Trekking w Gruzji. Najpiękniejsze szlaki i atrakcje Raczy

07.09.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Chcesz poznać jeden z najpiękniejszych zakątków Gruzji i nałazić się za wszystkie czasy wśród dzikiej przyrody Kaukazu? W takim razie pakuj manatki i ruszaj do Raczy!

Racza niewiele ci mówi? To dlatego, że ten region Gruzji jest niemal nieznany turystycznie. Mało kto tu trafia, a to przecież świetna wiadomość, bo oznacza, że górskie szlaki i piękne krajobrazy są tylko dla ciebie. Nie licząc, rzecz jasna, napotkanych po drodze pasterzy ze stadami krów i owiec oraz paru włóczykijów – niespokojnych duchów, którzy też nie mogą usiedzieć w miejscu, chcą wędrować bezdrożami ku przygodzie, spać pod gwiazdami i cieszyć się prawdziwą wolnością!

racza gruzja kaukaz

Trekking w Raczy – gruzińska Szwajcaria

Region Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia leży zaledwie 4 godz. drogi od Tbilisi i rozciąga się na północy Gruzji, tuż pod pasmem Wysokiego Kaukazu. Wycieczka do Raczy to idealna okazja, aby na własne oczy przekonać się, dlaczego tereny te nazywa się gruzińską Szwajcarią.

Na każdym kroku kuszą tu pełne barwnych kwiatów alpejskie łąki, szczyty sięgające ponad 3000 m n.p.m., wąwozy, gęste lasy, rozszalałe rzeki, malownicze jeziora i wodospady, imponujące lodowce i zagadkowe jaskinie. Wprost wymarzone miejsce na trekking, piknik pod chmurką i relaks na łonie natury!

shovi racza gruzja

Chociaż te rejony perły Kaukazu aż się proszą, żeby beztrosko położyć się na trawiastej łące i patrzeć w niebo, to Racza jest zdecydowanie słuszną opcją na wycieczkę trekkingową po Gruzji z dużą dawką aktywnego wypoczynku. Najlepiej więc spakować plecak, wskoczyć w wygodne buty i ruszać w drogę, na której czeka wiele niespodzianek dla miłośników przyrody i kultury.

Nieznane atrakcje Gruzji – trekking z przygodami w Raczy

Doskonałą bazą wypadową na górskie trekkingi w Raczy jest miasteczko Oni. Możesz stąd udać się w kierunku góry Shoda, lodowca Buba, wodospadu Tskhmori bądź nad Udziro – rzekomo bezdenne jezioro. Po powrocie do cywilizacji bez wątpienia zapragniesz chwili odpoczynku. To dobry moment, aby zajrzeć do Muzeum Regionalnego Raczy w Oni i poznać historię lokalnej synagogi (trzecia co do wielkości w Gruzji i, co ciekawe, zbudowana na podobieństwo świątyni z ul. Tłomackie w Warszawie). Atrakcją będą także warsztaty wypieku chleba w tradycyjnym piecu tone, które organizuje jeden z lokalnych rodzinnych pensjonatów.

W Raczy, tuż na skraju regionu, warto ponadto zobaczyć rezerwuar Shaori, czyli jedno z najładniejszych jezior Gruzji. Kawałek dalej znajduje się katedra Nikorcminda, arcydzieło gruzińskiej złotej ery ze wspaniałymi freskami. W pobliżu katedry odnajdziesz również legendarne źródło rzeki Sharauli, wypływającej z jaskini krasowej o tej samej nazwie. Zaledwie 300 m dalej jest pełna stalaktytów i stalagmitów jaskinia Sakinule (gruz. Zamrażarka), w której zgodnie z nazwą panuje niska temperatura.

rezerwuar shaori gruzja

Fascynującym faktem jest, że na tych ziemiach rozciągał się dziesiątki milionów lat temu praocean. To dlatego podczas wędrówek po okolicznych lasach można czasami natrafić na ślady skamielin. Jednym z najbardziej niezwykłych artefaktów przeszłości był odnaleziony tu… ząb rekina!

Racza Gruzja

Winiarskie szlaki Raczy

Racza skrywa jeszcze jedną tajemnicę – wino. Spośród 600 gatunków gruzińskiego wina aż 300 powstaje właśnie w tym regionie. Bujne sady winogronowe ciągną się zwłaszcza w pobliżu miasteczka uzdrowiskowego Ambrolauri, gdzie można zwiedzić winiarnię Royal Khvanchkara. W Raczy działa także wiele prywatnych winiarni. Warto zajrzeć do którejś z nich, by odkryć marani (piwniczki) pełne wybornego kaukaskiego napoju bogów oraz lokalne opowieści o winogronach aleksandrouli i mudżuretuli, z których podobno robiona wino dla Stalina.

Więcej ciekawostek o Raczy znajdziesz w artykule Racza i zagadki gruzińskiego Shire.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest