4 kultowe atrakcje Iranu, które musisz zobaczyć

05.01.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wyruszasz do Iranu? Przygotuj się na prawdziwie epicką przygodę! Zachwycisz się tu starożytnymi miastami, bogatą przyrodą oraz intrygującą kulturą jednej z najstarszych cywilizacji świata.

W Iranie aż 2,5 tys. lat historycznej potęgi dawnej Persji przetrwało do dziś w postaci turkusowych meczetów, olśniewających pałaców, grobowców słynnych poetów i mnóstwa innych pomników wielowiekowej, żywej do dziś kultury. Zobaczyć je wszystkie niemal nie sposób, ale tych kilka miejsc odwiedź koniecznie! 

1. Wniknij w barwny kalejdoskop Szirazu

Sziraz to kwintesencja irańskiego uroku. Miasto u podnóża gór Zagros przeniesie cię wprost na szlaki baśniowej architektury, kwiatów i poezji. Pierwsze kroki skieruj do słynnego mauzoleum Ali ebne Hamze, które uwodzi zielono-niebieskimi refleksami światła odbijającego się w setkach szkiełek i lusterek. Równie urzekającą feerię barw odnajdź w Nasir ol-Molk, czyli Różowym Meczecie, a kalejdoskop kolorów natury – w bujnych ogrodach Eram (UNESCO) i ogrodach Narandżestan o zapachu świeżych pomarańczy. Zajrzyj też do mauzoleum XIV-wiecznego perskiego poety Hafeza, który jak nikt inny potrafił wychwalać piękno irańskich oczu w kształcie migdałów i smak wina rozbudzającego namiętność kochanków. Ciekawym punktem na mapie Szirazu jest także bazar Vakil – tu przekonasz się, ilu przypraw, bakalii i smakołyków jeszcze nigdy nie próbowałeś! 

Sziraz-meczet-Nasir-Ol-Molk

2. Odkryj ducha historii w Persepolis

Persepolis (UNESCO) to starożytne perskie miasto, założone przez Dariusza I w 518 r. p.n.e., które szczyt potęgi osiągnęło za panowania szachinszacha Kserksesa I. Jedna z czterech stolic dynastii Achemenidów uchodziła niegdyś za „najbogatsze miasto pod słońcem”. To dlatego zobaczysz tutaj oszałamiające bogactwem zdobień ruiny pałaców, zabudowań mieszkalnych i otoczonych dekorowanymi kolumnami dziedzińców. Przechodząc przez Bramę Wszystkich Narodów, zwróć uwagę na inskrypcje zapisane pismem klinowym. Dzieje Persepolis i wspomnienia hucznie obchodzonego święta Nowruz spróbuj odczytać także z reliefów skrzydlatych byków i postaci, którymi starożytni artyści upiększyli ściany i schody pałacu. Jeśli dasz się ponieść wyobraźni, pośród rozgrzanych słońcem murów usłyszysz niesamowite legendy o perskich herosach… 

Persepolis

3. Poczuj tętno Teheranu

Teheran, stolica Iranu i największe miasto Bliskiego Wschodu, zaskakuje rozmachem. Na ulicach gwar, nieskończone tłumy ludzi, samochodów, rowerów. Z tego i owego zakątka słychać nawoływania bazarowych sprzedawców – aż trudno oderwać wzrok od ręcznie tkanych dywanów i aromatycznych przypraw! Ukojenia i ciszy poszukaj w którymś z miejskich parków albo wyrusz prosto do Muzeum Archeologicznego, gdzie poznasz korzenie perskiej cywilizacji. Zobacz również piękny kompleks pałacowy Saadabad – znajdziesz tu muzea sztuki, antropologii, wojskowości i przyrody oraz zrozumiesz XX-wieczne przemiany polityczno-religijne, które znacząco wpłynęły na dzisiejszy pejzaż kulturowy Iranu. 

4. Odnajdź połowę świata w Isfahanie

Isfahan to trzecie co do wielkości miasto Iranu. W przeciwieństwie do stolicy – jest spokojne i romantyczne. Krętymi zaułkami, którymi w 1330 r. przechadzał się słynny podróżnik Marco Polo, dotrzesz do starych herbaciarni, warsztatów rzemieślniczych i sklepów pamiątkarskich. Gdy skosztujesz już słodkości pachnących wodą różaną, koniecznie wybierz się na plac Imama (UNESCO), który kusi pałacem Ali Kapu i turkusową mozaiką mihrabu w meczecie Szejka Lotfollaha. Po orientalne nuty udaj się też do urokliwego pałacu Czehel Sotun (Czterdziestu Kolumn), a wieczorem pójdź na isfahańskie mosty – tu spotykają się lokalsi, by posłuchać starej perskiej poezji w wykonaniu męskich chórów.

Isfahan-meczet-Iran

Zobacz więcej atrakcji Iranu

Poszukując skarbów irańskiej architektury i historii, będziesz podróżować w otoczeniu malowniczych gór i sennych plaż, pomiędzy którymi ciągną się prastare lasy i ukwiecone łąki, zjawiskowe groty solne i trawertynowe tarasy, suche jak pieprz pustynie i zagadkowe jeziora. W Iranie na każdym kroku znajdziesz cuda, o jakich nie śniło się filozofom, a serdeczni mieszkańcy z przyjemnością odkryją przed tobą wszystkie barwy lokalnej kultury. Otwórz się na przygodę i poznaj perłę Orientu w pełnej krasie!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest