smaki-gruzji-8-dni

Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji?

27.11.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Ile pieniędzy zabrać do Gruzji? Ceny w Gruzji są z drobnymi wyjątkami zbliżone do cen polskich lub nieco niższe. Oczywiście ostateczna kwota do wzięcia zależy od tego, czy jedziesz na wycieczkę zorganizowaną czy samodzielną, jak długi pobyt planujesz oraz na jakie rozrywki, zachcianki i pamiątki zamierzasz się skusić.

Rozpatrzmy pierwszą opcję, czyli wyjazd zorganizowany, z biurem podróży, bo nawet na taki trzeba wziąć trochę grosza. Jak dużo? Za moment wszystko stanie się jasne – najpierw jednak formalności walutowe.

Jaką walutę zabrać do Gruzji?

Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD (kurs z dnia 25.11.2019).

Coraz więcej kantorów w Polsce (zwłaszcza w większych miastach) oferuje wymianę PLN na GEL i GEL na PLN. Jeżeli nie uda ci się kupić w Polsce gruzińskiego lari, na podróż możesz z powodzeniem zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na GEL w Gruzji.

Warto pamiętać, że w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL i odwrotnie. Sytuacja może się oczywiście zmienić, ale lepiej nie ryzykować i założyć, że gruzińskie kantory nie obracają złotówkami – a na drogę zabrać z Polski GEL, UDS lub EUR.

Na wycieczkę warto też zabrać kartę płatniczą (walutową, uniwersalną, np. mBank World, lub typu Revolut). W Gruzji bankomaty są powszechnie dostępne, pieniądze można wypłacać zarówno w walucie lokalnej, czyli GEL, jak i w USD, co jest bardzo wygodne. Kartą można także płacić w większości sklepów, restauracji i innych punktów.

Kwoty są względne, ale…

Na zorganizowaną wycieczkę do Gruzji, gdy noclegi, transport, jedzenie i atrakcje są z góry zapewnione, nie trzeba zabierać dodatkowo dużej kwoty. Jednej osobie na tygodniowy pobyt w zupełności powinno wystarczyć ok. 250–300 GEL (330–400 PLN) – pozwoli to na zakup drobnych pamiątek, przekąsek i napojów oraz wejść do atrakcji niewliczonych w cenę wycieczki, zapewni też fundusze na inne wydatki, o których poniżej. Zasugerowana kwota jest oczywiście względna i może się okazać za mała, jeżeli na wyjeździe chcesz sobie pofolgować, kupić parę litrów wina z górnej półki albo sporo pamiątek dla licznej rodziny. Przyjmijmy więc, że 250–300 GEL to takie uśrednione minimum.

Wino-i-jedzenie-Gruzja

Jedzenie w Gruzji – ceny

Wielką zaletą wyjazdów zorganizowanych jest fakt, że posiłki są wliczone w cenę. Upewnij się jednak, jaki zakres wyżywienia obejmuje wycieczka. Jeżeli tylko śniadania i obiadokolacje, będziesz potrzebować pieniędzy na lunche. Podczas tygodniowej wycieczki na dodatkowe posiłki, przekąski i napoje wydasz w zależności od apetytu ok. 20–100 GEL (25–130 PLN):

 • chaczapuri – w piekarni od 2,50 GEL (4 PLN), w restauracji od 6 GEL (8 PLN), zależnie od wielkości placka i rodzaju nadzienia,
 • chinkali (1 szt.) – od 0,50 GEL (od 0,70 PLN),
 • obiad 2-daniowy w restauracji – od 15–25 GEL (20–33 PLN),
 • 1,5-litrowa woda mineralna – od 1,20 GEL (1,60 PLN); jadąc na wycieczkę do Gruzji z Tamada Tour, w busie zawsze znajdziesz butelkowaną wodę, która jest bezpłatnie dostępna dla wszystkich uczestników (warto jednak mieć pod ręką coś jeszcze do picia, zwłaszcza w upalne dni),
 • 1 l soku owocowego – 5 GEL (6,50 PLN),
 • kawa w restauracji/kawiarni – 2–5 GEL (2,70–6,60 PLN),
 • 0,5 l piwa – w sklepie 2 GEL (2,70 PLN), w knajpie 3 GEL (4,00 PLN).
Gruzja-Basniowy-Kraj-9-dni

Atrakcje w Gruzji – ceny

Gruzja skrywa dziesiątki fascynujących atrakcji przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Wiele z nich można zwiedzić bezpłatnie, niektóre są biletowane. Nawet jeśli wybrane atrakcje nie są wliczone w cenę wycieczki zorganizowanej, to warto dopłacić, aby przeżyć coś wyjątkowego i odkryć jeszcze więcej fenomenów, którymi może się pochwalić perła Kaukazu. Oto ceny przykładowych atrakcji (stawki za bilety normalne):

 • przejazd kolejką gondolową w Tbilisi – 2,5 GEL w jedną stronę (3,30 PLN),
 • wynajem konia na trekking – od ok. 50 GEL (ok. 70 PLN),
 • wstęp do łaźni siarkowych w Tbilisi – od 50 GEL/pokój/1 godz. w zależności od miejsca (od 70 PLN),
 • bilet wstępu do Państwowego Muzeum Józefa Stalina w Gori – 15 GEL (20 PLN),
 • bilet wstępu do skalnego miasta Uplisciche – 7 GEL (9 PLN),
 • bilet wstępu do skalnego miasta Wardzia – 7 GEL + 1 GEL za miejscowy bus (10,50 PLN),
 • bilet wstępu do Muzeum Narodowego w Sighnaghi – 7 GEL (9 PLN).
Bazar-Gruzja

Pamiątki w Gruzji – ceny

Z Gruzji na pewno zechcesz przywieźć pamiątki dla bliskich i przyjaciół. Ok. 150–200 GEL powinno ci wystarczyć na całkiem udane zakupy, ale oczywiście wszystko zależy od tego, ile czego kupujesz i co wpadnie ci w oko:

 • butelka wina – od 8 GEL przez średnio 20–35 GEL w górę, w zależności od marki, szczepu i sposobu produkcji wina (od 10,50 PLN),
 • butelka czaczy (gruzińskiego bimbru) – na bazarze dostępna już za kilka lari, w sklepach od 18 GEL/0,5 l (24 PLN), lepsza to wydatek 20–30 GEL (25–40 PLN),
 • czurczchele (gruzińskie słodycze) – od 3 GEL/sztuka, zależnie od rodzaju i wielkości (od 4 PLN),
 • gadżety i akcesoria – zapałki w ozdobnym pudełku kosztują ok. 0,50 GEL (0,70 PLN), magnesy są po ok. 10 GEL (13 PLN), dekoracje i biżuteria z wełny owczej – od 15 GEL (20 PLN), skarpety i bambosze wełniane – od 12 GEL (15 PLN), torebki damskie z filcowanej wełny – od 50 GEL (65 PLN), chusty damskie – od 45 GEL (60 PLN),
 • sól swańska – w marketach kosztuje od 0,60 GEL (0,90 PLN),
 • obrazy – w Gruzji malarstwo ma się naprawdę dobrze (zwłaszcza surrealistyczne), a świetnym miejscem na artystyczne zakupy jest chociażby Suchy Targ w Tbilisi. Ceny zaczynają się od 100 GEL za małe płótna (od 130 PLN).

Przejazdy w Gruzji – ceny

Transport w cenie to niezaprzeczalny atut wycieczek zorganizowanych. O nic nie musisz się martwić – wsiadasz i komfortowo docierasz do kolejnych punktów na trasie zwiedzania. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że za jakiś przejazd trzeba dopłacić, nie masz powodów do obaw. Transport w Gruzji jest stosunkowo niedrogi, a w niektórych przypadkach wręcz tani. Przykładowe ceny kształtują się następująco (to też dobra ściąga dla osób, które planują zwiedzać Gruzję na własną rękę):

 • marszrutka Kutaisi–Tbilisi – ok. 12 GEL (15 PLN); przejazdy nocne czasami są o połowę droższe,
 • pociąg Tbilisi–Batumi – 25 GEL (33 PLN),
 • wynajem samochodu – na 1–3 dni od 130 GEL za miejski samochód osobowy i od 200 GEL za auto 4×4 (od 170–260 PLN); im dłuższy wynajem, tym niższa cena za 1 dobę,
 • wynajem motocykla – od 150 GEL/doba (196 PLN), skutery miejskie są dostępne już od 32 GEL (40 PLN),
 • wynajem roweru górskiego – od 32 GEL (40 PLN).
Bezdroza-Gruzja

Zwyczajowe napiwki i inne wydatki

Na koniec omówmy sobie jeszcze zwyczajowe napiwki i nieprzewidziane wydatki, które najczęściej nie są wliczone w cenę wycieczki, a na które powinno się zarezerwować choć drobną część budżetu. Aby zrozumieć sens przeznaczania pieniędzy na takie cele, trzeba empatycznie i z sercem podejść do mieszkańców odwiedzanych zakątków świata.

Bazar-Gruzja

Będąc w Gruzji, na pewno szybko dostrzeżesz, że to przepiękny kraj z wiekowymi tradycjami, pod wieloma względami nowoczesny i dobrze rozwinięty – ale też kraj borykający się z licznymi niedostatkami, gdzie życie nie każdego rozpieszcza, a często bywa bardzo trudne. Drobna kwota dla kelnera w restauracji to miły gest, który dla obdarowanego może znaczyć więcej, niż sądzisz. Podobnie warto uhonorować napotkanych po drodze muzyków, tancerzy i innych artystów, dzięki którym zatapiamy się w gruzińskiej kulturze, doświadczamy czegoś więcej niż to, co serwuje się zwykłym turystom. Idąc dalej: dobrym zwyczajem jest również przekazanie nawet niewielkiego datku przykładowo na rzecz miejscowego domu dziecka. Jeżeli chcesz wesprzeć przyjaznych, gościnnych Gruzinów, pod koniec wycieczki wręcz pilotowi-przewodnikowi 5, 10 czy 20 lari – bez wątpienia będzie wiedział, jak najlepiej spożytkować te pieniądze z korzyścią dla lokalnej społeczności (kupi np. przybory szkolne, odzież, zabawki). Nikt rzecz jasna nie zmusza zwiedzających do ponoszenia opisanych tu dodatkowych wydatków – ale to super sprawa być odpowiedzialnym podróżnikiem, który z wycieczki przywozi nie tylko piękne zdjęcia, lecz także świadomość, że zrobił coś wartościowego dla kraju, w którym spędził wymarzone wakacje.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest