Wycieczki do Azji Centralnej – Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan

13.06.2024

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczki do Azji Centralnej prowadzą tropem zjawiskowych atrakcji przyrodniczych i kulturowych jednego z najsłabiej poznanych turystycznie zakątków świata. W tym przewodniku przyjrzymy się skarbom, które można, a wręcz trzeba odkryć podczas wycieczki do Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Azja Środkowa to dla wielu osób wciąż dość nieoczywisty kierunek podróży. Na pewno idealny dla tych, którzy mają dość zadeptanych atrakcji, tłocznych nadmorskich i górskich kurortów. Bo Azja Centralna nieodłącznie wiąże się ze swoistym poczuciem swobody, z wiatrem we włosach na końskim grzbiecie, z baśniowymi opowieściami, snującymi się wśród orientalnych zabytków… Ale nie uprzedzajmy faktów. Kolejno sprawdźmy, jak pełna zwrotów akcji historia, bogactwo tradycji, oszałamiająco piękna natura i unikalne zabytki przekładają się na album niezapomnianych przeżyć na szlaku wycieczki do Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Wycieczki do Azji Centralnej

Azja Centralna to nie tylko Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan. Sprawdź też wyprawy do Mongolii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, w góry Pamiru i śladami koczowników w pasma Tienszanu – dla miłośników trekkingów, zwiedzania w siodle i eksploracji kulturowych.

Wycieczki do Kazachstanu

W trakcie wycieczki do Kazachstanu przed oczami niczym w kalejdoskopie przewija się wiele różnorodnych obliczy tego kraju. Z jednej strony do złapania oddechu i chwili spokoju zachęca niezmącone piękno kazachskiej natury, będące wprost na wyciągnięcie ręki. Są tu pełne spokoju i dźwięków natury górskie tereny z idyllicznymi jeziorami oraz nieziemskie, marsjańskie tereny usiane skalnymi rzeźbami stworzonymi przez naturę. Oddając się pieszym wędrówkom, kłusowaniu na końskim grzbiecie czy niespiesznemu wiosłowaniu wśród takich pejzaży, łatwo zapomnieć o cywilizacji. Wystarczy jednak postawić stopę w jednym z głównych miast, by zobaczyć zupełnie inną scenerię.  Ałmaty, do 1997 r. działające jako stolica państwa, oraz Astana, która przejęła jego rolę i za sprawą rządzących szumnie pełni swoją reprezentacyjną funkcję, nadają Kazachstanowi specyficzne tempo życia i wizje przyszłości.

Perełki kazachskiej przyrody

Kazachstan to doskonałe miejsce na wędrówki piesze, jak również podziwianie krajobrazów z perspektywy końskiego siodła. Aktywnemu spędzaniu czasu na łonie natury sprzyjają m.in. urokliwe tereny Parku Narodowego Kolsai, znajdującego na południowy wschód od Ałmatów. Trekking wzdłuż czystych, spokojnych wód jezior Kolsai, położonych wśród urzekających szczytów Tienszanu, zapewnia dużą dawkę przyrodniczych przyjemności. Równie wielkich wrażeń dostarcza spacer nad urzekające scenerią Jezioro Kaindy, które powstało wskutek trzęsienia ziemi. Zatopione w lazurowej, przejrzystej wodzie wyblakłe pnie drzew dawnego lasu kontrastują z otaczającymi zbiornik, intensywnie zielonymi iglakami. To miejsce idealne na spokojny trekking z piknikiem na łonie natury!

Podczas wycieczki do Kazachstanu niesamowitych wrażeń dostarcza także Park Narodowy Ałtynemel, położony północny wschód od Ałmatów. To pustynno-stepowa kraina, która słynie ze… śpiewających wydm. Mnóstwo ciekawych zakątków do odkrycia jest też w górach Aktau i Kakutau. Te pierwsze wyglądają niczym skalny, marsjański krajobraz i skrywają jaskinię chrześcijańskiego pustelnika. W drugich, bardziej piaszczystych, można zobaczyć jedno z najstarszych drzew w Azji, a przy odrobinie szczęścia – wędrujące po zboczach dzikie owce Marco Polo. Po górskie klimaty i niezwykłe widoki można również wybrać się do Kanionu Szaryńskiego. Dolina rzeki Szaryn zajmuje szczególne miejsce w sercach kajakarzy i wędkarzy, ale szczególną frajdę będą tu mieli miłośnicy pareidolii. W klifach z czerwonego piaskowca można dostrzec fantazyjne kształty wyrzeźbione przez erozję – takie jak zamki, duchy czy czarownice.

Koloryt kazachskich miast

Dwa główne miasta Kazachstanu – Astana na północy kraju i Ałmaty na południu – mają zupełnie odmienny klimat. Pierwsze z nich kreuje się na futurystyczne miasto przyszłości, w drugim panuje zdecydowanie bardziej kameralna atmosfera. W stolicy co i rusz można się natknąć na budynki o osobliwej architekturze, wybudowane za rządów prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Warte zobaczenia są tu m.in. ogromne centrum handlowo-rozrywkowe Chan Szatyr w kształcie namiotu, obłożony marmurem pałac prezydencki Ak Orda, wzorowany na Białym Domu, oraz Pałac Pokoju i Pojednania – centrum kulturowo-naukowe w kształcie piramidy. Nad miastem góruje ażurowa wieża widokowa Bäjterek zwieńczona złotą kulą – symbol miasta, nawiązujący do kazachskich legend.

Ałmaty, jako dawna stolica i kulturalno-naukowe serce kraju, mogą się z kolei pochwalić wieloma muzeami, teatrami, budynkami sakralnymi, pomnikami i fontannami. Jedne z ciekawszych punktów miasta to park Panfiłowa, w którym stoi przepiękny, eklektyczny Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego pochodzący z początku XX w., a także wzgórze Kok Tobe z licznymi rzeźbami, parkiem rozrywki i świetnym widokiem na malownicze szczyty Ałatau Zailijskiego.

Wycieczki do Kazachstanu

Odkryj miasta i cuda natury Kazachstanu.

Wycieczki do Kirgistanu

Kirgistan to wymarzony kierunek podróży dla osób, które nie wyobrażają sobie lepszego relaksu niż ten na łonie natury. W dziewiczym, zróżnicowanym przyrodniczo Kirgistanie kuszą wspaniałe parki narodowe i rezerwaty, imponujące pomniki przyrody, zachęcające do błogiego relaksu plaże oraz fantastyczne trasy piesze i konne. W trakcie wycieczki do Kirgistanu można się łatwo przekonać, że wszechobecna natura zagląda w niemal każdy zakątek życia Kirgizów. Poznawanie kultywowanych do dziś tradycji daje znakomity wgląd w życie wśród gór, stepów, lasów i łąk.

Spotkanie z kirgiską naturą

Najbardziej intrygujące przyrodnicze atrakcje Kirgistanu znajdują we wschodniej części kraju, w okolicy jeziora Issyk-kul. Nad tym położonym w górskiej kotlinie ogromnym zbiornikiem słonej wody jest tyle do zrobienia i zwiedzenia, że spokojnie można tu spędzić kilka dni. Piaszczyste i kamieniste plaże zachęcają do beztroskiego odprężenia i spaceru wzdłuż brzegu jeziora. Odpoczynkowi sprzyja fenomenalny widok na rozległą połać wody i dostojne pasma Tienszanu. Nawet podczas relaksu na kocu jest czym zająć myśli w kirgiskim tonie – do snucia intrygujących domysłów skłania legenda o studni, z której wód rzekomo powstało jezioro.

Miłośnicy odkrywania najbardziej nietypowych tworów natury też nie będą się tu nudzić. Pobliski bajkowy kanion Skazka prowadzi w krainę fantazji, gdzie spomiędzy kępek pustynnej roślinności wyłaniają się wyrzeźbione przez naturę zamki, zwierzęta i mityczne stwory, a skały mienią się kolorami tęczy. Nieco dalej, wśród żłobionych formacji z czerwonego piaskowca w wąwozie Jeti Oguz,przebrzmiewają historie o siedmiu bykach, spiskujących chanach i pogrążonej w żalu pięknej dziewczynie.

Pobyt w okolicy jeziora Issyk-kul to również niepowtarzalna okazja do zapoznania się z lokalnymi tradycjami. Można tu obejrzeć widowiskowy pokaz polowania z orłami oraz zapoznać się z tajnikami budowania i urządzania jurt. Po drugiej stronie jeziora znajduje się z kolei kolejny rezerwat – Park Narodowy Chon-Kemin, idealny na długie wędrówki i konne eskapady wśród górskich krajobrazów, podczas których można nie tylko podziwiać olśniewające widoki, ale też wypatrywać dzikiej zwierzyny oraz stad wypasanych przez nomadów koni.

Off-road przez góry Pamiru 14 dni

Wyzwól adrenalinę 4×4 na wertepach Traktu Pamirskiego w Tadżykistanie i Kirgistanie!

Miasta Kirgistanu

Do Kirgistanu przyjeżdża się głównie dla urzekającej przyrody, ale chcąc poznać bliżej losy tego kraju i życie mieszkańców, warto rozejrzeć się również po tutejszych miastach. Paradoksalnie, jest ich niewiele, są raczej małe i pozbawione mrowia atrakcji. Wśród tej garstki znajdzie się jednak kilka perełek dla miłośników historii i architektury.

Niedaleko wąwozu Jeti Oguz znajduje się zaklęta w czasie miejscowość Karakoł. Do jej najważniejszych zabytków należą drewniana cerkiew św. Trójcy z końca XIX w. oraz XX-wieczny, zbudowany bez użycia gwoździ meczet chińskiej mniejszości etnicznej Dunganów. Położone bliżej jeziora muzeum Nikołaja Przewalskiego pozwala zapoznać się z działalnością sławnego podróżnika i badacza, któremu krępe, dzikie konie wywodzące się z Azji Środkowej zawdzięczają swoją nazwę. Podczas wycieczki do Kirgistanu nawet w pobliżu miast nie sposób oderwać się od kuszącej natury. W okolicy Karakołu cudownych chwil wielbicielom kąpieli dostarczają gorące źródła siarkowe w nieodległym ośrodku Ałtyn Arashan.

Stolica kraju, Biszkek, jest pełna zadbanych terenów zielonych i ozdobionych rabatami kwiatowymi skwerów, przy których można natknąć się na pomniki i budynki przypominające o historii państwa. W centrum, na rozległym placu Ala-Too, stoi dumny bohater narodowego eposu Manas. W pobliżu można zerknąć na rezydencję prezydenta – wybudowany w latach 80. XX w. kirgiski Biały Dom z charakterystyczną fasadą. Jednym z bardziej ruchliwych punktów stolicy jest słynny bazar Osz, gdzie da się znaleźć czego tylko dusza zapragnie – aromatyczne przyprawy, owoce, artykuły gospodarstwa domowego, ubrania, a także tradycyjne kirgiskie wyroby rzemieślnicze.

wieża burana kirgistan

Niedaleko Biszkeku, pośród pustkowia łąk i górskich szczytów, znajduje się jeden z nielicznych zabytków architektonicznych sprzed kilkuset lat, którego po prostu nie wypada pominąć. Wieża Burana z XI w. – minaret, z którym związana jest opowieść o zamkniętej w jego murach dziewczynie, jest pozostałością nieistniejącego już miasta Sogadyjczyków. Z jej wierzchołka roztacza się widok na okolicę, w tym rzeźby i nagrobki w skansenie Balbas, upamiętniającym walczących o ojczyznę wojowników.

Wycieczki do Kirgistanu

Poczuj wolność na kirgiskich szlakach!

Wycieczki do Uzbekistanu

Uzbekistan to wymarzony kierunek dla osób zainteresowanych baśniową architekturą islamską. Ilość zabytkowych budynków sakralnych, obronnych i użytkowych, które opowiadają o historii tych ziem, przyprawia o zawrót głowy. Ciekawe obiekty do zwiedzania można znaleźć praktycznie w każdym dużym mieście, a większość z nich jest tak cenna, że zostały wpisane miejsce na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym kraju wyróżnia się też rzemiosło – ręcznie wytwarzane cudeńka, takie jak ślicznie zdobiona ceramika czy wzbogacany naturalnymi barwnikami jedwab królują na gwarnych bazarach. Podczas wycieczki do Uzbekistanu można nawet zapoznać się z tajnikami produkcji lokalnych wyrobów i uciąć pogawędkę z rzemieślnikami, którzy pielęgnują wiekowe tradycje rękodzielnictwa. Z łatwością znajdzie się tu również wspaniałe miejsca do relaksu na łonie natury, sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi, jak i chwilom spokojnego wytchnienia.

Fantastyczne zabytki Uzbekistanu

W Uzbekistanie na każdym kroku można się natknąć na zachwycające kunsztem zdobień, liczące setki lat budowle. W Samarkandzie fenomenalnie prezentuje się jeden z najważniejszych uzbeckich zabytków – przepięknie odrestaurowany Plac Registan, z trzema  medresami o dekoracyjnych fasadach. W Bucharze do podróży w przeszłość zaprasza potężna twierdza Ark, zbudowana w V w. n.e. i używana jeszcze na początku XX wieku. Do zobaczenia są tu również meczet i minaret Kalon, nie bez powodu zwany „wieżą śmierci”, a także pełniąca do dziś funkcję edukacyjną medresa Mir-i-Arab. W Chiwie najciekawszą atrakcją jest muzeum na świeżym powietrzu Iczan Kala, pełne fascynujących zabytków architektury i związanych z nimi opowieści. Historyczne budowle Uzbekistanu mają przecudowną stylistykę, która tworzy niesamowity klimat, przywodzący na myśl Baśnie tysiąca i jednej nocy.

Podobną atmosferę można odczuć nawet w niektórych zakątkach Taszkentu, np. na tętniącym życiem bazarze Chorsu i w zabytkowym kompleksie Hazrati Imam, gdzie przechowywany jest spisany setki lat temu oryginał Koranu. Stolica znana jest jednak przede wszystkim z licznych, zadbanych terenów zielonych, interesujących muzeów (w tym muzeum zasłużonego władcy Timura Wielkiego) i nowoczesnego stylu życia.

Wycieczki do Uzbekistanu

Poczuj baśniową aurę krainy z tysiąca i jednej nocy.

Uzbeckie tradycje rękodzielnicze

Odwiedzając ruchliwe, uzbeckie bazary, można się przenieść całe wieki wstecz, w okres, kiedy prężnie działał handel na jedwabnym szlaku. Wzrok przyciągają tu m.in bogato zdobione ceramiczne naczynia i lokalnie wytwarzane jedwabne okrycia, które idealnie sprawdzają się jako praktyczna pamiątka z wakacji. Nie bez powodu atrakcje Uzbekistanu obejmują miejscowości takie jak Rishtan, Gijduvan czy Margilan, gdzie od setek lat pielęgnuje się tradycje rzemieślnicze. Tutejsi rękodzielnicy chętnie dzielą się swoją pasją, zapraszając do przydomowych warsztatów i pokazując tajniki produkcji.

Unikalna natura Uzbekistanu

Wycieczka do Uzbekistanu to również niepowtarzalna okazja do odkrycia unikalnej przyrody tego kraju. Znajdujący się niedaleko stolicy Park Narodowy Ugam-Chatkal to doskonałe miejsce na wędrówki piesze, jazdę konną i szusowanie na nartach z widokiem na majestatyczne szczyty Tienszanu. Bystre oko wypatrzy tu wyjątkowych przedstawicieli fauny, np. kozły syberyjskie, lamparty śnieżne czy świstaki. Pobliskie jezioro Charvak sprzyja relaksowi nad wodą w otoczeniu dostojnych górskich grzbietów.

Park narodowy w górach Zaamin to kolejny przyrodniczy klejnot, zachęcający do odpoczynku wśród porośniętych lasami i łąkami zboczy, obserwowania rzek leniwie płynących w dolinach, a nawet poszukiwania śladów dinozaurów. Bardziej egzotycznych wrażeń dostarcza pustynia Kyzył-kum, której nazwa oznacza „czerwony piasek”. O tym, czy ta nazwa jest trafiona, można się przekonać, wędrując po ubogich w roślinność, piaszczystych wydmach, które przecinają ślady gazeli czarnoogonowych, hubarów, czy suhaków.

Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan w 15 dni

Aż 3 zjawiskowe kraje Azji Centralnej podczas 1 wycieczki? Z Tamada Tour to możliwe!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest