Co zobaczyć w Moskwie? Rosja dla początkujących

28.04.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Miasto miliarderów, kontrastów społecznych i olbrzymich korków w ciągu minionego stulecia rozrosło się aż dziesięciokrotnie! Nie ma się co łudzić: podczas krótkiej wycieczki do Moskwy nie sposób poznać wszystkie sekrety i atrakcje stolicy Rosji. Na szczęście jeden lub dwa dni w zupełności wystarczą, by odkryć najciekawsze wizytówki i specyficzny klimat największej europejskiej metropolii.

Gdybyśmy mieli powiedzieć, które atrakcje Moskwy należą do tych must see podczas wycieczki do Rosji, wskazalibyśmy kilka z nich, zlokalizowanych w ścisłym centrum. Podróżować między nimi najlepiej metrem, co będzie też znakomitą okazją do zwiedzenia jego wspaniałych stacji, z których 44 zaliczono do obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji.

Kreml-dzwonnica-Iwana-Wielkiego-Moskwa-Rosja

Plac Czerwony

Kroki zwiedzających rosyjską stolicę niemal zawsze kierują się najpierw na plac Czerwony. Nie bez powodu, bo na tym pokaźnym skwerze (330 m długości i 70 m szerokości) znajdują się najważniejsze zabytki Moskwy.

Zobaczymy tu mauzoleum Lenina, sobór Wasyla Błogosławionego z kolorowymi, cebulastymi kopułami, sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, Łobnoje Miesto oraz słynny Kreml moskiewski, którego mury obronne z 19 basztami i barbakanem Kutafja otaczają charakterystyczny budynek Państwowego Muzeum Historycznego z czerwonej cegły.

Na terenie warowni kremlowskiej obejrzymy m.in. monumentalne pałace (kremlowski, senacki, Potiensznyj, państwowy, Teremnoj, patriarchy), arsenał, zbrojownię, Komnatę Graniastą, dzwonnicę Iwana Wielkiego, największy na świecie dzwon Car kołokoł i największą armatę świata Car puszkę, cerkwie Dwunastu Apostołów i Złożenia Szat oraz sobory Zwiastowania, Archangielski i Zaśnięcia NMP, który jest najstarszym budynkiem w Moskwie (dzieło Włocha Arystotelesa Fioravanti z 1479 r.).

Ostankino-wieza-telewizyjna-Moskwa
Metro-Moskwa-stacja-Komsomolskaja
wycieczka-moskwa-petersburg

Plac Tagański i Łubianka

W poszukiwaniu historii warto zajrzeć też do dawnej siedziby KGB na Łubiance oraz na plac Tagański, gdzie 70 metrów pod ziemią znajduje się przeciwatomowy bunkier Stalina.

Na szlaku zieleni i sztuki

Pasjonaci sztuki i kultury będą natomiast zachwyceni wizytą w Teatrze Wielkim (Bolszoj), Galerii Tretiakowskiej czy Muzeum Sztuk Pięknych. Wytchnienia od miejskiego zgiełku najlepiej szukać w pięknym parku Gorkiego. Mając więcej czasu, można wybrać się też na rejs po rzece Moskwie.

Narodowe-Muzeum-Historyczne-Plac-Czerwony-Moskwa-Rosja
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

Realizacja: Codenest