Trekking-Gruzja

Turystyka, transport w Gruzji

28.11.2013

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Ciekawym, urozmaiconym sposobem dostania się na gruzińskie ziemie jest opcja lądowo-wodna. Jedziemy wtedy koleją do Odessy, gdzie przesiadamy się na prom do Batumi lub Poti.

Czy potrzeba polskim turystom wizy do Gruzji? Ile miesięcy w przód należy mieć ważny paszport?

Nie trzeba mieć wizy do samej Gruzji, Wymagana jest dopiero powyżej trzech miesięcy przebywania, dlatego też termin ważności paszportu powinien kończyć na trzy miesiące przed przyjazdem do Gruzji.

Czym najlepiej dostać się do Gruzji?

Dla oszczędnych i szybkich oczywiście najlepszy będzie samolot. Bezpośrednie połączenie LOT-u Warszawa – Tbilisi działa już od 2010 roku. Cena oscyluje pomiędzy 1000 a 1200 złotych, choć niektórym szczęściarzom trafia się już od 400 złotych. Inne, pośrednie, a zatem i pochłaniające czas i energię połączenia lotnicze oferują linie takie jak Airbaltic, Lufthansa, czy Turkish Airlines.

Ciekawym, urozmaiconym sposobem dostania się na gruzińskie ziemie jest opcja lądowo-wodna. Jedziemy wtedy koleją do Odessy, gdzie przesiadamy się na prom do Batumi lub Poti. Więcej informacji na temat promu, można znaleźć na stronie http://www.ukrferry.com/ Ogólny koszt takiej podróży w jedną stronę szacuję się na ok. 180 dolarów.

Dla prawdziwych miłośników podróży i globtroterów istnieje możliwość dojechania całkowicie lądem, przy czym trzeba podkreślić, że przez Rosję jest to niemożliwe dla obywateli Unii Europejskiej. Należy wtedy dojechać autobusem z Przemyśla do Suczawy (Suceava) w Rumunii. Można to zrobić „zahaczając” o Czerniowce (Chernivtsi) z przesiadką we Lwowie na pociąg lub marszrutkę. Dojazd w jedną stronę kosztuje ok. 100 złotych. Z Suczawy udajemy się autobusem do Istambułu (ok. 55 dolarów), a stamtąd do Tbilisi (ok. 70 dolarów). Podróż taka zajmuje minimum cztery dni, ale niesie za sobą najlepsze podróżnicze doznania. W internecie pojawiła się również oferta na wycieczkę Jeepem lub rowerem do Gruzji. Zakres możliwości dojazdu jest tak szeroki jak bogata jest wyobraźnia podróżnicza.

Jakie są warunki pogodowe i klimatyczne w Gruzji?

Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, wilgotnym na zachodzie i kontynentalnym na wschód od Gór Sumarskich. Góry te stanowią granicę klimatyczną kraju na podzwrotnikową morską (2000 – 3000 mm opadów rocznie) i podzwrotnikową suchą (400 – 700 mm opadów rocznie). Wyjątkowo suche są tereny południowo-wschodnie. Zimy są umiarkowanie chłodne, lato zaś gorące. Temperatury powietrza wynoszą mniej więcej:

  • 22-23°C – w lipcu na wybrzeżu
  • 24-26°C – w lipcu na wschodzie kraju
  • 5-6°C – w styczniu na wybrzeżu
  • 0-3°C – w styczniu na wschodzie kraju
  • 6°C – na obszarach górskich w styczniu

Najwięcej opadów rocznie dotyczy w szczególności okolic Batumi (nawet do 4000 mm!). Im dalej od Morza Czarnego, tym deszczu mniej, za to bardziej odczuwalny jest żar słońca. Orzeźwiające ukojenie znaleźć można w górach, w których temperatura powietrza zależy od wysokości. Zróżnicowanie klimatu gwarantuje zróżnicowaną rzeźbę terenu oraz szeroką paletę podróżniczych doświadczeń.

Czy są jakieś obowiązkowe szczepienia dla turystów przyjeżdżających do Gruzji?

Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, choć zalecane jest w zależności od rodzaju pobytu szczepienie przeciw wirusowym zapaleniem wątroby typu B ( WZW B).

Autorki tekstu: Katarzyna Cieślak i Patrycja Bruska

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest