bajkal-z-buriacja-9-dni

Wyprawa nad Bajkał – latem czy zimą?

05.03.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Wyprawa nad Bajkał – najgłębsze, najstarsze i najczystsze jezioro świata – to marzenie wielu osób. Gdy zapragniemy je spełnić, pozostaje tylko odpowiedzieć na pytanie: wybrać wycieczkę nad Bajkał latem czy zimą? Wrażenia z eskapady i możliwości spędzenia czasu nad syberyjskim morzem będą o tych porach roku diametralnie różne, choć oczywiście w obu przypadkach fenomenalne.

Jeszcze jakiś czas temu wycieczki nad Bajkał były dostępne głównie dla wytrawnych obieżyświatów. Teraz na wyprawę Koleją Transsyberyjską czy samolotem do serca Syberii może sobie pozwolić w zasadzie każdy. Na szczęście rosyjska dzicz jest nadal niezadeptana, dziewiczo piękna i pełna kulturowo-przyrodniczych niespodzianek. W każdym zakątku czuć tu też nieskrępowaną wolność, którą potęgują rozmaite doznania zmysłowe – inne o każdej porze roku.

Chakaski-spiew-gardlowy

Wyprawa nad Bajkał latem

Wycieczka nad Bajkał latem to dobry wybór dla tych, które jadą nad syberyjskie morze po raz pierwszy. W miesiącach wakacyjnych temperatury na Syberii sięgają w dzień od kilkunastu do ok. 25°C – w sam raz na wędrówki, przejażdżki jeepem, wędkowanie, rejsy łodzią czy, dla odważniejszych, orzeźwiającą kąpiel w Bajkale, którą można zakończyć wizytą w rosyjskiej bani.

Latem bajkalska przyroda w pełni rozkwitu zachęca do spacerów. Na skałkach rozsianych u brzegu jeziora warto wypatrzyć nerpy – jedyne na świecie słodkowodne foki. Pośród stepowych łąk, modrzewiowych lasów tajgi i drzew skarlałych pod wpływem wiatru sarma można się natknąć na burunduki syberyjskie, jelenie piżmowe, dzikie kozy, lisy, latające wiewiórki i inne wspaniałe okazy częściowo endemicznej fauny. Usłyszeć tu można także głuszce, sójki syberyjskie, mewy tundrowe i puszczyki uralskie, których trele i pohukiwania zjawiskowo komponują się z łopotem wstążek na świętych palach serge, hipnotycznym dźwiękiem buriackich bębnów, tradycyjnymi śpiewami i odgłosami codziennej, nadbajkalskiej krzątaniny.

nerpa bajkał foka rosja

Wyprawa nad Bajkał latem to znakomita okazja, aby u lokalnych rybaków lub w knajpce spróbować słynnej zupy ucha z omula – ryby występującej tylko w Bajkale. Nie można również przejść obojętnie obok tutejszych atrakcji kulturowych: muzeum etnograficznego, Muzeum Bajkału, skansenu architektury drewnianej Talcy czy ruin osady Kurykanów (rdzennej ludności Olchonu), oraz owianych legendami pomników przyrody, z których najwspanialsze to Skała Szamanka, przylądek Sagan-Chuszun ze skałą Trzech Braci albo przylądek Choboj, czyli najdalej wysunięty na północ punkt wyspy Olchon, skąd rozpościera się piękna panorama jeziora.

Przyladek-Choboj
muzeum talcy bajkał rosja

Wyprawa nad Bajkał zimą

Wycieczka nad Bajkał zimą to niesamowita przygoda, o zupełnie innym charakterze niż w miesiącach wakacyjnych. Iście syberyjska aura, z mrozami sięgającymi nawet poniżej -20°C, skuwa błękitną perłę Syberii grubą na 120 cm taflą lodu – idealnie przejrzystą, pod którą widać wszystkie cuda podwodnego świata, pełnego endemicznych roślin i ryb. Ponad lodową pokrywą życie też nie zamiera, a wręcz urzeka pejzażami zimy, których próżno szukać gdzie indziej. Fale uchwycone przez mróz w intrygujących pozach, tajemnicze jaskinie z wielkimi, biało-błękitnymi soplami i lodowe rzeźby natury robią wprost spektakularne wrażenie!

Bajkał lodowe jaskinie
Bajkal-Skala-Szamanki-zima

Wyprawa nad Bajkał zimą to także niepowtarzalna szansa, aby dotrzeć do tych zakątków archipelagu Olchon, do których latem dostęp jest raczej utrudniony lub niemożliwy. Świetnym pomysłem jest przykładowo trekking po lodzie na wyspę Ogoj z buddyjską stupą bogini Dakini albo pod Skałę Szamanki czy skałę Trzech Braci. UAZ-em albo psim zaprzęgiem można się też dostać na pobliskie wysepki w poszukiwaniu skutych soplami jaskiń i głazów. Pośród genialnych widoków warto poświęcić czas na fotografowanie – ale aby mieć siłę na kolejne atrakcje, wręcz nie można sobie odmówić sobie pikniku na zamarzniętym Bajkale. Bo w końcu nie ma nic lepszego niż ciepła zupa i parę buriaków w towarzystwie lokalnych legend i gawęd, które skutecznie rozgrzewają mroźną pogodę i każą podążyć za głosem kolejnej syberyjskiej przygody!

przejscie-po-zamarznietym-bajkale
Wyspa-Olchon- jeepem-zima
Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

Realizacja: Codenest