się na trekking pomiędzy jeziorami, z noclegiem w namiotach i niezapomnianym widokiem na pasmo Küngöy Ala-Too.

Kanion-Charyn-Szarynski-Kazachstan

Kanion Szaryński

Kanion Szaryński znajduje się na południu Kazachstanu, ok. 220 km na wschód od miasta Ałmaty. Długi na 150 km i głęboki na 300 m, zdumiewa marsjańskim krajobrazem ogromnych klifów z czerwonego piaskowca. W kanionie szlak wiedzie przez Dolinę Zamków oraz mniejsze kaniony Temirlik, Żółty, Czerwony i Bestamak, gdzie można zobaczyć, jak wiatr, piasek i wody rzeki Szaryn od wieków rzeźbią masywne skały w niesamowite kształty: duchów, czarownic czy starożytnych zamków.

Park-Narodowy-Altynemel-Kazachstan-wydma

Park Narodowy Ałtynemel

Park Narodowy Ałtynemel to jeden z najbardziej niezwykłych rezerwatów przyrody w Kazachstanie. Pustynno-stepowe pustkowie o iście marsjańskim obliczu, otoczone wulkanicznymi górami, słynie zwłaszcza ze śpiewających wydm. Mają one 3 km długości i leżą między Małym a Wielkim Kalkanem. Północna wydma ma 120 m, a południowa – 150 m wysokości. Melodie, które powstają na skutek tarcia ziaren piasku, są słyszalne z odległości nawet kilku kilometrów! Zanim naukowcy wyjaśnili zagadkę śpiewających wydm, miejscowi wierzyli, że zjawisko to jest sprawką wyimaginowanych zwierząt, dzwonów spalonych miast albo duchów pustyni – w szczególności podejrzewano o to ducha pochowanego tu niegdyś Czyngis-chana, wielkiego wodza Mongołów.

Park Ałtynemel kryje więcej niespodzianek. Prócz unikalnej flory i licznych gatunków dzikich zwierząt można tu odnaleźć malowniczą, meandrującą licznymi odnogami rzekę Ile, a także tysiącletnie kamienne kurhany władców ludu Saka, starożytnego plemienia nomadów.

Gory-Aktau-Kazachstan

Na terenie parku znajdują się też góry Aktau i Kakutau – spektakularny pomnik przyrody, utworzony przez labirynt klifów i kanionów, które wyglądają, jakby pochodziły z innej planety! Wśród nieziemskich skał można odnaleźć również 700-letnie drzewo (jedno z najstarszych w Azji), jaskinię chrześcijańskiego pustelnika i oazę, gdzie według legendy żyli śnieżni ludzie.

Polowanie-z-orlem-Kazachstan

Fenomenalnych atrakcji przyrodniczych jest w Kazachstanie znacznie więcej. W tym kraju nawet zwykły step czy półpustynia potrafią mieć tyle uroku, że czasem aż trudno wyrazić nieopisany zachwyt. Ale słowa i zdjęcia to nadal za mało – najlepiej pojechać na wakacje do Kazachstanu i zobaczyć lokalne cuda na własne oczy!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest