ogród botaniczny batumi gruzja

Wypoczynek nad Morzem Czarnym w Gruzji

17.03.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Jadąc na wycieczkę do Gruzji, nie można nie zaplanować spędzenia choć jednego dnia na plaży. U wybrzeży Morza Czarnego panuje niezwykle korzystny dla wypoczywających klimat, który zapewnia niepowtarzalna rzeźba terenu. Wielki Kaukaz to nie tylko piękne pejzaże, ale też doskonała ochrona przed północnym chłodem. Tereny nadmorskie stanowią jedyny obszar o charakterze nizinnym w tym kraju.

Region Gurii to doskonałe miejsce do zażycia wypoczynku na ciepłych, piaszczystych plażach. Klimat jest tu wilgotny, podzwrotnikowy, co pozwala na uprawę herbaty, mandarynek i pomarańczy. Ważny punkt stanowi sanatorium w Ureki, które co roku przyciąga rzesze odwiedzających. Czyste powietrze i magnetyczny piasek – naturalna substancja o właściwościach uzdrawiających – to elementy, które wspomagają leczenie chorób układu krążenia, naczyń obwodowych, chorób układu mięśniowo-szkieletowego, centralnego układu nerwowego, chorób kobiecych, paraliżów i wielu innych.

Kolejnym z miejsc, które na pewno warto odwiedzić podczas wakacji w Gruzji, jest miasto Batumi wraz z przyległymi okolicami. Bliskość morza to tylko jedna z tamtejszych atrakcji. Spacery po ulicach tego tętniącego życiem zakątka można urozmaicić poprzez odwiedzenie takich obiektów, jak Park Przymorski, Ogród Botaniczny, uniwersytet, turecki meczet, synagoga, eklektyczne wille czy delfinarium.

Miłośników żeglarstwa od wielu lat przyciąga urok regionu Megrelii. Znajduje się tam jedno z najważniejszych miast portowych w Gruzji – Poti leżące u ujścia rzeki Rioni. Jest ono częścią Niziny Kolchidzkiej i odznacza się bagiennymi, gęsto zalesionymi terenami, które stanowią pozostałość po epoce trzeciorzędu.

Dostęp do morza umożliwia także uprawianie sportów ekstremalnych, takich jak nurkowanie. Dziedzina ta zyskuje wśród turystów coraz większą popularność, również ze względu na fakt, że w Gruzji jedyny obwarowujący ją przepis dotyczy wieku uczestników. Nurkować może każdy powyżej ósmego roku życia, nawet bez przygotowania w postaci kursu. Basen Morza Czarnego to nie jedyne miejsce, gdzie zapaleńcy zajmują się tym sportem. Można ich spotkać w Tbilisi, gdzie znajduje się tzw. morze tbiliskie, a także w delfinarium w Batumi, w pobliżu wraków statków w Kwariati, w dolinie skalnej w Sarpi oraz w Anaklii.

Wczasy w Gruzji dają się zaplanować na wiele różnych sposobów, nawet bez przemieszczania się w głąb kraju, gdzie temperatura powietrza ulega częstszym, niż na wybrzeżu zmianom, a pogoda jest bardziej kapryśna. Niezrównany urok tego kraju tkwi w olbrzymiej liczbie możliwości, która sprawia, że nie sposób się tam nudzić.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest