pielgrzymka

Pielgrzymki do Gruzji

07.11.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Gruzja i Armenia to pierwsze kraje chrześcijańskie na świecie i wraz z rozbudową infrastruktury turystycznej wzrasta zainteresowanie możliwością zrealizowania pielgrzymki do Gruzji. W zakresie organizacji współpracujemy z polskimi biurami pielgrzymkowymi i diecezjami. Zapraszamy wszystkich do współpracy!

Oprócz unikalnych w skali świata zabytków i historii na Kaukazie można zobaczyć także bardzo cenne relikwie – Chiton Jezusa Chrystusa oraz relikwie św. Andrzeja Apostoła w katedrze Cveti Cchoveli w Mtskhecie, grot Włóczni Przeznaczenia w Armenii, grób apostoła Macieja w Twierdzy Rzymskiej Gonio-Apsarus oraz krzyż i grób św. Nino, patronki gruzińskiego chrześcijaństwa, w cerkwi Sioni w Tbilisi. Serdecznie Państwa zapraszamy na pielgrzymki do Gruzji i Armenii, podczas których odwiedzamy i pokazujemy turystom wszystkie te miejsca.

Szczegóły odnośnie najważniejszych miejsc świętych w Gruzji i Armenii

Sveti Cchoveli (XI w.), „gruziński Wawel” z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. Gdy chciał go pokazać swojej siostrze Cydonii, ta gdy przytuliła szatę do piersi zmarła nagle. Eliasz pochował ją a w miejscu jej grobu wyrósł cedr libański. Gdy król Wachtang Gorgasal nakazał budowę świątyni i ścięcie cedru jedna z przygotowanych kolumn w cudowny sposób wzniosła się w powietrzu i osiadła na pniu po ściętym drzewie. Symboliczne przedstawienie budowy „Drzewa Życia” bo tak brzmi nazwa katedry po gruzińsku jest obecna w formie obrazu w każdej gruzińskiej cerkwi. W środku znajduje się chrzcielnica z VI wieku, w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski, w tym jedyne w Gruzji przedstawienie 12 znaków zodiaku oraz apokaliptycznych bestii.

Samtavro (IV w.), cerkiew i klasztor żeński gdzie pochowani są władcy Gruzji, król Mirian i królowa Nana, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 roku. Znajduje się tu również grób Gabriela. Żyjący w XX wieku mnich zasłynął jako uzdrowiciel i jasnowidz.

David Garedji (VI-XII w.) – imponujący zespół klasztorny na półpustyni, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, z freskami z XI wieku. Został założony w VI przez św. Dawida, jednego z 13 braci syryjskich, którzy głosili na terenie Gruzji chrześcijaństwo. W czasie prześladowań chrześcijan w Konstantynopolu uciekł on do Gruzji i zamieszkał w pustelni, w jaskini Garedja. Znajdowało się tutaj jedyne źródło pitnej wody w promieniu kilkuset kilometrów. Wkrótce przybyli tutaj inni mnisi, którzy osiedlali się w jaskiniach na obszarze około 20 km. Co ciekawe, w jednym z klasztorów, w okolicy miasta Udabno, w XII wieku powstała szkoła malarstwa religijnego, zupełnie odmiennego od bizantyjskiego. Przez lata najazdów kompleksy pustoszały, wielu mnichów poniosło śmierć z rąk najeźdźców i od XII wieku do czasów współczesnych żyje tu tylko kilku mnichów.

Katedra Sioni w Tbilisi – Pierwsza świątynia została wybudowana w latach 575-639. W związku z licznymi najazdami była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Zgodnie z legendą podczas najazdu Persów szach rozbił namiot na środku Katedry a mieszkańcom Tbilisi nakazał bezcześcić ikony, które rozłożono na moście. Kto nie chciał po nich przejść był mordowany a zwłoki wrzucano do rzeki Mtkvari. Obecny kształt pochodzi z XII w. Wnętrzne zdobią XIX-wieczne freski namalowane przez rosyjskiego malarza Grigorija Gagarina. W Sioni przechowywana jest najważniejsza relikwia Gruzji – krzyż świętej Nino.

Katedra Eczmiadzin w Wagharszapat – ormiański Watykan, siedziba Katolikosa Wszystkich Ormian, głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Świątynię rozpoczęto budować już w 301 roku w miejscu, które św. Grzegorzowi Oświecicielowi zgodnie z legendą wskazał Jezus Chrystus. Kompletna przebudowa obiektu po całkowitym zniszczeniu została wykonana w w 483 roku. To tutaj znajduje się jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa, grot Włóczni Przeznaczenia, którą przebito bok Chrystusa. Został przyniesiony przez apostoła Judę, który nauczał na terenie Armenii.

Religia w Armenii

Armenia jest najstarszym krajem chrześcijańskim na świecie, gdzie ta właśnie religia została ustanowiona narodową już w 301 roku n.e gdy św. Grzegorz Oświeciciel ochrzcił króla Armenii Tiridratesa. Następnie w 451 roku doszło do rozłamu i wystąpienia Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego od Kościoła Powszechnego. Złożyło się na to kilka czynników – wojna z Persami, w wyniku której hierarchowie Armenii nie mogli uczestniczyć w soborze chalcedońskim, odmienne zdanie na temat monofizytyzmu (ludzka i boska natura Chrystusa nie istnieje w dwóch naturach) oraz wpływy Konstantynopola rywalizującego z Rzymem. Obecnie struktura Kościoła Ormiańskiego jest podzielona pomiędzy czterech patriarchów (Katolikos Eczmiadziński, Katolikos Wielkiego Domu Cylicyjskiego w Libanie, Patriarcha Jerozolimy i Wspólnoty św. Jakuba, Patriarcha Konstantynopola w Turcji), gdzie głównym patriarchą nazywanym Katolikosem Wszystkich Ormian jest Katolikos z siedzibą w mieście Wagharszapat (Eczmiadzin), zwanym ormiańskim Watykanem. Kościół uznaje trzy pierwsze sobory powszechne. Ciekawostką jest, że aby zostać członkiem Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego należy urodzić się ormianinem.

Religia w Gruzji

Gruzja przyjęła chrześcijaństwo jako religię narodową 337 roku n.e. dzięki mniszce z Kapadocji, św. Nino, która uciekła z Armenii przed prześladowaniami. Początkowo kościół w Gruzji był zależny od Konstantynopola, z wpływami greckimi. Następnie stał się autokefaliczny (niezależny) z własnym katolikosem. Całkowite oderwanie od kościoła greckiego nastąpiło w XIII w. W XIX wieku został podporządkowany Świętemu Synodowi prawosławnemu, co trwało do kolejnego odzyskania niepodległości w 1943 roku. Obecnie katolikosem jest Ilia II, który na stałe rezyduje w Tbilisi.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest