Wycieczki do Wietnamu. W poszukiwaniu egzotyki Indochin

16.05.2024

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wycieczka do Wietnamu to najlepszy sposób, by wszystkimi zmysłami zanurzyć się w egzotykę Półwyspu Indochińskiego. Prócz zachwycającej przyrody i barwnej kultury z żywymi tradycjami czekają tu na odkrycie zdumiewające pomniki historii, osobliwe parki rozrywki i romantyczne miasteczka, w których czas płynie swoim rytmem.

Odkryj klejnot Indochin

Wyrusz do krainy smoków, kokosa i najpiękniejszej zatoki świata!

Wycieczka do Wietnamu – doświadcz tropikalnej natury

Na myśl o Półwyspie Indochińskim wyobraźnia momentalnie podsuwa pejzaże egzotycznej natury. I słusznie! Podczas wycieczki do Wietnamu można do woli odkrywać tropikalne, górskie lasy, gdzie przechadzają się tygrysy, dokazują makaki i śpiewają bilbile. Nieopodal kuszą doliny rzek, w których kwitnie bujne życie. A parę kroków dalej roztacza się malownicze wybrzeże Morza Południowochińskiego, usiane plażami i zatoczkami.

Czar zatoki Ha Long

wietnam-ha-long-bay

Bodaj najsłynniejszą atrakcją przyrodniczą w Wietnamie jest zatoka Ha Long, położona w północnej części kraju. Setki wapiennych wysepek, wyłaniających się tu wprost z turkusowej wody, tworzą niezapomniany widok.

Pływające wioski i Delta Mekongu

Codzienność mieszkańców wietnamskich wiosek jest silnie związana z naturą. Można się o tym przekonać, odwiedzając pływającą osadę Vung Vieng, gdzie od ponad stu lat kultywuje się tradycyjne sposoby połowu, handlu i produkcji pereł na wodach zatoki Bai Tu Long.

Z kolei na wyspie Thoi Son w Delcie Mekongu można przepłynąć się łodzią po rzece skrytej w zielonym gąszczu palm kokosowych, spróbować owoców uprawianych w sadach, przyjrzeć się procesowi produkcji miodu i kupić na pamiątkę lokalne wyroby rzemieślnicze. Na chętnych czeka też niesamowity pokaz muzyczny don ca tai tu.

Wycieczka do Wietnamu – poznaj unikalną kulturę

Zwiedzanie Wietnamu warto kontynuować szlakiem kultury i architektury tego kraju. Barwne tradycje i wspaniałe budowle kuszą tu na każdym kroku, ale w kilka miejsc zajrzeć trzeba koniecznie!

Hoi An – kwintesencja wietnamskiego romantyzmu

Niezwykłych wrażeń dostarczy Hoi An, uchodzące za najbardziej romantyczne wietnamskie miasteczko. Jego życie toczy się wśród urokliwych budynków i kołyszących się na wodzie łodzi, które wieczorem rozświetla nastrojowe światło latarni.

Wietnam-jedzenie

Można tu przepłynąć się łódką po rzece Thu Bon i pospacerować urokliwymi deptakami pełnymi muzeów, sklepów z rękodziełem, butików oraz knajpek. Przy dozie szczęścia da się zaobserwować, jak mieszkańcy w czasie wolnym oddają się tradycyjnej zabawie bai choi przy dźwiękach muzyki.

Do słynnych zabytków Hoi An należą owiany legendą, kryty most Japoński z XVI w., dom kupiecki Tan Ky, który prezentuje XIX-wieczny wystrój, a także pełna symbolicznych zdobień hala zgromadzeń Phuc Kien z XVII w. Podczas odkrywania Hoi An nietrudno dostrzec kulturalny tygiel w postaci wpływów chińskich, japońskich, ale też portugalskich czy włoskich, który przypomina o niegdysiejszej potędze miasta na morskim jedwabnym szlaku.

Hanoi – cuda stolicy Wietnamu

Również położona nad rzeką Czerwoną stolica kraju, Hanoi, przyciąga fascynującymi pomnikami historii i kultury oraz przepięknymi terenami zielonymi.

Ha-Noi

Słynne zabytki Wietnamu, które można tu zobaczyć, obejmują m.in. Świątynię Literatury z XI wieku, gdzie mieścił się pierwszy w kraju uniwersytet, a także zbudowaną na wyspie w centrum miasta XIX- wieczną Świątynię Jadeitowej Góry, do której prowadzi Most Wschodzącego Słońca. Z nowszych budowli architekturą zachwyca XX-wieczny Pałac Prezydencki, oraz dom i mauzoleum Ho Chi Minha, położone w pięknym ogrodzie nieopodal rozległego jeziora Zachodniego.

Niezapomniane przeżycia w Hanoi zapewnia też spacer uliczkami, gdzie niegdyś wyrabiano i sprzedawano jedwab, ryby, buty i inne produkty, jak również udział w zjawiskowym spektaklu Wodnego Teatru Lalek Thang Long.

Ba Na Hills, czyli średniowieczna Europa w Wietnamie

Na miłośników rozrywki w Wietnamie czeka kompleks Ba Na Hills, który przywodzi na myśl średniowieczne europejskie miasto okraszone sporą dawką wietnamskich impresji.

Ba-Na-Hills-Zloty-Most

Na wzgórze wjeżdża się kolejką linową, która zapewnia niesamowite widoki. W środku też jest co oglądać – są tu różnorodne stylizowane ogrody, pagody i inne świątynie, 27-metrowy posąg Buddy, a nawet winiarnia i wioska w klimacie średniowiecznej Francji. Jednym z najchętniej fotografowanych punktów ośrodka jest Złoty Most, podtrzymywany przez dwie ogromne, kamienne dłonie.

Wycieczka do Wietnamu – zrozum jego historię

Aby podczas wycieczki do Wietnamu uzyskaćpełniejszy obraz tego, co w ciągu wieków złożyło się na jego obecną kulturę i sytuację gospodarczą, warto choć częściowo poznać niełatwą historię tych ziem.

Ho Chi Minh – prawdziwy Sajgon

Najlepiej oczywiście zacząć od Ho Chi Minh, największego miasta kraju, dawniej znanego pod nazwą Sajgon. W jego centrum, w bliskiej odległości od siebie, znajdują się trzy interesujące budowle. To sajgońska katedra Notre Dame, postawiona w XIX w. przez francuskich kolonialistów, XX-wieczny bazar Ben Thanh, od rana do wieczora przyciągający klientów bogatą ofertą, a także Pałac Zjednoczenia projektu uznanego wietnamskiego architekta, który przypomina o ważnych wydarzeniach poprzedniego stulecia.

Tunele Cu Chi – żywe wspomnienie wojny

Będąc w Ho Chi Minh, warto zwiedzić również jego okolice. Miejscem o szczególnym znaczeniu są położone 44 km na północ od miasta tunele Cu Chi – największy i najbardziej skomplikowany system podziemnych schronów w Wietnamie, który wiąże się z burzliwą historią wojen indochińskich.

Tunele-Cu-Chi

Choć wizyta w miejscu, gdzie żołnierze zmagali się z nieustającym lękiem o życie podczas amerykańskich nalotów oraz codziennymi utrapieniami pod postacią kurczących się zapasów, brudnego powietrza, jadowitych stonóg, skorpionów i wszelkiego robactwa, jest emocjonalnie niełatwym przeżyciem, tunele Cu Chi to niemal obowiązkowy punkt zwiedzania dla osób, które chcą szczerze poznać i zrozumieć dawne i współczesne losy Wietnamu.

Wycieczki do Azji Południowo-Wschodniej

Spełnij marzenie o egzotycznych wakacjach!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest