gruzja-kaukaz-trekking-relaks

Gruzja – jakie ubrania zabrać na wycieczkę?

10.01.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Jakie ubrania, buty i dodatki wziąć na wycieczkę do Gruzji latem, jesienią i zimą? Oto przydatna lista rzeczy do zabrania i kilka sprawdzonych wskazówek, które ułatwią pakowanie przed podróżą!

W ferworze przygotowań do wycieczki łatwo zapomnieć o banalnych kwestiach. Stworzyliśmy więc listę ubrań i akcesoriów, które warto zabrać na wyjazd do Gruzji i krajów o podobnym klimacie.

Trekking-Gruzja

Jakie bluzki i kurtki zabrać do Gruzji?

 • T-shirty/topy (wskazane bawełniane, przewiewne, nieopinające zbytnio ciała).
 • Bluza z kapturem, polar lub sweter.
 • Kurtka (dobrym wyborem jest warstwowa kurtka turystyczna z powłoką chroniącą przed deszczem i wiatrem).
 • Dodatkowo można zabrać 1–2 elegantsze bluzki albo casualowe koszule (mogą się przydać podczas wieczornej supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady).

Jakie spodnie zabrać do Gruzji?

 • Szorty, spódnice (wygodne, niekrępujące ruchów; ze względów obyczajowych najbezpieczniej zdecydować się na długość „w kolano” albo 3/4).
 • Długie spodnie lub, co lepsze zwłaszcza latem, spodnie turystyczne z odpinanymi nogawkami (mężczyźni muszą założyć długie spodnie przez wejściem do cerkwi).

Jakie buty zabrać do Gruzji?

 • Wygodne obuwie trekkingowe albo sportowe.
 • Przewiewne obuwie na lato (np. sandały z solidną podeszwą i zakrytymi palcami).
 • Klapki (pod prysznic, na plażę w Batumi, do łaźni siarkowych w Tbilisi itp.).
 • Kapcie (w niektórych hostelach i hotelach można bezpłatnie lub za niewielką opłatą otrzymać jednorazowe pantofle).

Jakie dodatki zabrać do Gruzji?

 • Chusty dla kobiety (przed wejściem do cerkwi panie muszą zakryć włosy oraz nogi co najmniej do kolan, dlatego warto zabrać dwie chusty – dłuższą, z której zrobimy coś w rodzaju spódnicy, i krótszą na głowę, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by włosy okryć kapturem bluzy/kurtki).
 • Kąpielówki (na plażę, do łaźni siarkowych w Tbilisi, nad jeziora).
 • Okulary przeciwsłoneczne (lato, zima).
 • Czapka z daszkiem/kapelusz/chusta (lato, wczesna jesień).
 • Ciepła czapka, szalik, rękawiczki (zima – wyjazd na narty w Gruzji).
 • Krem z filtrem UV (lato).
 • Bielizna – sprawa wydaje się jasna, dlatego wspomnimy jedynie o istnieniu takich praktycznych rozwiązań, jak bielizna termoaktywna (dobra i na lato, i na zimę); jadąc na narty do Gruzji, pamiętajmy też o ciepłych skarpetkach.
 • Plecak – musi zmieścić butelkę wody, dokumenty, portfel i inne osobiste przedmioty; powinien być na tyle mały i lekki, by nie utrudniał zwiedzania, a zarazem na tyle pojemny, by z łatwością zmieścił np. kurtkę czy kupiony po drodze lunch; na długie spacery i trekkingi najlepiej zabrać maksymalnie komfortowy plecak, z wyprofilowanymi, dostatecznie szerokimi szelkami.

Pełny spis rzeczy do spakowania zależy oczywiście od tego, o jakiej porze roku jedziemy, jakie obszary kraju odwiedzamy oraz jaki charakter ma nasza wyprawa (zwiedzanie zabytków, trekking, jeep tour, wycieczka narciarska). Prócz gruzińskich obyczajów sporo do powiedzenia ma tu lokalna pogoda, której zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej.

Gruzja-poza-szlakiem

Pogoda w Gruzji – jakie ubrania spakować?

Podczas pakowania do głowy przychodzą rozmaite porzekadła: „Nie ma brzydkiej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania” albo „Przezorny zawsze ubezpieczony”. Pamiętajmy o tych ludowych mądrościach, bo na szlaku mogą nie raz uratować nam skórę. Zwłaszcza w bogatej przyrodniczo Gruzji, która leży wprawdzie w strefie klimatu podzwrotnikowego, lecz ze względu na ukształtowanie terenu cechuje się znacznym zróżnicowaniem temperatur i opadów.

Na zachodzie Gruzji, oblewanym przez wody Morza Czarnego, panuje łagodny klimat podzwrotnikowy morski. Lato jest tu tropikalne, gorące (w dzień temperatury osiągają zwykle 25–32°C), a także wilgotne z uwagi na częste deszcze. Zima jest z kolei ciepła, ze średnią temperaturą ok. 5–11°C.

Im dalej na wschód, w głąb lądu, tym bardziej klimat staje się kontynentalny, suchy, z mniejszymi opadami. W Tbilisi i okolicach lato jest upalne (w wakacje temperatury przekraczają w dzień 30°C, często dochodzą do 33–38°C). Zima na tym terenie jest ciepła (temperatury wynoszą od ok. 8 do nawet 16°C).

Trzeba pamiętać, że podobnie jak w każdym innym górzystym kraju pogoda w Gruzji zmienia się również wraz ze wzrostem wysokości terenu. W górach powietrze jest zawsze chłodniejsze i bardziej rześkie niż na nizinach. Jednak im wyżej, tym niższe temperatury i bardziej odczuwalny wiatr. W wysokich partiach Kaukazu nawet latem dni bywają chłodne, a noce – mroźne, dlatego na zdobywanie lodowców czy trekking z noclegami pod namiotem koniecznie trzeba zabrać ciepłą odzież. Nie zawsze się ona przyda, bo prognozy pogody potrafią płatać figle – ale ubranie chroniące przez zimnem, wiatrem i deszczem trzeba mieć w gruzińskich górach zawsze pod ręką. Zimą na Kaukazie pada śnieg. Ilość opadów jest zależna od wysokości i ekspozycji stoków oraz oddalenia od Morza Czarnego, ale im wyżej i im dalej na wschód, tym mroźniej i więcej śniegu. W niektórych regionach Gruzji zimą potrafi spaść nawet kilka metrów białego puchu, co z pewnością ucieszy miłośników narciarstwa i snowboardu.

Biorąc pod uwagę zmienne warunki pogodowe, trzeba przyznać, że podczas wycieczki do Gruzji idealnie sprawdzi się ubiór na cebulkę, czyli warstwowy. Spryt w kompletowaniu garderoby pozwoli przy okazji odchudzić walizkę z niepotrzebnych ubrań (w wielu hostelach i hotelach w Gruzji nie ma windy, więc lżejszy bagaż ułatwi przemieszczanie się).

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest