Tuszetia-gruzja-baszta

Gruzja 4×4 przez Tuszetię i Waszlowani

16.07.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Gruzja 4×4 przez Tuszetię i Waszlowani to idealny kierunek dla każdego, kto chce poczuć wolność, adrenalinę, wiatr we włosach. Kto ma w sobie odwagę, by przejechać jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata, prowadzącą w magiczne, wciąż dzikie i niezadeptane zakątki Kaukazu.

Do regionu Tuszetii i Parku Narodowego Waszlowani docierają nieliczni. Tymczasem to znakomite miejsca, by prawdziwie odpocząć od świata, oderwać się od cywilizacyjnego chaosu i pobyć tak blisko natury, jak to tylko możliwe.

Tuszetia – wycieczka Gruzja 4×4

Tuszetia to niewielki region na wschodzie Gruzji, położony nieopodal Kachetii, nizinnej krainy wina. Rozciąga się wśród trudno dostępnych pasm Wysokiego Kaukazu, oddzielających Gruzję od Czeczenii i Dagestanu.

Surowe, monumentalne góry przez setki lat izolowały Tuszetię od reszty Gruzji, zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Do dziś region jest niejako odcięty od świata – a z tego powodu nie został dotknięty masową turystyką, komercjalizacją, znanym nam na Zachodzie pośpiechem i bałaganem.

droga do omalo tuszetia gruzja

Tuszetia jest nadal dzika, pierwotna, zachowała też niektóre z przedchrześcijańskich, pogańskich tradycji. Codzienność toczy się tu jak za dawnych lat, powoli, zgodnie z porami roku i doby. Tuszeci wiodą życie proste i spokojne, choć zarazem bardzo trudne. Już samo dotarcie do tego regionu stanowi olbrzymie wyzwanie.

Przelecz-Abano-Tuszetia-Gruzja

Do Tuszetii prowadzi jedna jedyna droga – z Kwemo Alwani do Omalo. Trasę, czynną tylko przez 2–3 letnie miesiące i liczącą zaledwie 75 km, pokonuje się w… 4 godz. Przejazd po kaukaskich zboczach i przez przełęcz Abano (2826 m n.p.m.) dostarcza niewiarygodnej adrenaliny, bo ten górski szlak jest równie piękny co zdradliwy. Wystarczy wspomnieć, że został sklasyfikowany jako siódma najniebezpieczniejsza droga świata. Nie każdy ma odwagę tędy przejechać, ale kto już postawi stopy na tuszeckiej ziemi, będzie szczerze oczarowany!

Przeczytaj pełną relację z wyprawy do Tuszetii!

Omalo
Dartlo

W Tuszetii można poczuć autentyczną wolność. Fenomenalne widoki szczytów Kaukazu, skąpanych we mgle, z wierzchołkami muskanymi przez eteryczne obłoki, zapierają dech w piersiach. Niespieszne tempo lokalnego życia koi rozszalałe emocje, pozwala skupić się na tym, co tu i teraz, oraz podwójnie cieszyć się smakiem supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, i kufelka Aludi – słodkiego, ciemnego piwa z chmielu i jęczmienia górskiego, produkowanego lokalnie zgodnie z tradycyjną recepturą.

Aby lepiej poznać ten malowniczy region, warto wybrać się na trekking konny nad jezioro Oreti lub eskapadę jeepami 4×4 do Dartlo – najładniejszej wioski historycznej ze średniowiecznymi kamiennymi basztami obronnymi. Takie baszty zobaczymy zresztą również w wiosce Omalo – w twierdzy Keselo z 1230 r., która chroniła Tuszetów przed inwazją Mongołów i Dagestańczyków, można obecnie zwiedzić ciekawe muzeum etnograficzne.

Rajd-konny-w-Waszlowani

Waszlowani – wycieczka Gruzja 4×4

Zjeżdżając z wysokogórskiego regionu Tuszetii, warto odbić na południowy wschód Gruzji. Tuż przy granicy z Azerbejdżanem znajduje się Park Narodowy Waszlowani, nie bez powodu zwany gruzińską sawanną.

Rezerwat Waszlowani tworzą stepy, półpustynie, bagna i sawanny, przypominające wyglądem te afrykańskie. W zróżnicowanym krajobrazie parku natrafimy też na wulkany błotne (Takti-Tepe), nagie skały, które wyglądają, jakby pochodziły z innej planety, malownicze kaniony i wąwozy (jedne z ciekawszych to kanion Pantishara, słynący z „miasta jaskółek”, i wąwóz Orła, Arciwis Cheoba) oraz porośnięte jałowcowo-sosnowymi borami łagodne wzniesienia nad rzeką Alazani (znakomite miejsce na piknik i wędkowanie!).

Uważni obserwatorzy dzikiej przyrody mogą w parku spotkać liczne – często chronione – gatunki zwierząt, m.in. sępy, dropy, bociany, lamparty, hieny, szakale, niedźwiedzie, rysie, wilki, lisy, dziki, borsuki i jeżozwierze.

gruzja-jeep-4-4

Park Narodowy Waszlowani dostarcza zupełnie innych wrażeń niż Tuszetia, ale równie niesamowitych. Obydwa te niezadeptane, urokliwe zakątki Gruzji można też przemierzyć podczas jednej wycieczki, co będzie z pewnością niezapomnianą przygodą!

Odkryj Tuszetię i Waszlowani na wycieczce!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest