Pogoda w Gruzji i Armenii

04.03.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Cechę charakterystyczną krajów południowego Kaukazu stanowi niezwykle zróżnicowana rzeźba ich terenu. Zapewnia ona szeroki wachlarz warunków pogodowych, jakie możemy zastać w poszczególnych rejonach tej krainy. Panujący tam klimat podzwrotnikowy sprzyja rozwojowi turystyki niemal przez cały rok. Najlepszym jednak czasem na zwiedzanie tych urokliwych zakątków są miesiące od maja do października, gdy wszystko tam kwitnie i się ożywia.

Miłośnikom kąpieli słonecznych, pragnącym spędzić wakacje w Gruzji, polecamy zachodnią część tego kraju. Jest to obszar położony na granicy z Morzem Czarnym – ciepły, wilgotny, objawiający specyfikę śródziemnomorską. Lato jest tu gorące, a zima ciepła, co sprzyja uprawie takich roślin, jak figi, palmy, laury czy oliwki. W środkowej części kraju klimat zmienia się stopniowo na kontynentalny, charakteryzujący się coraz większą kontrastowością temperatur w różnych porach roku. W górach, gdzie panują jeszcze bardziej specyficzne warunki, spodziewać się można dużego stopnia wilgotności powietrza i mroźnych nocy, które zdarzają się tam nawet latem.

Najbardziej optymalnym okresem dla odbywania wycieczek do Armenii są miesiące od marca do maja, kiedy temperatura utrzymuje się tam w granicach do 25*C. Lipiec i sierpień zazwyczaj są cieplejsze, z minimalnymi opadami, a co za tym idzie – zdecydowanie obniżonym wskaźnikiem wilgotności powietrza. Latem warto jednak odwiedzić górzyste obszary tego kraju, które zajmują zasadniczą jego powierzchnię. W tym czasie w znacznym stopniu zanikają pokrywy śnieżne, co pozwala na swobodne przemarsze w rześkiej atmosferze. Należy jednak pamiętać, że w wyższych partiach gór zdarzają się nocne przymrozki. Letnią alternatywę dla wędrówek po szlakach stanowi regenerujący wypoczynek nad jeziorem Sewan, położonym na wysokości niemal 2000 m. n. p. m.

Jesienne wieczory bywają w Armenii chłodne, jednak temperatura panująca tu o tej porze roku w ciągu dnia, nadal oscyluje w granicach 20*C. Chłód zaczyna zdecydowanie doskwierać dopiero w drugiej połowie września. Wówczas warto uzbroić się w cierpliwość i wstrzymać plany wczasów w Gruzji i Armenii na te, które oferujemy od maja do października, tymczasem popijając znane na całym świecie, wyśmienite wino produkowane właśnie na Zakaukaziu: „Saperavi”, „Kvanchkara”, „Kindzmarauli”, „Tsinandali” lub „Mukuzani”.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest