otwarta-ksiazka

Najnowsza książka Macieja Jastrzębskiego 'Klątwa gruzińskiego tortu”

02.11.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wybierając się na wakacje w Gruzji warto zapoznać się z dostępnymi w Polsce książkami na temat naszego kraju. Jedną z najświeższych pozycji jest „Klątwa gruzińskiego tortu” dziennikarza Macieja Jastrzębskiego.

Autor na stałe rezyduje w Moskwie gdzie pracuje jako korespondent zagraniczny dla Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Przez wiele lat mieszkał w Mińsku na Białorusi, następnie przeniósł się do Rosji i jest również specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia w Gruzji. Poprzednia książka Macieja Jastrzębskiego poświęcona dziejom Rosji „Matrioszka i Jastrząb” została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników.

Suma doświadczeń zawodowych i prywatnych powoduje, że Maciej Jastrzębski jest kompendium wiedzy na temat historii Gruzji i codziennego życia na Kaukazie. Żywym i barwnym językiem opisuje przejście Gruzji od republiki ZSSR do demokracji, ze wszystkimi społecznymi przemianami, udowadniając, że „koniec historii” nie nastąpił. Przybliża czytelnikom zawiłości w relacjach międzyludzkich, trudne sąsiedztwo z Federacją Rosyjską i najnowsze dzieje naszego kraju.

Maciej Jastrzębski jest obecny w Gruzji przy okazji wszystkich najważniejszych wydarzeń politycznych, gospodarczych. Jako specjalny wysłannik Polskiego Radia wykorzystuje każdą możliwość na wyjazdy do Gruzji. Ciekawostką jest również, że cały rozdział jest poświęcony naszemu życiu na wschodzie kraju, w Lagodekhi. „Klątwa gruzińskiego tortu” opowiada o dziejach Polaków, którzy trafiali na Kaukaz od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej a także o współczesnej polonii. Autor opisuje również jak my, Zosia i Jerzy Ciemnołońscy, przenieśliśmy się z Bydgoszczy do Lagodekhi, jak pracowaliśmy dla organizacji charytatywnych i wspieraliśmy lokalną polonię, jak Zosia prowadziła kursy języka polskiego dla dzieci. Jest nam bardzo miło, że autor zdecydował się poświęcić nam tyle uwagi.

Planując wycieczki do Gruzji warto sięgnąć po „Klątwę gruzińskiego tortu”. Książkę można nabyć w dobrych księgarniach i przez Internet. Serdecznie polecamy!

Maciej Jastrzębski, Klątwa gruzińskiego tortu, Wydawnictwo Helion 2014.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest