Armenia-winne-szlaki

Winne szlaki Armenii – wycieczka po płynne złoto Kaukazu

05.06.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Sporo osób wie, że Armenię sławi wszem wobec Ararat – i nie chodzi tu tylko o świętą górę Ormian, lecz także o ArArAt, czyli erywańską wytwórnię jedynej brandy na świecie, która za sprawą wysokich walorów smakowych może być oferowana jako koniak.

Mało kto jest natomiast świadomy, że w Armenii działają rzemieślnicze winiarnie, gdzie z pasją i poszanowaniem wiekowych tradycji produkuje się iście ambrozyjskie trunki.

Na szczęście nigdy nie jest za późno, bo odkryć lokalne sekrety – 8-dniowa wycieczka Winne szlaki Armenii to wymarzony wine tour dla każdego, kto chce zajrzeć do miejsc, które większość turystów pomija w planie wyprawy. A takich miejsc zdecydowanie nie brakuje!

Wycieczka do Armenii ze zwiedzaniem winnic

Po zwiedzeniu atrakcji Erywania i wizycie w wytwórni ArArAt, gdzie można poznać fascynującą, 130-letnią historię i proces wyrobu tutejszego koniaku oraz go skosztować, warto wybrać się poza miasto. Tu, pośród wielu zabytków i pięknej przyrody, natrafimy na winiarnie z duszą, spływające najlepszymi smakami ormiańskiego wina!

Winiarnia Maran

Nieopodal stolicy znajdziemy piwniczkę Maran. Jej właściciele z niekłamanym entuzjazmem sypią winiarskimi anegdotami i nalewają gościom wytwarzane przez siebie wino. Podczas zwiedzania można spróbować 5–6 rodzajów wina z winogron i granatów, serwowanego z lawaszem (tradycyjnym ormiańskim chlebem) i serem. Chętni mogą nabyć trunki, które bez wątpienia będą smakowitym wspomnieniem wycieczki do Armenii.

Winiarnia-Maran

Winiarnia Areni

Kolejne intrygujące miejsce znajduje się 1,5 godz. drogi od zabytkowego klasztoru Chor Wirap – to słynąca z produkcji wina wioska Areni w prowincji Wajoc Dzor. Uważa się, że w tej położonej na 1000 m n.p.m. osadzie od starożytności uprawiana jest jedna z najstarszych odmian winorośli, a w pobliskiej jaskini znajdowała się pierwsza lokalna winnica. My oczywiście nie będziemy zaglądać do groty, tym bardziej że wejść tam nie można. Udamy się za to do klimatycznej kamiennej winiarni, gdzie posłuchamy miejscowych legend i spróbujemy różnych rodzajów wina – być może i my odnajdziemy w nich najlepsze smaki Armenii.

Winiarnia-Areni

Winiarnia Armenia Wine

Warta zobaczenia jest też rodzinna winiarnia Armenia Wine, która łączy tradycyjne metody wyrobu win z nowoczesnymi. Miejsce to jest inspirowane rodzimą, ormiańską kulturą i przyrodą, dzięki czemu wspaniale oddaje szacunek właścicieli do ojczyzny. W przyjemnie urządzonych wnętrzach można spróbować białych i czerwonych win, serwowanych z sucharami, trzema rodzajami sera i owocami.

Winiarnia-Armenia-Wine

To dopiero początek…

Trzy wymienione winiarnie to oczywiście nie koniec atrakcji na armeńskim winnym szlaku. Ciekawych miejsc jest tu dużo więcej – smakosze wina i pasjonaci ormiańskiej kultury już mogą zacierać ręce!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest