chor wirap armenia ararat

Armenia

Wycieczki do Armenii

Chcesz poczuć prawdziwe tętno Kaukazu? W Twoich wakacyjnych planach powinna koniecznie zagościć wycieczka do Armenii! Jedno z najsłabiej poznanych kaukaskich państw kryje tyle sekretów, że sam Indiana Jones nie wiedziałby, co eksplorować najpierw – i bez wątpienia czułby się tu jak w raju!

Czy i Ty odnajdziesz podczas wycieczki do Armenii swoją ziemię obiecaną? Sprawdźmy! Kochasz emocjonujące przygody i noce pod gwiazdami na dzikich bezdrożach? Uwielbiasz towarzystwo gościnnych ludzi, którzy karmią i poją po same uszy? Pasjonują Cię zabytki sprzed wieków, lawirujące na granicy kresu pogaństwa i rodzącego się chrześcijaństwa? Lubisz, gdy sztuka i muzyka wychodzą wprost na ulice miasta? Chętnie zasłuchujesz się w legendy, które prowadzą nieznanymi szlakami na trop kolejnych niespodzianek? Jeśli na przynajmniej jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco – śmiało ruszaj do pięknej, tajemniczej Armenii!

Wycieczki objazdowe do Armenii

Na mapie Kaukazu Armenia to mikrusek. I to jest genialne, bo już 8-dniowa wycieczka objazdowa wystarczy, aby objechać kraj wzdłuż i wszerz, i zobaczyć największe atrakcje Armenii. Wskocz w buty odkrywcy i znajdź Włócznię Przeznaczenia w jaskiniowym kompleksie klasztornym Geghard, posłuchaj niesamowitej akustyki Saghmosawank – klasztoru Psalmów, albo przejedź się najdłuższą na świecie dwupasmową kolejką linową do klasztoru Tatew. Zobacz rzemieślniczy kunszt w ruinach Zwartnoc, wytrop Smocze Kamienie nad brzegiem jeziora Vanki, a w Garni poszukaj odpowiedzi na pytanie, czy antyczna świątynia była miejscem kultu zoroastrian, czy jednak letnią rezydencją księżniczki Chosrowiducht? Wycieczka objazdowa do Armenii wręcz nie może się obyć bez wyprawy nad Sewan. Nad brzegiem największego jeziora Kaukazu, zwanego armeńskim morzem, kolejna atrakcja: klasztor Sewanawank, gdzie możesz… dać wolność białemu gołębiowi. Czy to nie urocze?

Wakacje w Armenii

Wakacje w Armenii to okazja do odkrycia wielu innych ewenementów minionych dekad i stuleci. Podróżniczym rarytasem jest oczywiście Erywań, jedyna stolica z tak klimatyczną atmosferą! Znajdziesz tu m.in. plac Republiki z monumentalnymi zabytkami z różowego tufu, muzea Cicernakaberd (związane z tragiczną Rzezią Ormian w 1915 r.) oraz Matenadaran ze skarbami piśmiennictwa, a także słynne Kaskady z Muzeum Sztuki Cafesjiana. Gdy pokonasz 572 stopnie tarasów, ujrzysz najpiękniejszą panoramę miasta i majaczący w oddali Ararat, świętą górę Ormian, gdzie według biblijnej legendy spoczęła po potopie arka Noego (obecnie góra leży w granicach Turcji).

Ararat przewija się w lokalnej sztuce, literaturze i jest dobrze widoczny z wielu punktów w kraju. Najlepiej – z klasztoru Chor Wirap, którego nazwa oznacza „głębokie lochy”. Wprawa do Armenii pozwoli Ci poznać historię mrocznych kazamat, gdzie pogański król Tiridates III więził Grzegorza Oświeciciela, ale wskutek pewnego splotu okoliczności wypuścił go. Czy wiesz, że właśnie dzięki temu Armenia to pierwszy kraj na świecie, który już w 301 r. ogłosił chrześcijaństwo religią państwową?

Wine tour w Armenii

Ale, ale! Podczas wycieczki do Armenii szybko przekonasz się, że… pozory mylą. Cichy, nieśmiały i religijny kraj w rzeczywistości tętni życiem, rozbrzmiewa barwnym folklorem i potrafi bawić się tak, że podłoga aż trzeszczy od tańców podczas tradycyjnej biesiady z suto zastawionym stołem! Na nim kusi nie tylko sujuk – armeński snickers. Bo czy dasz wiarę, że Armenia to, obok Gruzji, kolebka światowego winiarstwa? Winiarska wycieczka do Armenii zaprowadzi Cię w pobliże jaskini Areni – najstarszej winnicy świata, gdzie archeolodzy odkryli winiarskie artefakty sprzed 6 tys. lat! Wine tour po Armenii to wyborna okazja, aby skosztować rzemieślniczego wina w towarzystwie lokalnych serów, suszonych owoców i tradycyjnego chleba lawasz. Lecz nie tylko winem Armenia stoi – w Erywaniu możesz też zajrzeć do jednej z najsłynniejszych na świecie wytwórni koniaku ArArAt. Uff, a to nadal nie wszystkie smaki tej perełki Kaukazu!

Trekking i jeep tour w Armenii

W 2011 r. Armenię uznano za jeden z trzech najlepszych krajów do uprawiania turystyki ekstremalnej. Tak, tak – ten niepozorny kraj wyzwala moc wrażeń w powietrzu, wodzie i na lądzie! Można tu uprawiać paralotniarstwo, wspinaczkę górską i skałkową czy snowboarding. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy pieszych wędrówek, eskapad rowerowych i konnych oraz rajdów terenówkami 4×4. Udany trekking w Armenii to zasługa gór, wąwozów, gęstych lasów i sekretnych, powulkanicznych jezior z dala od cywilizacji. Jeep tour w Armenii to również świetny sposób dotarcia do miejsc, które turyści zwykle omijają – lub o których nawet nie wiedzą. A takich czeka w Armenii jeszcze całe mnóstwo! To co, gotowy na kaukaską przygodę?

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest