Wycieczki do Kazachstanu – dlaczego warto odwiedzić ten kraj?

05.02.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczki do Kazachstanu to gratka dla miłośników niezadeptanych szlaków, fenomenalnej przyrody i ciekawostek historycznych. W sercu azjatyckiego stepu, na pozornym pustkowiu, kryje się wiele skarbów natury i kultury, które wprawiają w absolutny zachwyt!

Jeżeli na wakacyjny wyjazd szukasz miejsca, do którego nie wdarła się jeszcze masowa turystyka, Kazachstan to zdecydowanie najlepszy wybór. Kiedy patrzysz na mapę, ten tajemniczy kraj na styku Europy i Azji, dziewiąty co do wielkości na świecie, wydaje się jedynie ogromną plamą pożółkłego stepu, dzikiego i niemal odludnego. W rzeczywistości Kazachstan to niezmierzone bogactwo dziewiczej przyrody, skrzętnie ukrytych klejnotów starożytnej cywilizacji i ewenementów ery nowożytnej.

Polowanie-z-orlem-Kazachstan

Wycieczki do Kazachstanu po cuda natury

Nie ma wątpliwości, że Kazachstan to idealny kierunek podróży dla każdego, kto ceni kontakt z naturą. Tutejsze szlaki są znakomite i na trekking, i na niespieszny wypoczynek, zwłaszcza że w wielu częściach kraju pierwotna przyroda jest zupełnie nietknięta ludzką stopą.

Komu nie w smak kilometry trawiastych stepów (swoją drogą: niezwykle urokliwych i wyzwalających poczucie wolności) znajdzie w Kazachstanie także malownicze płaskowyże i pogórza, a na wschodzie – monumentalne szczyty Ałtaju i Tienszanu. Ale to nie wszystko!

Kanion-Charyn-Szarynski-Kazachstan

Niewątpliwą atrakcją Krainy Wolnych Ludzi są przepiękne jeziora. Jednak zamiast nad potężny Bałchasz lepiej wybrać się nad Kolsai – te trzy jeziora, leżące tuż przy granicy z Kirgistanem, na 1818, 2252 i 2850 m n.p.m., są jedną z największych atrakcji na południu kraju. Warto przepłynąć któreś z jezior łodzią, a jeśli ma się więcej czasu, można obejść perły północnego pasma Tienszanu piechotą, nocując na brzegu pod namiotami. Niedaleko stąd znajduje się jezioro Kaindy z zatopionym lasem świerków i brzóz, które jest przyrodniczym symbolem Kazachstanu.

Jezioro-Kaindy-Kazachstan

Podczas wycieczki do Kazachstanu wręcz grzechem byłoby nie przemierzyć skalnych labiryntów i klifów w Kanionie Szaryńskim oraz górach Aktau i Kakutau, które wyglądają, jakby pochodziły z innej planety! Koniecznie trzeba też zajrzeć do Parku Narodowego Ałtynemel, by na tutejszej pustyni odnaleźć śpiewające wydmy.

Park-Narodowy-Altynemel-Kazachstan-wydma

Wycieczki do Kazachstanu po ewenementy kultury

W parku Ałtynemel prócz zagadkowych wydm znajdują się również tysiącletnie kurhany władców ludu Saka, starożytnego plemienia nomadów, które zamieszkiwało Azję Środkową w I tysiącleciu p.n.e. Kamienne grobowce są tylko jednym z wielu dowodów na to, że na terenach dzisiejszego Kazachstanu od wieków tętniło bujne życie. Więcej o intrygującej przeszłości i teraźniejszości tych ziem można się dowiedzieć w miejscowych muzeach oraz, rzecz jasna, podczas wędrówek po kazachskich miastach i wsiach.

Każdy, kto wybiera się na wycieczkę do Kazachstanu, bez wątpienia odwiedzi stolicę – Nur-Sułtan (wcześniej Astana). Najmłodsze miasto świata jest całkowicie zaskakujące: oto pośrodku nieprzebranego stepu pręży się futurystyczna metropolia, która opływa złotem i kusi orientalną architekturą, a parę kroków dalej nadal żywo przypomina o dekadach sowieckiej dominacji. W Nur-Sułtanie warto obejrzeć bulwar Nurzhol ze złotymi wieżami, pałac prezydencki Ak Orda czy wieżę widokową Bäjterek. Wielką ciekawostką jest Muzeum Narodowe, gdzie można poznać tajemnice Złotego Człowieka. Z kolei do Piramidy Pokoju i Pojednania warto zajrzeć po eksponaty historyczne oraz dzieła sztuki i lokalnego folkloru. Zainteresowani XX-wieczną historią powinni natomiast udać się do AŁŻIR-u – muzeum poświęconego łagrowi dla polskich „zdrajców ojczyzny” i obozowi Akmola dla ich żon.

Astana-Nur-Sultan-Kazachstan

Zupełnie inną atmosferę można odnaleźć na południu Kazachstanu, w mieście Ałmaty. W ukwieconym centrum kulturalno-naukowym i dawnej stolicy kraju warto odwiedzić Zielony Bazar, Centralne Muzeum Państwowe oraz park Panfiłowa, gdzie znajdują się pomnik Chwały, Wieczny Ogień, który upamiętnia żołnierzy walczących o niepodległość, a także jeden z najpiękniejszych drewnianych budynków świata – sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, znany jako katedra Zenkov. Od miejskiego gwaru najlepiej odpocząć na wzgórzu Kok Tobe (1130 m n.p.m.) – są tu romantyczne alejki spacerowe, 30-metrowy diabelski młyn, najwyższa wieża telewizyjna świata oraz fontanna życzeń w kształcie jabłka, czyli symbol Ałmatów. Ze wzgórza roztacza się też piękny widok na Ałatau Zailijski – pejzaż gór kusi, by zostawić cywilizację i znów ruszyć ku przygodzie, w objęcia niesamowitej kazachskiej natury.

Almaty-Kazachstan
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest