rajd-konny-w-swanetii

Rajd konny w Gruzji – Tuszetia, Waszlowani czy Swanetia?

29.12.2018

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wiatr we włosach, wolność, malownicze zakątki Kaukazu – Gruzja to prawdziwy raj dla miłośników emocjonujących wypraw w siodle. Trekking konny w Gruzji daje niepowtarzalną szansę nawiązania nici przyjaźni z wierzchowcami, które od bez mała 5,5 tys. lat są stałym elementem lokalnego krajobrazu, oraz dotarcia tam, gdzie nie zaprowadzą nas ani nogi, ani dwa lub cztery koła.

Rajdy konne w Gruzji to świetny pomysł na wakacje nawet dla tych, którzy nie mają wielkiego doświadczenia jeździeckiego (chociaż podstawowe obycie z koniem i dobra kondycja ciała na pewno ułatwią pokonywanie wielokilometrowych tras). Tutejsze konie są spokojne, ułożone i cierpliwe wobec mniej wprawnych dżygitów – można im w pełni zaufać, zanurzyć dłonie w grzywie i oddać się przyjemności jazdy.

Rajd konny w Gruzji – Tuszetia, Waszlowani czy Swanetia?

Większość górskich szlaków pokonuje się niespiesznym stępem, co sprzyja delektowaniu się pięknymi widokami. Po drodze są liczne okazje na postój, rozprostowanie nóg i zwiedzanie. Pozostaje tylko pytanie, do którego zakątka Gruzji udać się na rajd?

Rajd konny w Gruzji – Tuszetia, Waszlowani czy Swanetia?

Rajd konny w Gruzji, Tuszetia – zew Kaukazu

11-dniowy rajd konny w Tuszetii to najlepszy wybór dla amatorów mocniejszych wrażeń. W tym regionie Gruzji dominuje dzika natura Wysokiego Kaukazu, która pozwala doświadczyć niekrępowanej wolności. Niekiedy przez długie kilometry trudno napotkać drugiego człowieka – z końskiego grzbietu można za to podziwiać strzelające w niebo góry, zielone wąwozy, szumiące wodospady, stadka owiec, zabytkowe, kamienne baszty obronne i zaklęte w czasie wioski (Omalo, Dochu, Jvarsobeli, Dartlo, Girevi – najwyższy punkt na trasie na 3000 m n.p.m.). Trekking konny w Tuszetii to także niezapomniany nocleg pod namiotami i wspólne wieczory przy ognisku bądź na tradycyjnej suprze u lokalnego gospodarza.  

Rajd konny w Gruzji, Waszlowani – sekrety natury

9-dniowy rajd konny w Waszlowani to gratka dla każdego, kto lubi różnorodność przyrodniczą. Park Narodowy Waszlowani w południowo-wschodniej Gruzji tworzą stepy, półpustynie, 1000-letnie drzewa pistacjowe, lasy jałowcowe, tereny bagienne i sawanny, które… bardzo przypominają te afrykańskie! W rezerwacie można zobaczyć pasma nagich skał, wyglądających jakby pochodziły z obcej planety, malownicze kaniony (jak Pantishara, słynący z „miasta jaskółek”) oraz łagodne, zielone stoki, które obficie porastają barwne kwiaty. Na terenie parku żyje też wiele chronionych gatunków zwierząt, m.in. lamparty, hieny, niedźwiedzie, rysie, wilki, dziki, sępy, dropy i bociany. Trekking konny w Waszlowani to przede wszystkim wyjątkowa możliwość obejrzenia trzech pomników przyrody: wąwozu rzeki Alazani, gdzie warto zatrzymać się na piknik i wędkowanie, wąwozu Orła (Arciwis Cheoba) i wulkanów błotnych (Takti-Tepe). Każdy z odcinków rajdu zabiera do całkiem innego zakątka, w którym kryją się tajemnice przyrody i smaki niezapomnianej przygody.  

Rajd konny w Gruzji, Swanetia – kaukaskie Alpy

Rajd konny w Swanetii to całkiem sprytny sposób na to, by w sercu Gruzji poczuć się jak w szwajcarskich Alpach. Czekają tu niekończące się połacie zielonych wzgórz, ukwiecone łąki ze stadami owiec, krystaliczne strumyki i majestatyczne góry z ośnieżonymi wierzchołkami. Trekking konny w Swanetii zapewnia atrakcje również pasjonatom architektury i historii, bowiem Swanetia słynie z kamiennych baszt obronnych z XII w. oraz z Uszguli – zespołu górskich wiosek, które (niesłusznie) uważano niegdyś za najwyżej położone w Europie. W Uszguli, które znajduje się na liście UNESCO, warto zajrzeć do lokalnych muzeów, cerkwi i galerii obrazów Fridona Nizharadze – żywej legendy swaneckiej osady.

Rajd konny w Swanetii
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest