Kobiety-Iran

Iran – wycieczka do kraju o dwóch twarzach

03.02.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka do Iranu? Chyba nic tak nie dzieli pasjonatów wojaży jak pomysł odwiedzenia tego bliskowschodniego kraju.

Dla jednych Iran to perła Orientu, miejsce niesamowicie gościnne, przyjazne, oszałamiające zabytkami wiekowej perskiej kultury, pieszczące uszy językiem poetów, a podniebienia – lokalnymi smakołykami. Drudzy dostrzegają tu jedynie obyczajowe zacofanie, muzułmański fanatyzm, zagrożenie dla światowego pokoju. Jaki naprawdę jest więc ów tajemniczy, owiany stereotypami Iran?

Odpowiedź na powyższe pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Bo Iran nosi maskę. Na zewnątrz widać głównie to, co szokuje zachodnią opinię publiczną i każe się mieć na baczności. Rządy wielu państw i media nie od dziś konstruują obrazek Iranu jako jednego z liderów „osi zła” – „państwa zbójeckiego”, dążącego do wyprodukowania broni masowego rażenia i wspierającego międzynarodowy terroryzm. Politycznie są to rzecz jasna sprawy niebłahe, nakazujące utrzymanie bezpiecznego dystansu.

Codzienność w Iranie jest jednak daleka od tego, co zobaczymy w wieczornych wiadomościach. Życie biegnie tutaj podobnie jak gdziekolwiek indziej – z tą tylko różnicą, że Iran jest krajem muzułmańskim (dominuje odłam szyicki).

Wycieczka do Iranu – liczy się drugie wrażenie

W Iranie zasadniczo trudno się zorientować, co jest dozwolone, a co – zakazane. Wszystko podlega wprawdzie opresyjnemu prawu szariatu, które nie uznaje rozłamu spraw świeckich i religijnych w zakresie wiary, organizacji władzy religijnej i codzienności wyznawców islamu. Prawo to dopuszcza niewyobrażalne dla kultury Zachodu kary cielesne oraz decyduje o tym, jak muzułmanie się ubierają, jak zachowują, co, jak i kiedy jedzą, ile razy dziennie się modlą.

Ale, co zaskakujące, w Iranie szariatu się z jednej strony rygorystycznie przestrzega, z drugiej zaś – nieoficjalnie omija się niektóre reguły na przeróżne, dość zawoalowane sposoby. Wystarczy zrozumieć miejscowe zwyczaje, by poczuć się swobodnie, dać się oczarować przyjaznym Irańczykom, poznać ich z najlepszej strony, często skrzętnie ukrytej pod warstwami konwenansów, oraz przywieźć z wycieczki do Iranu wyłącznie wspaniałe wspomnienia!

Islam zakazuje spożywania alkoholu – tymczasem w Iranie zostaniemy nierzadko ugoszczeni w prywatnym domu swojskim bimbrem z winogron (oczywiście nie należy się głośno chwalić takimi doświadczeniami, aby nie napytać nikomu biedy).

Islam nakazuje kobietom zakrywać włosy, a często całą sylwetkę – wszystkie kobiety bez wyjątku, również turystki, muszą w przestrzeni publicznej nosić hidżab, czyli chustę na włosy (oraz luźną tunikę, która zasłania biodra i nie opina ciała; dodatkowo w niektórych obiektach religijnych wymagane jest szczelniejsze okrycie ciała). Jednakże w praktyce Iranki podchodzą do tego dyktatu z dużą dozą swobody, zakrywając włosy czasem jedynie od połowy głowy. Spełniają więc religijny obowiązek (policja religijna nie może im wówczas niczego zarzucić), ale też subtelnie manifestują pewną wolność. Niemniej trzeba wiedzieć, że kobiety z bardziej konserwatywnych regionów Iranu zamiast skromniejszych hidżabów noszą na co dzień czadory, nikaby albo burki.

W Iranie można trafić do więzienia za organizację imprezy (uchodzi za nią już spotkanie 5–6 osób w prywatnym mieszkaniu) – a jednak ludzie spotykają się regularnie. Rodzina i przyjaciele są tu najwyższą wartością, wszyscy razem z ochotą celebrują miłe chwile, jak urodziny, awans w pracy etc. (choć mają sporo szczęścia, jeśli nikt nie odkryje, że udali się na mocno alkoholizowane wydarzenie w nielegalnym klubie).

W Iranie zakazane jest oglądanie telewizji z „kraju Wielkiego Szatana” – ale jeśli ustawi się antenę tak, że jest niewidoczna z ulicy, to wszystko w porządku. W kraju nie można także korzystać z Facebooka, lecz żadnych problemów nie będą mieli użytkownicy bardzo tu popularnego Instagrama.

W Iranie nie wolno publicznie okazywać sobie uczuć, trzymać się za rękę, całować ani zachowywać w sposób jednoznacznie zachęcający do kontaktów intymnych – tymczasem młodzi Irańczycy flirtują na całego, a Iranki, cnotliwe pod okiem rodziców i strażników prawa szariatu, pokazują, że wysublimowana kokieteria nie jest im obca.

Prawo szariatu dyskryminuje kobiety – muzułmanki praktycznie zawsze startują z gorszej pozycji, lecz Iranki potrafią bronić swojego zdania ostrym słowem. Są też świetnie wykształcone: aż 60 proc. irańskich studentów to panie (co ciekawe, kształcą się one głównie w zawodach inżynieryjnych i medycznych).

Wycieczki do Iranu – na szlaku poznania innego

Sztuka życia w Iranie polega więc na tym, by nałożyć maskę odpowiednią do danej chwili oraz korzystać z uroków życia w sposób nienadwerężający zaufania policji religijnej. Sztuka to niełatwa – codzienność podporządkowana wiecznemu udawaniu jest męcząca, zwłaszcza że nigdy nie wiadomo, czy człowiek mijany na ulicy albo spotkany w kawiarni nie jest klawiszem islamskiej doktryny. Jednak Irańczycy nauczyli się egzystować w skomplikowanych realiach muzułmańskiego kraju, który pod polityczno-religijną otoczką bywa w wielu względach bardzo zachodni i postępowy.

Ambiwalentne odczucia związane z Iranem zależą zatem głównie od tego, na czym skupiamy uwagę. Iran ma dwie twarze i tylko od naszej tolerancji i wnikliwości zależy, czy poznamy obie, czy struchlejemy na myśl o prawie szariatu i przez pryzmat politycznych niesnasek dojrzymy jedynie zewnętrzną powłokę.

Turyści odwiedzający Iran powinni być świadomi niuansów tutejszego codziennego życia. Jednak nie muszą się obawiać wizyty – wręcz przeciwnie! Iran jest bezpieczny, a przede wszystkim piękny, zróżnicowany przyrodniczo, pełen zabytków, smacznych potraw i gościnnych, serdecznych mieszkańców. Jeśli otworzymy się na doświadczenie, które między wierszami chcą nam oni przekazać – poznamy fascynujące zwyczaje irańskiej kultury oraz zobaczymy niesamowite zakątki, jak Isfahan, Teheran, Persepolis, Sziraz, Kaszan czy Jazd, które przechowują 2,5 tys. lat wciąż żywej perskiej historii i pozwalają odkryć to, po co naprawdę tu przyjeżdżamy.

Otwórz się na perłę Orientu i już dziś wyrusz do magicznego Iranu!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

Realizacja: Codenest