kazbek

Wyprawa na Kazbek

26.09.2015

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Z tarasu przed Cminta Sameba jest świetny widok na wierzchołek góry Kazbek (5047 m n.p.m.) Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszą widoczność można złapać w połowie czerwca. W pozostałych miesiącach Kazbek jest kapryśny i chowa się za chmurami. Sezon wspinaczkowy trwa od czerwca do października. Po gruzińsku góra nazywa się Mkinwarcweri (gruz.მყინვარწვერი) czyli Lodowy Szczyt. Z Kazbekiem związanych jest wiele legend m.in. ta mówiąca o położonej powyżej 4000 m jaskini Betlejem, w której rzekomo przechowywane jest łóżeczko jezusowe ze stajenki czy namiot Abrahama. Faktem jest, że pierwszego zdobycia dokonali Brytyjczycy w 1868 roku. Kazbek jest popularnym celem wspinaczek i niestety według obiegowych opinii można go zdobyć na kacu po całonocnej balandze, bez żadnego sprzętu i przygotowania. Mam nadzieję, że zapał gorących głów ostudzi informacja, że na przestrzeni ostatnich lat wśród ofiar śmiertelnych byli już Polacy. Zdobycie Kazbeku faktycznie nie jest bardzo trudne technicznie ale należy przeznaczyć na niego 3-4 dni i przestrzegać zasad aklimatyzacji a także posiadać odpowiedni sprzęt, który można oczywiście wypożyczyć na miejscu.

Przykładowy plan:

  1. Start odmonastyru Cminta Sameba (2170 m). Rozpoczęcie pieszej wyprawy do Betlemi Hut–stacji meteorologicznej (3,653 M). Noclegw Betlemi Hut.

WARUNKI W STACJI METEOROLOGICZNEJ SĄ PROSTE (SPANIE NA POTRÓJNYCH DREWNIANYCH ‘’ŁÓŻKACH’’W ŚPIWORACH. PRĄD DZIAŁA 3 GODZINY DZIENNIE,WODA PITNA JEST DOSTĘPNA CAŁY CZAS) NIEZAPOMINAJCIE, ŻE W GÓRACH NIE MA INTERNETU,ANI INNEJ STANDARDOWEJ KOMUNIKACJI, WIĘCBĄDŹCIE GOTOWI NA CZERPANIE PRZYJEMNOŚCI ZTOWARZYSTWA CZŁONKÓW GRUPY.

2. Betlemi Hut(aklimatyzacja 4300 m).Wcześnie rano, po śniadaniu podejście do lodowca Gergeti. Podczas aklimatyzacji wejdziemy na 4300 m i nauczymy się jak chodzić w klasycznych rakach i czekanie oraz reakcji na nieoczekiwane sytuacje przed szczytem. Powrót do Betlemi Hut, nocleg.

3. Betlemi Hut(aklimatyzacja do4500 m. lub podejście na szczyt Kazbeku5033 m) – pobudka o 1:00 w nocy, śniadanie i start na szczyt Kazbeku. W zależności od warunków pogodowych i czasu podejścia powinniśmy być na szczycie około godziny 8:00 – 11:00 rano. Jeżeli pogoda nie będzie dobra wrócimy na stację i zostaniemy jeszcze jedną noc.

4. Jeśli udało się zdobyć szczyt to tego dnia powrót do Stepancmindy.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy zdobyciu Kazbeku? Śmiało proszę o kontakt – opracuję program albo wskażę sprawdzonych specjalistów na miejscu.

Minimalne wyposażenie do zabrania z Polski:

Odzież górska, buty wysokie – trekkingi, ciepła kurtka odporna na wiatr, spodnie termiczne, 2 pary rękawiczek etc. – Czołówka, okulary przeciwsłoneczne – zapakowane w plecaku – Sprzęt osobisty (lekarstwa, jedzenie i inne)

Co można wynająć na miejscu:

Butla z gazem, palniki i boilery, raki, czekany, liny i oczywiście obsługa przewodnika.

Cały artykuł:http://www.polakogruzin.pl/z-widokiem-na-kazbek/

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest