Syberia - Tuwa i Chakasja, Rosja

Wycieczka na Syberię do Buriacji, Tuwy czy Chakasji?

20.04.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka na Syberię to znakomity pomysł na wakacje z przygodą w tle. Ta ogromna, zajmująca większą część Rosji kraina geograficzna dzieli się na pomniejsze republiki i obwody, z których każdy ma nieco inną kulturę, przyrodę, zabytki i obyczaje. Najczęściej odwiedzanym regionem jest Buriacja, ale zainteresować się warto także republikami Tuwy i Chakasji.

Ponad 40 rdzennych grup etnicznych, odżywająca tradycja syberyjskiego szamanizmu, zabytkowe cerkwie i domy z drewna, łopoczące wstążki na świętych palach serge, a wszystko to otulone setkami kilometrów dzikiej tajgi i tundry. Syberia to miejsce tajemnicze, fascynujące, piękne i na tyle różnorodne, że coś dla siebie znajdą tu i pasjonaci wycieczek kulturowych, i miłośnicy cudów natury.

Chakaski-spiew-gardlowy

Wycieczka na Syberię – Buriacja

Jednym z największych skarbów Syberii jest jezioro Bajkał, najgłębsze, najstarsze i najczystsze na świecie. Błękitne oko leży w regionie Buriacji, na terenie Nadbajkalskiego Parku Narodowego, który może się poszczycić wieloma innymi perełkami. Właśnie w Bajkale żyją nerpy, jedyne na świecie foki słodkowodne, a także omule – endemiczne ryby, będące przysmakiem buriackiej kuchni. Piżmowce, burunduki, latające wiewiórki to kolejne wyjątkowe okazy lokalnej fauny. Ale Buriacja nie tylko zwierzętami stoi.

nerpa bajkał foka rosja

Gdy zwiedzimy już Muzeum Bajkału i targ rybny w Listwiance, lokalne muzeum etnograficzne, skansen architektury drewnianej Talcy czy ruiny osady Kurykanów, warto objechać archipelag Olchon i zobaczyć legendarną Skałę Szamanka, przylądek Sagan-Chuszun ze skałą Trzech Braci albo przylądek Choboj – najdalej wysunięty na północ punkt wyspy z piękną panoramą jeziora. Niezapomniane wrażenia zapewni też wizyta w pobliskich miastach.

Bajkal

Wycieczka na Syberię, do regionu Buriacji, wręcz nie może się obyć bez malowniczego Irkucka, słynącego z drewnianej zabudowy, albo Ułan Ude, czyli stolicy regionu z Muzeum Historii Buriacji, cerkwią starowierców i gigantycznym pomnikiem głowy Lenina (7,7 m wysokości). To oczywiście nie wszystko – tutaj dowiesz się o innych atrakcjach, czekających na trasie buriackiej wyprawy!

Irkuck-drewniane-koronki

Wycieczka na Syberię – Tuwa i Chakasja

Do wciąż niezadeptanej przez masową turystykę Buriacji przyjeżdża relatywnie wiele osób. Chcąc odkryć jeszcze dziksze zakątki Syberii, warto skierować swoją uwagę na pobliskie regiony Tuwy i Chakasji.

Ludzie mówią, że przyroda tych krain nie zmieniła się od 10 tys. lat. Jest w tym wiele prawdy, bo jeszcze do niedawna obie republiki były zamknięte dla obcokrajowców, a i sami Rosjanie raczej się tu nie zapuszczali, bo nie mieli powodu. A przynajmniej tak im się wydawało. Gdy Tuwa i Chakasja otworzyły się na gości z kraju i świata, okazało się, że skrywają one spektakularnie piękne krajobrazy dziewiczej natury i wiele ciekawostek etnograficznych, które zdołały się zachować dzięki swoistej izolacji.

Park-Narodowy-Ergaki

Pośród prastarej tajgi meandrują to wartkie, to nostalgiczne wody Jeniseju. Park Narodowy Ergaki kusi turkusowym jeziorem i skałami o kształtach, które w mig pobudzają wyobraźnię. W Dolinie Carów można zobaczyć pełen złotych skarbów kurhan scytyjskiego króla, a kolejne bogactwa – odnaleźć za szczytem Baj-Tajga, gdzie są kopalnie klejnotu Tuwy, czyli agalmatolitu, rzadkiego minerału półszlachetnego o zjawiskowych barwach. Święta góra Khairykan, artyści śpiewu gardłowego, hodowcy reniferów, syberyjscy szamani, jurty stepowych, ałtajskich nomadów – to dopiero początek sekretów Tuwy i Chakasji. O innych wspaniałościach dowiesz się tutaj i oczywiście podczas wycieczki na Syberię!

Tuwa-renifery
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

Realizacja: Codenest