Iran – poradnik. Strój, zachowanie, język, gesty, waluta

15.06.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Jeśli dobrze się przygotujesz, z wycieczki do Iranu przywieziesz najlepsze wakacyjne wspomnienia. To kraj, który przyciąga jak magnes, jest bezpieczny, piękny oraz pełen atrakcji i przyjaznych ludzi. Ale czyhają w nim też kulturowe i organizacyjne pułapki, których lepiej uniknąć. Jak nie popełnić gafy i przeżyć orientalną przygodę?

Strój

Zgodnie z przepisami w Iranie należy zakrywać włosy i nosić niepodkreślające kształtów ubrania – dotyczy to Iranek, jak i turystek. Do walizki warto więc spakować chustę, długie spodnie oraz luźne tuniki lub inne bluzki, sięgające za pupę i z długim rękawem. W niektórych meczetach wymagane jest zakrycie się czadorem, który można wypożyczyć bezpłatnie, przy wejściu. Odpowiedni strój obowiązuje kobiety też podczas uprawiania sportu (chusta na głowie, luźna bluzka z długim rękawem) i na publicznych plażach, gdzie kąpać się można jedynie w ubraniu. Na niektórych kąpieliskach istnieją wydzielone strefy damska i męska.

Mężczyźni nie mogą z kolei pokazywać ramion ani łydek – odpadają więc bezrękawniki i zbyt krótkie spodenki.

Gdzieniegdzie wymagana się zakrycia stóp (dotyczy kobiet i mężczyzn), dlatego dobrze mieć w plecaku czy torebce parę skarpetek – tu nawet z sandałami stworzą idealną parę. 

Iran-kobieta

Zachowanie

Irańczycy są powściągliwi i unikają publicznego okazywania uczuć – tego samego oczekują od zagranicznych przybyszy. Publiczne całowanie się i przytulanie to wielkie faux pas. Chodzenie za rękę, jeżeli już naprawdę musimy, jest względnie akceptowane.

Kobiety nie powinny palić w miejscach publicznych – nie jest to prawnie zakazane, ale źle widziane. Co do samotnie podróżujących kobiet, to w publicznych środkach powinny one siadać na zarezerwowanych dla nich miejscach (przód lub tył pojazdu)

Warto pamiętać także o odpowiednim zachowaniu się przy stole. Z zasady, w restauracjach i w domu gospodarzy, kobieta nie powinna siadać obok Irańczyków, mężczyzna zaś koło Iranek, co może być odebrane jako rozwiązłość obyczajowa, a nawet… zachęta do „bliższego” poznania. Z tego ostatniego powodu kobiety powinny także unikać przebywania sam na sam z obcymi mężczyznami.

Język, gesty, rozmowa

Kto nie włada perskim, powinien zdać się na angielski – w zupełności wystarczy basic English. Podczas rozmowy trzeba uważać na gestykulację – charakterystyczny kciuk w górę, rozumiany u nas jako zadowolenie czy aprobata, dla Irańczyków oznacza tyle, co… „odpie… się”. W rozmowie unikamy jak ognia tematów politycznych, szczególnie nie mówimy o USA czy Izraelu. 

iran-mezczyzna

Waluta

Jadąc do Iranu, najlepiej zabrać ze sobą gotówkę – tutejsze bankomaty nie przyjmują bowiem popularnych kart Visa ani MasterCard. Czym płacić w Iranie? Odpowiedź mogłaby wydawać się prosta: rialami, czyli oficjalną walutą kraju. No właśnie, oficjalną, bo istnieje jeszcze nieoficjalna: tomany (1 toman – 10 riali), którą tak naprawdę operują tu wszyscy, w hotelach, knajpach, taksówkach, na bazarach. Ceny są zróżnicowane, a ponadto warto uważać na naciągaczy i najlepiej wyrobić w sobie nawyk negocjowania (zawsze i wszędzie). Przeciętna cena za obiad dla 2 osób to 500 000 riali, czyli 50 000 tomanów

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest