Wycieczka do Kirgistanu, czyli jak zaliczyć noc w jurcie

12.12.2019

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka do Kirgistanu nie może się obyć bez lokalnej atrakcji: noclegu w jurcie! Z tych tradycyjnych okrągłych namiotów do dziś korzystają kirgiscy pasterze wędrowni. Uroki jurt odkryć mogą także turyści – a warto, bo to wyjątkowe, niezapomniane doświadczenie.

Jurta to przenośny okrągły namiot, pokryty skórami, filcem, drewnem, a niekiedy dodatkowo słomą albo innymi materiałami. U ludów koczowniczych z Azji Środowej pełni funkcję zwyczajowego lub tymczasowego domu. 

Kirgiska jurta – szary dom

Jurty z poszczególnych regionów azjatyckich stepów różnią się nazewnictwem. W Kirgistanie mówi się na nie боз үй (czyt. boz üy), co oznacza dosłownie „szary dom” i nawiązuje do koloru filcu, którym pokrywa się drewnianą konstrukcję nośną.

Kirgistan-jurta

Ponadto jurty różnią się ornamentyką obecną na poszyciu i w koronie namiotu – przykładowo na „suficie” kirgiskiej jurty kawałki drewna i tkaniny są ukształtowane na wzór słońca, występującego również na narodowej fladze i w herbie. 

Jurtowa ekoturystyka Kirgistanu

Jurty są dla ludów stepowych istotnym nośnikiem ciągłości kulturowej. Chociaż wiele rodzin z Azji Centralnej zamieszkuje już domy murowane, z jurt nadal chętnie korzysta się w okresie wypasu zwierząt.

Obecnie w charakterystycznych dla azjatyckiej tradycji namiotach powstają także muzea (np. Muzeum Regionalne w Kochkor), kawiarnie czy sklepy z pamiątkami. Jurty udostępnia się również turystom – nocleg w takich warunkach jest niesamowitym przeżyciem! 

Jurta-wnetrze

Wycieczka do Kirgistanu – przygoda w jurtowej wiosce Tosor

Jedną z najsłynniejszych kirgiskich wiosek jurtowych jest Tosor, leżący tuż nad brzegiem pięknego jeziora Issyk-kul (1609 m n.p.m.). Tosor to świetny przykład ekoturystyki, za sprawą której koczownicze tradycje odżywają i stają się bardziej namacalne dla zwiedzających. Wioska składa się z 30 jurt – mieszkalnych oraz przeznaczonych na wspólną stołówkę, bibliotekę, sklep, biuro, salę konferencyjno-koncertową i pokój relaksu. 

Wioska-Tosor

W każdej jurcie znajdziemy kirgiskie elementy wyposażenia wnętrz, czyli ręcznie tkane dywany, tradycyjne materace (töszöki), ciepłe koce z czesanej wełny i dekoracje, oraz nowoczesne udogodnienia – od oświetlenia, przez Wi-Fi i lodówkę (ze smakołykami również dla wegan), aż po biotoaletę, prysznic, pralkę i studnię z filtrowaną wodą. Wszystko to zapewnia komfort i jednocześnie pozwala łatwo wczuć się w lokalny klimat.

kirgistan-kraina-koczownikow-wokol-jeziora-issyk-kul

Wycieczka do Kirgistanu – jurty nad Song-Kul

Miłośnicy nieco bardziej ekstremalnych, a może po prostu autentycznych wrażeń powinni się udać do wioski jurtowej nad jeziorem Song-Kul (3016 m n.p.m.). Okolica tchnie potęgą dzikiej natury. W promieniu 50 km nie znajdziemy ani jednej osady i ani jednego drzewa – tylko rdzawe stepy, białe i brązowe plamki owiec i koni oraz wesołych pasterzy, którzy ze szklaneczką kumysu w dłoni śpiewają i gawędzą przy ognisku, nim udadzą się na zasłużony odpoczynek do swoich jurt. Czas spędzony w takim towarzystwie to wspaniała okazja, by wniknąć w tutejszy folklor i szczerze zaprzyjaźnić się z serdecznymi Kirgizami. 

Jezioro-Song-Kul-jurty
Jezioro-Song-Kul

Zanocuj w kirgiskiej jurcie!

Jurtowych wiosek jest w całym Kirgistanie znacznie więcej. Zanocować w nich można także nad jeziorem Tulpar Kol czy w dolinach Chaar-Archa, Susamyrskiej i Kwiatów. Chcesz na własnej skórze sprawdzić, jak żyje się w namiocie stepowych koczowników? Już teraz zaplanuj swoją wycieczkę do Kirgistanu! 

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest