Albania-w-pigulce-9 dni

Wakacje w Albanii i Kosowie – wycieczka nieodkrytym szlakiem Europy

15.07.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wakacje w Albanii i Kosowie? Jeden pomyśli, że to co najmniej ekscentryczny pomysł. Inny od razu zacznie się pakować i popędzi na lotnisko – i będzie miał absolutną rację!

Albania i Kosowo to nowe gwiazdy na wakacyjnej mapie Europy, miejsca jeszcze niezadeptane przez masową turystykę. Zanim osiągną taki poziom urlopowego oblężenia jak sąsiedzi z północy i południa, mogą minąć lata. To świetna informacja dla każdego, kto chce autentycznie odpocząć, zanurzyć się w inną kulturę i niespiesznie delektować wszystkim tym, co warte jest zobaczenia, przeżycia i posmakowania.

Wakacje w Kosowie – bałkańska tajemnica

Kosowo to najmłodsze państwo Europy, istniejące dopiero od 2008 r. i wielu osobom wręcz kompletnie nieznane. Tym bardziej warto bliżej poznać ów tajemniczy skrawek Bałkanów!

A jest co poznawać, bo Kosowo to istny kalejdoskop kultur, smaków i zabytków. Swoisty zlepek tradycji bałkańskich, tureckich, żydowskich, koptyjskich, islamskich czy egipskich, które przejawiają się w architekturze, kuchni i obyczajach.

W Kosowie natrafimy zarówno na muzułmańskie meczety oraz hamamy, jak i na średniowieczne kościoły czy klasztory prawosławne. Obok postsocjalistycznych blokowisk i futurystycznej architektury miast zobaczymy kryte strzechą chaty. Obok roztańczonej i rozśpiewanej starszyzny, podtrzymującej w ten sposób lokalne tradycje, spotkamy młodych intelektualistów, którzy w klimatycznych knajpkach stolicy kreują nowy wymiar Kosowa.

Prizren

Podróżując przez ten górzysty, malowniczy kraj, grzechem byłoby nie zatrzymać się w Prizren – pełnym zabytków historycznym mieście z duszą, które uchodzi za najpiękniejsze w Kosowie. W mieście Gjakova warto wpaść na największy i najstarszy (ponad 1000 lat!) bazar w kraju, z rzędami drewnianych sklepików, które od XI w. prowadzą z pasją lokalni wytwórcy rzemiosła użytkowego i artystycznego. Wizytówkami Kosowa są z kolei miejscowości Gračanica, Peć i Dečani (wszystkie pod patronatem UNESCO), gdzie zwiedzimy XIV-wieczne prawosławne monastery o szczególnej, ponadnarodowej wartości historycznej i artystycznej. A to zaledwie przedsmak czekających tu atrakcji!

Gracanica-Pec-Decani

Wakacje w Albanii – czar Bałkanów

Albania po latach komunistycznego reżimu z wolna buduje nową tożsamość i również otwiera swe podwoje dla ciekawskich obieżyświatów. Odnajdą tu oni chociażby urokliwą Riwierę Albańską – piaszczyste plaże nad lazurowym Morzem Jońskim, otoczone górami Çika, sekretnymi jaskiniami, niezwykłymi zamkami (np. Alego Paszy, Gjona Boçariego) i zacisznymi wioskami w stylu śródziemnomorskim.

Albania to także Błękitne Oko, jeziora Koman i Ochrydzkie czy kultowa przełęcz Llogara – miejsca fenomenalne przyrodniczo i owiane legendami. Nie można wręcz pominąć Beratu, Gjirokastry i Butrintu – trzech pereł albańskiej architektury i historii pod patronatem UNESCO.

jezioro_koman
przelecz_llogara

Warta odwiedzenia jest oczywiście także Tirana. Postsocjalistyczna architektura stolicy Albanii niespecjalnie urzeka, ale to właśnie tutaj można wjechać kolejką gondolową na Balkon Tirany, czyli górę Dajti (1613 m n.p.m.), a przede wszystkim zwiedzić BUNK’ART – muzeum XX-wiecznej historii Albanii, utworzone w bunkrze dyktatora Envera Hodży i przedstawiające skomplikowane losy Krainy Orłów, ciemiężonej przez lata bezwzględnej dyktatury. To bodaj najlepsze miejsce dla kogoś, kto chce zrozumieć albańskie realia i nie tak odległą historię, z której Albańczykom nadal trudno jest się wyswobodzić.

Nie mniejszymi ciekawostkami są Korcza – miasto muzeów, Voskopojë, czyli utracony raj Arumunów, Kruja z muzeum bohatera narodowego Skanderbega albo Përmet ze słynną Skałą Miejską i pobliskimi źródłami termalnymi Bënjë.

Albania to ponadto prawdziwy raj dla amatorów wypraw szlakiem wina. Warto odwiedzić piwniczkę rodziny Çobo i inne winnice, kontynuujące winiarską tradycję, która trwa od 4 tys. lat i w której rozsmakował się już rzymski historyk Pliniusz!

tirana
berat_gjirokastra_butrint

Wakacje w Albanii i Kosowie

Podsumowując: wakacje w Albanii i Kosowie będą dla wielu osób strzałem w dziesiątkę. W tych zakątkach Bałkanów można odnaleźć fantastyczne plaże nad lazurowym morzem, piękne góry, wspaniałe zabytki, pyszne jedzenie, przyjaznych mieszkańców, intrygującą kulturę oraz historię, która jak nigdzie indziej potrafi pobudzić najskrytsze emocje. A także – oczekiwane przez starszych i młodszych wojażerów – spokój, odpoczynek od tłumu i atmosferę sielskiego relaksu.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest