moskwa-rosja-wycieczka

Wakacje w Rosji – Moskwa i Petersburg czy Bajkał?

21.11.2018

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Chodzi ci po głowie wycieczka do Rosji? Nie namyślaj się za długo – pakuj się i ruszaj w drogę! To, czego doświadczysz w tym niesamowitym, największym na świecie państwie, trzeba przeżyć na własnej skórze.

Rosja budzi różne uczucia, ale mimo to nie można obok niej przejść obojętnie. Niektórzy mówią ironicznie, że Rosja to nie kraj, lecz stan umysłu. Coś w tym jest – ale nawet obejrzenie wielu filmów dokumentalnych czy przeczytanie książek to nic w porównaniu z osobistą wyprawą do miejsca, w którym zdumiewające skrajności są na porządku dziennym.

Od czego zacząć poznawanie tego kraju? To istotne pytanie, bo Rosja jest ogromna terytorialnie, a różne jej zakątki, rozciągające się od Europy przez północną Azję aż po Ocean Spokojny, dostarczają niekiedy całkowicie odmienne doświadczenia. Najlepszym wyborem są kilku, kilkunastodniowe wycieczki do różnych regionów federacji.

Wycieczka Moskwa i Petersburg – zabytki i kultura

Wycieczka do Moskwy i Petersburga na 9 dni pozwoli odkryć najwspanialsze zabytki Rosji oraz poczuć niesłabnący przez całą dobę puls nowoczesnych, potężnych metropolii, które lśnią bogactwem i budzą respekt potęgą historii. To wyprawa idealna dla chcących na własne oczy zobaczyć magiczne białe noce w Wenecji Północy, pełną przepychu Bursztynową Komnatę, niekończące się moskiewskie korki uliczne, luksusowe butiki, słynne na cały świat galerie i ważne miejsca historyczne, np. Kreml, plac Czerwony czy Łubiankę.

Z drugiej strony ten, kto planuje spędzić wakacje w Rosji w obecnej i byłej stolicy kraju, będzie miał też okazję zajrzeć do wsi z daczami oraz do głubinek, gdzie życie zatrzymało się dobre kilkadziesiąt lat temu. To właśnie tam tli się zadziwiający czar Poradziecji: napotykamy tu rozlatujące się, drewniane chałupiny, zardzewiałe samochody z poprzedniej epoki oraz ludzi, dla których nie tylko Wi-Fi czy lot samolotem, lecz także bieżąca woda albo centralne ogrzewanie bywają nieosiągalne.

Wycieczka nad Bajkał – dzika przyroda i lokalne tradycje

Nie można zapominać, że Rosja to również oszałamiające krajobrazy bezkresnej natury, trwającej od wieków w niemal niezmiennym kształcie. O ile ciągnąca się kilometrami syberyjska tajga jest niekoniecznie dobrym celem turystycznego wyjazdu, o tyle 11-dniowa wycieczka nad Bajkał to jak najbardziej słuszny wybór. W regionie Buriacji czekają wspaniałe krajobrazy nad najstarszym, najgłębszym i najczystszym jeziorem świata, endemiczna flora i fauna, bogata historia, intrygująca kuchnia, muzea i wioski z arcyciekawą lokalną kulturą oraz liczne możliwości aktywnego spędzania czasu: piechotą, konno, terenówką, koleją, na wodzie i na lądzie. Z dala od rozbuchanej cywilizacji na każdym kroku czuć wolność, a także ogromną sympatię mieszkańców tych terenów, wśród których obecna jest także pozostała po wojnie mniejszość polska.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

Realizacja: Codenest