Świąteczna pomoc dla naszych gruzińskich przyjaciół i ich rodzin

16.12.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Ich świat stanął na głowie. Nagle zostali bez pracy, pieniędzy i nadziei. Nie mają już na jedzenie, rachunki, opał na zimę. Sami o pomoc nie poproszą, nie mają śmiałości. Ale pięcioro wspaniałych gruzińskich kierowców naszego biura podróży Tamada Tour pilnie potrzebuje wsparcia, aby ze swoimi rodzinami przetrwać zimę!

Nigdy dotąd nie zwracaliśmy się do Was z tak niecodzienną prośbą. Ale sytuacja jest bezprecedensowa. Pięcioro naszych gruzińskich kierowców nie ma już za co żyć. Możemy wspólnie wyciągnąć do nich pomocną dłoń, łącząc Wasze podróżnicze marzenia z zimowo-świąteczną pomocą dla naszych potrzebujących gruzińskich pracowników, prawdziwych przyjaciół, którzy są teraz pozbawieni jakichkolwiek środków do życia!

Jak doszło do tych niewyobrażalnych wydarzeń?

Ten rok jest trudny dla wszystkich, ale niektóre kraje odczuwają go ze zdwojoną mocą. Gruzja, która jeszcze na początku czerwca 2020 r. była „zieloną wyspą”, chwaloną za rygorystyczną, lecz skuteczną walkę z wirusem, dziś boryka się z kolejnym lockdownem i dużym przyrostem zakażeń. W kraju z gruntu ubogim, z służbą zdrowia na mizernym poziomie i problemami codzienności nieznanymi na Zachodzie, ludzie z trudem znoszą kolejny cios…

Od marca 2020 r. wielu Gruzinów pozostaje bez pracy i pieniędzy. Zamknięte granice, godziny policyjne, restrykcje i całkowity brak turystów spowodowały, że zatrudnienie straciło blisko 200 tys. osób. Macki recesji gospodarczej, której Gruzja nie doświadczyła w tak poważnej skali od lat 90., skazują na dramat tysiące gruzińskich rodzin.

Nasi gruzińscy przyjaciele stanęli na skraju przetrwania. Wielu z nich ma na utrzymaniu kilkuosobowe rodziny, których są jedynymi żywicielami. W szczególnie trudnej sytuacji są gruzińscy kierowcy, w tym pięcioro pracujących dla naszego biura podróży. Nie wożą już turystów, bo ich w Gruzji nie ma i nie będzie przez jeszcze kilka albo nawet kilkanaście miesięcy. Nie mogą już także nająć się jako kierowcy miejskich i międzymiastowych marszrutek – od 28.11 do 31.01.2021 r. w Gruzji obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania się komunikacją publiczną.

Nagle zostali bez pracy – i bez pieniędzy. Dotąd żyli z tego, co zdołali zarobić jeszcze w 2019 r. (w turystyce w Gruzji zarabia się od kwietnia do października i z tego odkłada pieniądze na przeżycie od listopada do kwietnia kolejnego roku; w 2020 r. nasi kierowcy i inne osoby związane z szeroko pojętą turystyką w ogóle nie miały możliwości zarobku). Ale oszczędności już dawno się skończyły. 

Teraz nie stać ich już nawet na najbardziej podstawowe potrzeby: jedzenie, opał i ciepłe ubrania na zimę, rachunki. Nie ma pracy, nie ma perspektyw, nie ma pieniędzy. Ale…

Cel: 10 tys. zł na pomoc dla 5 gruzińskich rodzin

Wierzymy, że nadal jest nadzieja – razem możemy pomóc rodzinom naszych gruzińskich kierowców! Jak? Bardzo prosto, a w dodatku z korzyścią dla Was!

Nasz cel to uzbierać 10 tys. zł, aby każda rodzina 5 naszych kierowców otrzymała na święta po 2000 zł. Jeżeli uda się nam uzbierać więcej – przekażemy dodatkową kwotę innym potrzebującym gruzińskim rodzinom, które zostały bez żadnych środków do życia.

3 poziomy wsparcia – zrzuć się z nami

Dla wpłacających przygotowaliśmy 3 poziomy wsparcia z nagrodami:

Do 25 zł – otrzymasz od nas piękną pocztówkę prosto z Gruzji.

Do 50 zł – jeżeli kiedykolwiek dotrzesz do Gruzji, otrzymasz od nas butelkę pysznego gruzińskiego wina z amfory kwewri (tradycja jego wyrobu została wpisana na listę UNESCO).

Powyżej 50 zł – otrzymasz voucher zniżkowy o równowartości kwoty wsparcia na dowolną wycieczkę z oferty Tamada Tour (https://www.tamadatour.pl/oferta/) oraz oferty jednodniowych wycieczek z Tbilisi ze strony PolakoGruzin.pl, do wykorzystania do końca 2022 r. Szczegółowe informacje o tym, jak otrzymać voucher oraz jak i na jakich zasadach go zrealizować znajdziesz poniżej.  

Ponadto wpłacającym podziękujemy osobiście na profilu Tamada Tour na Facebooku.

Będzie to już kolejna akcja pomocy Gruzinom. Wiosną i latem 2020 r. zebraliśmy z Wami aż 10 000 zł, które przekazaliśmy naszym gruzińskim pracownikom i innym potrzebującym. Udało się nam w wakacje, uda się i w święta, gdy przecież każdy liczy na jakiś cud!

Nagrody dla wspierających

Każdy, kto dorzuci się do wsparcia dla gruzińskich rodzin, otrzyma od nas atrakcyjny prezent.

Gruzińskie pocztówki

Magiczna Gruzja u stóp dzikiego Kaukazu przywołuje marzenia o niezapomnianych przygodach. A ponieważ marzenia warto spełniać – otrzymasz piękną, gruzińską pocztówkę, która będzie Ci przypominać o zakątkach świata wartych odkrycia, a także o tym, że dołożyłeś swoją cegiełkę, aby pomóc gruzińskim rodzinom w potrzebie.

Nodari-Wine

Butelka wina

Jeżeli kiedykolwiek dotrzesz do Gruzji, w podziękowaniu za wsparcie szczytnej inicjatywy otrzymasz od nas butelkę pysznego, gruzińskiego wina z amfory kwewri. Unikalna na skalę światową tradycja wyrobu gruzińskiego wina, praktykowana już od 8 tys. lat, została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Gruzińskie dziedzictwo winiarskie to poezja o niezapomnianym smaku, która może Cię zaprowadzić na nieznane dotąd, fascynujące szlaki!

Voucher zniżkowy na wycieczkę

Voucher wycieczkowy to bon, który:

Vouchery obowiązują na wszystkie kameralne wycieczki objazdowe i pobytowe Tamada Tour do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Rosji, Europy Wschodniej, na Bałkany oraz krajów Azji Centralnej, Wschodniej i Południowej. Wśród bogatej oferty są propozycje idealne dla miłośników przygody, off-roadu, trekkingów, odkrywania zabytków, kultury, sztuki winiarskiej i kulinarnej.

Jak otrzymać voucher?

Voucher zniżkowy na wycieczkę otrzymasz w 3 prostych krokach:

 • Dokonaj wpłaty powyżej 50 zł na stronie naszej akcji pomocowej na portalu zrzutka.pl: .
 • Prześlij potwierdzenie wpłaty na zbiórkę na nasz adres: biuro@tamadatour.pl.
 • Do 72 godz. od daty Twojego zgłoszenia odbierz e-mail z voucherem (jest on zapisany w pliku .PDF).

Jakie są zasady wykorzystania vouchera wycieczkowego?

 • Voucher wycieczkowy można wykorzystać do końca 2022 r., w dowolnym momencie, po uprzedniej rezerwacji wybranej wycieczki (szczegóły poniżej).
 • Voucher jest wydawany na okaziciela, to znaczy, że nie jest na nim wpisywane imię i nazwisko kupującego – każdy voucher ma nadawany indywidualny numer, umożliwiający jego późniejszą weryfikację. Dzięki temu voucher można kupić zarówno dla siebie, jak i sprezentować komuś.

Jak obniżyć koszt wycieczki przy użyciu vouchera?

Jeżeli rezerwujesz wycieczkę z oferty Tamada Tour:

 • najpierw wybierz dowolną wycieczkę z oferty Tamada Tour,
 • następnie wybierz dogodny termin wycieczki, kliknij „Rezerwuj” i wypełnij formularz rezerwacji, podając w polu „Uwagi” indywidualny numer seryjny vouchera.

Jeżeli rezerwujesz jednodniową wycieczkę z Tbilisi z PolakoGruzinem:

 • najpierw wybierz wycieczkę z oferty dostępnej na stronie PolakoGruzin.pl: jednodniowe wycieczki z Tbilisi,
 • następnie zgłoś chęć wyjazdu na wybraną wycieczkę, pisząc na adres e-mail: biuro@tamadatour.pl – w wiadomości podaj trasę i interesujący Cię termin wyjazdu oraz indywidualny numer seryjny vouchera.

W obu przypadkach poczekaj na odpowiedź (do 72 godz.). Na podany adres e-mail otrzymasz niezbędne informacje i umowę wycieczki.

Czy moja wycieczka jest bezpieczna?

Tak, oczywiście. Jako doświadczone, legalnie działające biuro podróży, zapewniamy szereg gwarancji dla uczestników naszych wycieczek:

 • Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni. Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, jeżeli impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków). W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.
 • Podróże zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi (jeśli dotyczy).
 • Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego nr 1978.
 • Wpis do CEOTiPUNPUT nr 11070.
 • Gwarancja ubezpieczeniowa turystyczna nr M517224 (SIGNAL IDUNA) w zakresie pokrycia kosztów powrotu uczestników wycieczki do kraju i zwrotu wpłat wniesionych przez uczestników za imprezę turystyczną.
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 • Akcesoryjne zabezpieczenia finansowe, dzięki którym nie ma ryzyka, że biuro upadnie, a wycieczki nie zostaną zrealizowane.
 • Kameralne wycieczki, nad którymi bezpośrednio czuwa właściciel biura podróży Tamada Tour.
Bezdroza-Gruzja

O Tamada Tour i naszej działalności charytatywnej w Gruzji

Tamada Tour to rodzinne, gruzińsko-polskie biuro podróży, które od 2011 r. organizuje kameralne wycieczki objazdowe i pobytowe do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Rosji oraz do krajów Azji Centralnej, Wschodniej i Południowej. Stale wzbogacamy ofertę o nowe destynacje i autorskie programy wycieczek dla miłośników kultury, przyrody, zabytków czy sztuki kulinarnej – dla tych, którzy marzą o wielkiej przygodzie, wędrówkach i eskapadach 4×4, jak również tych, którzy preferują autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami i niespieszne delektowanie się innymi zakątkami świata.

W ciągu ostatniej dekady w świat z Tamada Tour wyruszyło blisko 6,5 tys. osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Francji, Norwegii, USA, Meksyku, Australii i Rosji. Zabieramy na niezapomniane wycieczki, jak również dzielimy się podróżniczymi inspiracjami na kanale na YouTube (przeszło 4 tys. subskrybentów) oraz blogu firmowym i blogu PolakoGruzin.pl, należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour, które łącznie czyta blisko 15 tys. osób miesięcznie. Tamada Tour może się pochwalić wieloma pozytywnymi opiniami turystów indywidualnych, biznesowych i grup zorganizowanych – wybrane są dostępne na profilu biura na Facebooku (ponad 7 tys. fanów) oraz w zakładce referencje. Zobacz więcej informacji o Tamada Tour i zespole pracowników oraz o ofercie wycieczek.

Stało się już zwyczajem Tamada Tour, że podczas każdej wyprawy wspieramy lokalnych mieszkańców w potrzebie. Już od 2006 r. prowadzimy także działalność charytatywną w Gruzji. Dzięki uczestnikom naszych wycieczek i ludziom dobrej woli wspieraliśmy gruzińską Polonię. Od dwóch lat regularnie dostarczamy dary (ubrania, zeszyty, książki, artykuły szkolne) dla ofiar przemocy domowej w Zugdidi, pomagamy też ormiańskiej rodzinie w wiosce nad jeziorem Tabackuri, polskiej szkole im. św. Królowej Jadwigi oraz rozmaitym polskim i gruzińskim inicjatywom. Jesteśmy najstarszym gruzińsko-polskim biurem podróży, lecz aktywnie udzielamy się również poza turystycznym szlakiem – obserwujemy i wyciągamy dłoń do ludzi, którzy naprawdę tego potrzebują.

Zróbmy razem coś dobrego dla innych!

To zrozumiałe, że dziś każdy martwi się o swój los. Ja chciałbym, abyśmy tak zwyczajnie po ludzku, w tym szalenie trudnym 2020 r., pamiętali również o innych. Z nadzieją na to, że mój gorący apel nie pozostanie bez odzewu, czekam na Wasz udział w zrzutce, do której możecie dołączyć tutaj:

Dziękuję i jestem przekonany, że wkrótce z naszymi gruzińskimi przyjaciółmi – kierowcami, przewodnikami, właścicielami rodzinnych hoteli i restauracji oraz lokalnymi artystami – zobaczymy się ponownie na szlaku!

Krzysztof Nodar Ciemnołoński, właściciel Tamada Tour

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest