Zaproszenie – Kulturalne Wieczory Narodowościowe – Gdańsk, 18.01.2014

10.01.2014

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

18 stycznia zapraszamy wszystkich Państwa do Gdańska, do kawiarni Południk przy ul. Garncarskiej 7-9, gdzie będziemy uczestniczyć w imprezie „Kulturalne Wieczory Narodowościowe” poświęconej Gruzji.

W programie: Gruzja – kościoły, klasztory, ludzie oczami Joanny Błeńskiej.- Gruzja – kaukaskie perspektywy w filmowej fotorelacji Joanny Błeńskiej.- Najpiękniejsze zakątki Gruzji w subiektywnej relacji Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego.- Gruzja w wierszach sławiona – kącik poezji gruzińskiej.- Narodowe pieśni i muzyka gruzińska.Na zakończenie dla koneserów:„Pret a vivre – Ready to live”– projekcja najnowszego filmu w reżyserii Giorgiego Levashov-Toumanishvili – 52 min., wersja angielskojęzyczna.

Zrealizowana w konwencji dokumentalnej wzruszająca opowieść o życiu i sztuce oraz przemijaniu. Grupa emerytowanych artystów – modelek, tancerzy, aktorów – z Gruzji i nie tylko tworzy swój własny teatr w opuszczonym budynku w Tbilisi. Wkrótce okazuje się, że budynek decyzją Urzędu Miasta ma zostać wyburzony celem postawienia nowego supermarketu. Bohaterowie w trakcie spotkań i otwartych prób dyskutują na temat miejsca sztuki oraz własnego we współczesnym świecie. Idea wolności gromadzi co raz więcej osób. Na planie filmu spotykają się zawodowi aktorzy ale i naturszczycy. Poznamy m.in. opowieści Zhanny, w młodości modelki pozującej malarzom, Shoty, emerytowanego śpiewaka operowego z Opery Tbiliskiej czy Rogera Lloyd-Packa, brytyjskiego aktora znanego z „Only Fools and Horses”.

Szczegóły programu: http://www.poludnik18.pl/index.php?option=com_jevents&task=icalevent.detail&evid=139&Itemid=113&year=2014&month=01&day=18

Gośćmi będą:

Krzysztof Nodar Ciemnołoński– autor tomów wierszy „przebicia” (Warszawa 2005) i „eskalacje” (Gniezno 2011). Właściciel biura podróży EKC w Bydgoszczy. Agent turystyczny Gruzińsko-Polskiego Towarzystwa Turystycznego TAMADA-TOUR. Z Kaukazem związany od urodzenia, ma gruzińskie korzenie.

Joanna Błeńska– miłośniczka gór oraz kultury Ukrainy i Gruzji. Od wielu lat jeździ w tamte strony za każdym razem odkrywając coś zupełnie nowego. Nie wyobraża sobie, aby wakacje można było spędzić w innym rejonie świata.

Jestem zauroczona Gruzją i Gruzinami! Nasze wspólne korzenie chrześcijańskie i doświadczenia historyczne pozwalają na wielkie wzajemne zrozumienie (nawet bez słów) i życzliwość, z którą my – Polacy – spotykamy się tam na każdym kroku… Na przestrzeni kilkunastu lat Gruzja bardzo się rozwinęła, przybyło turystów i powstała ciekawa baza noclegowa ale to wcale nie znaczy, że Góry Kaukazu są tak zagospodarowane turystycznie, jak to rozumiemy w kontekście polskich czy zachodnioeuropejskich standardów… Opowiem więc o pięknie tych dzikich terenów, o spotkanych ludziach i o przygodach, których nigdy nie brakuje tam, gdzie rządzi przyroda.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest