Trekking-Gruzja

Trekking w Gruzji – najlepsze szlaki na piesze wędrówki

06.02.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

W Gruzji nie brakuje pięknych, ciekawych szlaków na piesze eskapady. Jeżeli kusi cię przygoda, koniecznie rozważ wyprawę do Tuszetii, Chewsuretii, Swanetii lub Raczy.

Wskocz w wygodne buty, zabierz namiot (po drodze nie zabraknie okazji do rozbicia obozowiska i spędzenia czasu przy ognisku pod chmurką) i przygotuj się na niezapomniane emocje! Ale najpierw sprawdź, dokąd dokładnie warto wybrać się na trekking w Gruzji.

Trekking w Gruzji – Tuszetia i Chewsuretia

Tuszetia to wymarzone miejsce na pieszo-konny trekking w Gruzji dla amatorów mocniejszych wrażeń. W tym historycznym regionie na północnym wschodzie kraju niekiedy przez długie kilometry trudno spotkać drugiego człowieka. Wymagający szlak na krańcu gruzińskiego raju nagradza wędrowców spektakularnymi widokami monumentalnych gór, przepastnych zielonych wąwozów i krystalicznych wodospadów, które dają poczucie wolności i harmonii z nieokiełzaną przyrodą.

Niezapomnianych przeżyć dostarcza każdy odcinek trasy: eskapada jeepami do Omalo, przejazd przez zapierającą dech w piersi przełęcz Abano na wysokości 2926 m n.p.m. oraz wędrówka pasterskimi szlakami i serpentynami żwirowych dróg do Dartlo, które słynie z zabytkowej zabudowy i kamiennych baszt obronnych.

Kontynuując trekking w Gruzji, wręcz nie wolno odmówić sobie przyjemności, jaką jest pokonanie przełęczy Atsunta (3431 m n.p.m.), naturalnej granicy między Tuszetią a Chewsuretią. Nazwa drugiego z regionów oznacza dosłownie „kraj dolin”, więc szlak wędrówki prowadzi przez oszałamiające wąwozy pośród strzelistych gór, których zbocza porasta gęsty las, a wierzchołki skuwa lód.

W bajecznej Chewsuretii koniecznie trzeba zobaczyć święte źródła, a także perełki architektury: fortecę Mutso i osadę warowną Szatili z 60 średniowiecznymi wieżami. Szybsze tętno można poczuć na przełęczy Datvis Jvari i na grzbiecie Khidotani, skąd roztacza się rewelacyjny widok na górę Tebulo.

Sprawdź szczegółową trasę 9-dniowej wyprawy trekkingowej do Tuszetii i Chewsuretii.

Trekking w Gruzji – Swanetia i Racza

Masz ochotę na intensywny trekking w Gruzji, lecz w spokojniejszej, nie tak dzikiej okolicy? Wybierz się do Swanetii lub pobliskiej Raczy! Gruzińska Szwajcaria przypomina niektórym tolkienowskie hrabstwo Shire z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” – i nic dziwnego, bo ten zaciszny region w północno-zachodniej Gruzji kusi pejzażem iście alpejskich łąk, wysokogórskich jezior, w których przeglądają się ośnieżone szczyty Kaukazu, oraz malowniczych dolin z przetaczającymi się tu i ówdzie wodami źródeł mineralnych, wartkich strumyków i wodospadów.

Trekking w Swanetii i Raczy to bez wątpienia idealna okazja do głębokiego, aktywnego, ale niespiesznego wypoczynku na łonie natury. Ogromnej satysfakcji dostarcza chociażby wdrapanie się na górę Shoda i lodowiec o wdzięcznej nazwie Buba – jeden z wielu w okolicy. Ale nie tylko, bo atrakcje czekają też na miłośników zabytkowej architektury i ciekawostek etnograficznych (wioska Uszguli i kamienne baszty obronne w Swanetii oraz cerkwie Nikortsminda i Barakoni, twierdza Mindaciche, synagoga i muzeum w Oni w regionie Raczy), pasjonatów lokalnego rzemiosła (można wziąć udział m.in. w warsztatach artystycznych, wypiekania chleba, destylowania czaczy), a także amatorów wybornej kuchni i wina (co ciekawe, spośród 600 gatunków gruzińskiego wina aż 300 powstaje właśnie w Raczy).

Sprawdź szczegółową trasę 10-dniowej wprawy Trekking Jeep Tour do Raczy.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest