Wycieczki do Rzymu. Odkrywaj skarby stolicy Włoch

18.03.2024

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka do Rzymu to okazja do jedynej w swoim rodzaju podróży w czasie przez różne epoki. Od dobrze zachowanych śladów rozwoju miasta w starożytności przez zachwycające renesansowe i barokowe zabytki aż po współczesne atrakcje.

Stolica Italii niezmiennie przyciąga tłumy zafascynowanych historią i kulturą tego miasta. Co zwiedzić podczas wycieczki do Rzymu? Wybór atrakcji jest ogromny i zaspokoi oczekiwania miłośników historii i architektury starożytnej i nowożytnej, osób zainteresowanych zabytkami religijnymi, a także tych, którzy lubią odkrywać świat od kuchni.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Sprawdź oferty kameralnych wycieczek dla koneserów świata!

Wycieczka do Rzymu – poznaj najważniejsze zabytki

Wycieczka do Rzymu nie może się obyć bez najstarszych zabytków, przypominających o potędze miasta w starożytności.

Symbolem Rzymu jest oczywiście słynne Koloseum, czyli ogromny amfiteatr Flawiuszów wzniesiony w I w. n.e. przez Wespazjana i Tytusa, cesarzy z dynastii Flawiuszów. Koloseum imponująco wygląda zarówno za dnia, kiedy można zobaczyć je od środka, jak i wieczorem, gdy jego zewnętrzne ściany oświetla blask ciepłych świateł. Stojący tuż obok Łuk Konstantyna Wielkiego jest pełen interesujących płaskorzeźb.

Dalej marszruta kieruje do wykopalisk Forum Romanum, pokazujących, jak dawniej wyglądał główny ośrodek życia miasta, oraz do świątyni Panteon na Polu Marsowym, zbudowanej na planie koła i zwieńczonej trzyrzędowym portykiem. To najbardziej znane, choć niejedyne fascynujące ślady życia Rzymu sprzed ponad 2000 lat.

Aby poznać dalsze losy stolicy Włoch, wystarczy przejść nad Tybrem po skalnym moście prowadzącym do zamku św. Anioła. Choć początkowo pełnił on funkcję mauzoleum cesarza Hadriana, w średniowieczu został poddany licznym przebudowom, w wyniku których zyskał rolę obronną. Sięgającą czasów starożytnych historię ma również wzgórze Kapitol, gdzie można dziś oglądać wspaniałą XVI-wieczną zabudowę projektu samego Michała Anioła. Godny podziwu budowlany kunszt króluje też na placu Weneckim, gdzie mieści się renesansowy pałac Wenecki oraz monumentalny neoklasycystyczny pomnik Wiktora Emanuela II.

Najbardziej znane atrakcje w Rzymie to także tłumnie odwiedzane przez turystów barokowe cudeńka – fontanna Czterech Rzek na placu Navona, Schody Hiszpańskie oraz fontanna di Trevi.

Inną stronę Rzymu można natomiast poznać w dzielnicy Zatybrze na zachodnim brzegu rzeki, gdzie historyczna zabudowa pełna wąskich uliczek i ozdobnych fasad łączy się z artystyczną awangardą współczesnych czasów.

Wycieczka do Rzymu – zobacz perełki Watykanu

Wycieczka do Rzymu to niepowtarzalna okazja do wizyty w miejscu, które wyróżnia się nie tylko na mapie tej metropolii, ale i całej Europy. Watykan, święte miasto-państwo położone w centrum stolicy Włoch, jest siedzibą władz Kościoła katolickiego i celem pielgrzymek tysięcy wiernych. To również obowiązkowa destynacja dla osób, które chcą na własne oczy zobaczyć słynne zabytki Watykanu i przekonać się, jak wygląda życie w najmniejszym państwie świata.

Głównym punktem Watykanu jest plac św. Piotra, zaprojektowany w XVII wieku przez wybitnego barokowego artystę Berniniego. Regularnie zbierają się na nim wierni na audiencję papieską; tu też odbywają się najważniejsze wydarzenia i uroczystości kościelne. Plac otacza kolumnada, zwieńczona 140 posągami świętych, a w jego centrum znajduje się prawie 40-metrowy, egipski obelisk oraz dwie identyczne fontanny. Wzrok odwiedzających przyciąga jednak przede wszystkim renesansowo-barokowa bazylika św. Piotra, o pięknej fasadzie i bogatym wystroju wnętrza, w której na odkrycie czekają dziesiątki interesujących dzieł sztuki, takich jak Pieta Watykańska autorstwa Michała Anioła oraz rzeźby i elementy aranżacyjne wykonane przez Berniniego – ołtarz św. Piotra z baldachimem, Cathedra Petri, nagrobki papieży Aleksandra VII i Urbana VIII czy figura św. Longinusa.

Wycieczka do Rzymu – poczuj włoski klimat

Podczas wycieczki do Rzymu nie może zabraknąć tego, co dla wielu osób jest wisienką na torcie włoskiej przygody i powodem, dla którego chętnie tu wracają – wizyty w jednej z wielu klimatycznych włoskich knajpek. Nietrudno je znaleźć podczas spaceru po urokliwych uliczkach, gdzie wśród budynków o przepięknej stylistyce rozbrzmiewa atmosfera włoskiego stylu życia. Tradycyjna pizza czy lokalne dania z makaronu z pewnością będą smakować wyśmienicie w kraju, który swoimi przepisami podbił cały świat. Chwile odpoczynku w trakcie zwiedzania dopełni też filiżanka włoskiej kawy i pucharek gelato, czyli przepysznych, kremowych lodów.

Wycieczki do Rzymu

Odkrywaj włoskie perełki!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest