kolej transsyberyjska bajkał rosja

Wyprawa Koleją Transsyberyjską – cena i trasa wielkiej przygody życia

20.03.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wyprawa Koleją Transsyberyjską! – właśnie to odpowie zapalony podróżnik na pytanie o jedno z największych życiowych marzeń. I nic dziwnego. Wycieczka Koleją Transsyberyjską to romantyczna przygoda, której esencją jest droga i wszystko to, co na niej spotykamy: nowi ludzie, barwne kultury, niesamowite opowieści, oszałamiające krajobrazy, tajemnicze miasta i wsie, a nawet niewygody, nabierające na słynnym szlaku zupełnie innego znaczenia.

Kolej Transsyberyjska to najdłuższa na świecie linia kolejowa, łącząca Moskwę i Władywostok. Budowę magistrali ze stolicy na daleki wschód Rosji nakazał w 1891 r. car Aleksander II. Cud inżynierii i „klejnot w carskiej koronie” powstawał przez 25 lat (do 1916 r.) rękami 90 tys. robotników, pracujących w katorżniczych warunkach po to, by Kreml mógł eksploatować bogactwa Syberii i utrzymać władzę na peryferiach.

Dziś Kolej Transsyberyjska obejmuje cztery główne szlaki: Północny, Nowy, Główny i Południowy, które biegną z Moskwy do Władywostoku przez różne syberyjskie miejscowości. Najdłuższa trasa liczy 9289 km, a przejazd nią zajmuje 6 dni i 4 godz. (z postojami na stacjach ok. 7 dni).

Wyprawa Koleją Transsyberyjską z tygodniowym pobytem w pociągu tylko w pierwszym momencie wydaje się intrygująca. W praktyce już kilkanaście godzin w wagonie potrafi znużyć, dlatego taką eskapadę trzeba rozsądnie zaplanować.

Nowosybirsk stacja kolejowa

Wyprawa Koleją Transsyberyjską – trasa

Po pierwsze, dobrze jest podzielić wyprawę Koleją Transsyberyjską na fragmenty i robić postoje na zwiedzanie w ciekawszych miejscach. Jedna z najpopularniejszych tras wiedzie z Moskwy nad jezioro Bajkał, pozwalając po drodze zobaczyć Jekaterynburg, Nowosybirsk, Irkuck i nadbajkalski archipelag Olchon z cudami przyrodniczymi i kulturowymi w Listwiance, wsi Chużyr czy na przylądku Choboj (tutaj dowiesz się więcej o trasie, poszczególnych miastach i atrakcjach).

Wycieczka Koleją Transsyberyjską – cena biletu a wrażenia

Po drugie, kupując bilet na Kolej Transsyberyjską, warto rozważnie wybrać klasę przedziału. I nie chodzi tu o wyższe czy niższe ceny za podróż Koleją Transsyberyjską, lecz o to, że ranga wagonu będzie miał spory wpływ na nasze wrażenia z wycieczki.

Klasa SV – pierwsza, najdroższa, z 2-miejscowymi przedziałami – zapewnia wysoki komfort jazdy. Lecz salonowe wygody raczej nie są tym, czego pożąda spragniony wrażeń wagabunda.

Kolejna klasa, Coupé, jest porównywalna do klasy drugiej w polskich pociągach. Przedziały 4-osobowe oferują wygodę, a zamykane od wewnątrz drzwi wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Bilet Coupé jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają chęć na niezwykłe przeżycia, ale potrzebują również jako takiego spokoju i prywatności.

Ostatnia, trzecia klasa zapewnia miejsce w tzw. wagonie Platzkartnym, czyli otwartym (przedział ma 6 koi, przestrzeń nie jest w żaden sposób zamknięta). Właśnie na Platzkarcie można poczuć magię Kolei Transsyberyjskiej w najbardziej inspirującym wydaniu. Bilet Platzkartny jest najtańszy, a więc też dość często kupowany – przyciąga setki osób z różnych zakątków Syberii, Rosji, świata. W przedziale otwartym mieszają się kultury, języki, smaki, zapachy, opowieści, a nawet ludowe pieśni. Jest wesoło, kolorowo i maksymalnie przygodowo!

kolej bajkał rosja

W każdej klasie Kolei Transsyberyjskiej pasażerowie mają do dyspozycji nowoczesne udogodnienia. Wagony typu kuszetka, czyli z miejscami sypialnymi, są wyposażone we względnie wygodne łóżka, miejsca na bagaż oraz gniazdka elektryczne i USB. Na korytarzach są dostępne toalety z prysznicami i samowary z gorącą wodą. W pociągu jest też wagon restauracyjny, a w okresie zimowym kolej udostępnia również lodówki (korzystanie z nich kosztuje ok. 7 USD, klucze do lodówki nosi przy sobie provodnik – kierownik, konduktor lub inny członek załogi pociągu).

Podróż Koleją Transsyberyjską – jak się przygotować?

Po trzecie, wymarzona podróż Koleją Transsyberyjską wymaga stosownej aprowizacji i pomysłów na to, jak najlepiej wykorzystać kolejne godziny spędzane w wagonie.

Na podróż zabieramy więc napoje (wskazana woda) i jedzenie (najlepsze będą suche przekąski; w trosce o innych pasażerów warto unikać potraw wydzielających intensywne zapachy). Aby było nam wygodnie, wskakujemy w trampki, spodnie niekrępujące ruchów (legginsy, dresy itp.), bawełnianą koszulkę oraz sweter albo bluzę (w pociągu utrzymywana jest stała temperatura, ale nocami bywa chłodniej, dlatego dobrze jest mieć cieplejsze okrycie do spania).

Pierwsze godziny w Kolei Transsyberyjskiej są niesamowitym przeżyciem. Można oglądać zmieniające się za oknem krajobrazy, poznawać nowych, fascynujących ludzi. Aby w miarę upływu czasu nie złapało nas znudzenie i wycieńczenie, trzeba zadbać o rozrywki (przydadzą się telefon albo kamerka sportowa do nagrywania filmów z drogi, notes do zapisywania wspomnień, książki, muzyka etc.) oraz odrobinę ruchu (proste ćwiczenia pomogą uniknąć rozmaitych dolegliwości; na dłuższych przystankach warto wysiąść z pociągu i wybrać się na krótki spacer).

Kolej Transsyberyjska pociąg

Aby ceną wielkiej przygody nie stało się wielkie rozczarowanie, pamiętajmy też, by mimo wielu pozytywnych emocji związanych z poznawaniem innych ludzi i miejsc, zawsze zachowywać ostrożność. Nasz żołądek może zaprotestować na myśl o czeburieku albo innym smakołyku, kupowanym na stacjach od syberyjskich babuszek. Ponadto nie afiszujmy się z drogim sprzętem, pieniądze i dokumenty nośmy przy sobie, a przed opuszczeniem pociągu sprawdźmy, czy wszystko zabraliśmy, aby nasze rzeczy nie odjechały w siną, syberyjską dal, aż nad Pacyfik…  

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

Realizacja: Codenest