Kulturowa-przygoda-trekking-Uzbekistan

Trekking w Gruzji

10.03.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Planując wakacje w Gruzji, warto zastanowić się nad sposobem, w jaki chcemy spędzić tam czas. Najpopularniejszą formą aktywności w tym rejonie są wycieczki trekkingowe po górach, wśród których panuje zaskakująca zmienność krajobrazu. W północnej części tego malowniczego kraju znajduje się miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów – miasto Kazbegi i jego okolice, z urokliwym kościołem Gergeti, stanowiącym jednocześnie bezpłatną bazę noclegową. Budynek idealnie wkomponowuje się w krajobraz leżący u podnóża owianej legendą góry Kazbek (5047 m n.p.m.). Z kościoła można zatem udać się w podróż na szczyt lub w innym, często obieranym kierunku – do słynnego Lodowca Ordzweri, zwanego także Lodowcem Gergeti.

Aktywne wczasy w Gruzji mogą dotyczyć także innych popularnych szlaków, takich jak Gruzińska Droga Wojenna. Oddziela ona Kaukaz Północny od Południowego, biegnąc w poprzek łańcucha górskiego nazywanego Wielkim Kaukazem. Najwyższym jego szczytem jest Elbru (5642m n.p.m.), stanowiący prawdziwy rarytas dla koneserów wędrówek po górach. Malowniczy widok rozpościera się również z wysokości Przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.) oraz w dolinie rzeki Mtkwari.

Wycieczki do Gruzji zaplanowane na piesze przemierzanie turystycznych traktów, niosą ze sobą pewną dozę ryzyka. Na obszarach górskich zaludnienie jest niewielkie, co sprzyja rozmnażaniu się miejscowej fauny. Dzikie zwierzęta, które mogą zagrażać zwiedzającym, to przede wszystkim węże i niedźwiedzie. Nierzadko większym utrapieniem są jednak psy pasterskie, towarzyszące swoim właścicielom przy wypasie owiec, kóz i bydła. Są to zazwyczaj na wpół dzikie owczarki kaukaskie, objawiające agresję wobec obcych, którzy celowo lub przypadkowo zbliżą się do stada. Podczas wędrówek po halach warto więc nosić przy sobie elektroniczne emitery ultradźwięków lub specjalne gwizdki o tym samym zastosowaniu.

Nie tylko zwierzęta mogą stanowić zagrożenie. Podróżując po kraju, w którym zderzają się ze sobą różne strefy klimatyczne, należy być przygotowanym nie tylko na piękne widoki, ale również na kapryśność pogody. W Gruzji regularnie zdarzają się powodzie i osunięcia gruntu, niekiedy przyjmujące rozmiary klęski żywiołowej. Górskie drogi są podmywane w czasie wiosennych deszczów i roztopów, zdarzają się też nagłe załamania pogody, burze, gwałtowne wezbrania potoków i lawiny, z rzadka także trzęsienia ziemi. Pomimo to rzesze turystów co roku wracają w urokliwe zakątki Zakaukazia, by przeżywać niezapomniane chwile w pięknych okolicznościach przyrody. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności wyjeżdża się stamtąd wyłącznie z dobrymi wspomnieniami!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest