cerkiew-na-krwi-petersburg

Co zobaczyć w Petersburgu? Rosja dla początkujących

10.08.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Powiedzmy sobie wprost: rozsiana na 101 wyspach rosyjska Wenecja Północy zawsze wywołuje niedosyt. Nawet gdy poznamy najciekawsze atrakcje Petersburga, miasto i jego okolice nadal będą kusić dziesiątkami oszałamiających zabytków i magnetyczną aurą wciąż nieodkrytych tajemnic.

Nie jest więc przesadą twierdzenie, że wycieczki do Rosji, w trakcie których mamy zaledwie chwilę na najważniejsze zabytki Sankt Petersburga, to zdecydowanie za mało. Da się jednak tak zaplanować zwiedzanie Petersburga, by zobaczyć jego najsłynniejsze perełki.

Sztuka i architektura

Ermitaż to punkt nr jeden na turystycznej mapie najważniejszego centrum muzealno-galeryjnego świata. Czekają tu Tycjan, Rubens, Rembrandt, Picasso, Monet, Gauguin, Canova i inni uznani artyści różnych epok. Ogromne wrażenie wywołuje również sam budynek Pałacu Zimowego, gdzie wiele przyjemności odnajdą nie tylko miłośnicy sztuki przez duże „S”. Ci, którzy wolą bardziej wyskokowe rozrywki, mogą zajrzeć do… Muzeum Rosyjskiej Wódki. 

Muzeum-Ermitaz-Petersburg-Rosja

Spacerując Newskim Prospektem i kameralnymi uliczkami tętniącego artyzmem miasta, zachwycimy się pięknymi kamienicami i licznymi kompleksami parkowo-pałacowymi. Warto uważniej przyjrzeć się intrygującej architekturze tutejszych budowli, których bogate zdobienia przeglądają się w tafli spokojnych wód Newy.

W planie zwiedzania Petersburga nie może także zabraknąć soboru Zmartwychwstania Pańskiego, który zdaniem wielu jest bezsprzecznie najpiękniejszą miejscową cerkwią. Kolejnym punktem obowiązkowym jest pełen przepychu i mistycyzmu sobór św. Izaaka z widoczną zewsząd złotą kopułą. Nie mniej fascynujące miejsca to sobór Smolny, plac św. Trójcy, dom cara Piotra I oraz pchle targi, na których zawsze panuje sympatyczny gwar. 

Cerkiew-na-Krwi-Petersburg
Most-Petersburg
Katedra-sw-Izaaka-Petersburg

Pasjonaci historii będą z kolei zachwyceni zwiedzaniem muzeów wojskowych, krążownika Aurora i Twierdzy Pietropawłowskiej (najstarszy budynek miasta). Nieopodal fortecy wznosi się także arcyciekawy petersburski meczet z imponującą turkusową kopułą i ozdobnymi portalami.

Krazownik-Aurora-Petersburg

Mając więcej czasu, warto pojechać do Carskiego Sioła. Tonący w zieleni barokowy pałac słynie przede wszystkim z Bursztynowej Komnaty oraz z Sali Balowej, której freski i pozłacane płaskorzeźby aż wprawiają w onieśmielenie. Podobnych wrażeń dostarczy luksusowy pałac carski w Peterhofie.

Carskie-Siolo-Bursztynowa-Komnata

Białe noce

Zamiast kłaść się spać z kurami, warto wyskoczyć na miasto. Zresztą przyzwyczajonym do egipskich ciemności trudno będzie zmrużyć oko, gdy w Petersburgu panują akurat białe noce. Podziwianie uroków dawnej stolicy Imperium Rosyjskiego w tych okolicznościach przyrody pozostawia wyjątkowe wspomnienia – podobnie jak oglądanie rozgrywającego się ok. 1:00 w nocy spektaklu podnoszenia któregoś z 396. miejskich mostów. 

Zorza-polarna-Rosja-Petersburg
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

Realizacja: Codenest