folklor kultura kobieta mongolia

Wycieczka do Mongolii – atrakcje krainy stepowych nomadów

05.04.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka do Mongolii to jak podróż do innego wymiaru. Do świata bezkresnych stepów, gdzie oczyma wyobraźni można wciąż zobaczyć galopujące konie hordy Czyngis-chana. A także do ludzi, którzy wśród napierającej nowoczesności nadal kultywują fascynujące, wielowiekowe tradycje azjatyckich nomadów.

Mongolia to jeden z tych krajów, gdzie można najsilniej poczuć związek człowieka z przyrodą. Wielkie miasto ze szklanymi wieżowcami jest tu w zasadzie tylko jedno. Poza Ułan Bator krajobraz Krainy Wiecznie Błękitnego Nieba to pustynia Gobi, rozległe stepy z rozrzuconymi tu i ówdzie miasteczkami i wioskami oraz kilka parków narodowych z piękną zielenią, rzekami, jeziorami i zjawiskowymi formacjami skalnymi.

step mongolia

Wycieczka do Mongolii – przez stepy po sens życia

Wycieczka do Mongolii pozwala na własne oczy przekonać się, że są na świecie miejsca, gdzie nadciągająca nowoczesność jest jeszcze mocno ujarzmiona. Gdzie ludzie chętnie korzystają z dobrodziejstw cywilizacji, lecz nie porzucają na ich rzecz stylu życia wypracowanego przez przodków.

kobieta na koniu mongolia

W Mongolii asfaltowych dróg przybywa, ale większość to żwirowe trakty, czasem prowadzące do gwarnych domów i jurt, a czasem ciągnące się kilometrami przez połacie bezludnej ziemi. Od wieków klimat i natura były dla tutejszych koczowników wyzwaniem. Przetrwanie w surowym stepie wymagało pokory, ale przede wszystkim hartu ducha, walecznej odwagi, pomysłowości, a także humoru, gościnności i serdeczności. Z wszystkich tych cech Mongołowie słyną do dziś – i to one pomogły im doskonale okiełznać tutejszą przyrodę oraz stworzyć relacje międzyludzkie, ułatwiające wspólny byt pośród jałowych pejzaży.

baktrian wielbłąd mongolia

Wycieczka do Mongolii – po przyjaźń człowieka i zwierzęcia

Mongolia może się pochwalić ocalałymi z wichrów historii wspaniałymi zabytkami. Do najsłynniejszych należą klasztory lamajskie Gandan, Czojdżin lamy (obecnie muzeum) i Geser süm czy Dar’ echijn süm oraz orientalne pałace Bogd-chana i Czin wan Chanddordża w Ułan Bator, klasztor Erdene Dzuu w Karakorum czy ruiny potężnych fortec na dawnym Jedwabnym Szlaku.

klasztor gandan ułan bator mongolia

Paradoksalnie jednak podczas wycieczki do Mongolii pomniki przeszłości mają drugorzędne znaczenie. Do tego kraju przyjeżdża się po coś całkiem innego: kulturę stepowych koczowników, która wyrosła w ścisłej relacji z tutejszym ekosystemem.

Mongołowie coraz częściej przenoszą się z tradycyjnych jurt do domów drewnianych i murowanych, ale lokalni pasterze nadal zamieszkują tradycyjne, okrągłe namioty. Wędrują po stepie ze swoim domem i stadem, które zapewnia rodzinie jedzenie, ciepłe ubranie, transport, a nawet napoje wyskokowe. Tutejsze życie kręci się wokół krów, kóz, owiec, koni albo wielbłądów, a wizyta u rodziny mongolskich koczowników to doskonały moment, by przyjrzeć się ich codziennej pracy, wniknąć w ich zwyczaje, spróbować lokalnych wyrobów oraz swoich sił w zwykłych czynnościach gospodarskich.

jedzenie mongolia
baktrian wielblad dwugarbny mongolia
jurta koń polowanie z orłem mongolia

Można pomóc gospodyni w noszeniu wody ze strumienia czy dojeniu zwierząt. Można zobaczyć, jak powstaje ajrak (mongolski kumys), czyli niskoprocentowy napój alkoholowy ze sfermentowanego mleka klaczy. Ciekawostką jest także uczestnictwo we wspólnym gotowaniu – warto zasmakować mongolskiej kuchni, prostej i dość tłustej, która od dawien dawna obfituje w mięso, a przypraw, ziół i niektórych warzyw nie znała wcale aż do XVII–XVIII w.!

Dla wielu jedną z największych atrakcji są przejażdżki na dwugarbnych wielbłądach (baktrianach) i koniach, a także udział w pokazie polowania w orłem, który można obejrzeć zwłaszcza u mniejszości etnicznej Kazachów na zachodzie Mongolii. Inni są z kolei zafascynowani możliwością posłuchania śpiewu gardłowego na żywo – w wersji tradycyjnej albo jazzowej.

polowanie orły mongolia

Wycieczka do Mongolii – po doświadczenie inności

W jakikolwiek sposób spędzimy czas podczas wycieczki do Mongolii, będzie to niezapomniane doświadczenie inności w każdym wymiarze. Przekonamy się, jak niewiele potrzeba do życia i że prawdziwe szczęście daje poczucie wolności na łonie dzikiej przyrody – ot choćby w Parku Narodowym Gorchi-Tereldż ze słynną Żółwią Skałą, parku Chustajn nuruu, gdzie żyją na wolności konie Przewalskiego, świstaki, koziorożce i manule stepowe, albo w rezerwacie Gun Galuut zamieszkiwanym przez argale (największe na świecie dzikie owce, zwane owcami Marco Polo).

konie przewalskiego park-chustajn nuruu mongolia

Więcej ciekawostek o Mongolii oraz tego, co jeszcze zdecydowanie warto w tym kraju zobaczyć i zrobić znajduje się tutaj i tutaj.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest