Azerbejdzan-8-dni-wycieczka

Azerbejdżan

Wycieczki do Azerbejdżanu

Wirujący barwnym tańcem, rozśpiewany, orientalny, pełen zabytków i futurystycznej architektury, buzujący wiecznym ogniem na łonie przyrody i w duszach temperamentnych mieszkańców – właśnie taki jest Azerbejdżan. Zanurz się wszystkimi zmysłami w ten kulturowy pomost między Europą i Azją i odkryj prawdziwą magię Południowego Kaukazu!

Podczas wycieczki do Azerbejdżanu zobaczysz przeróżne oblicza Krainy Ognia. Azerbejdżan zyskał swój płomienny przydomek w czasach, gdy mieszkali tu wyznawcy zaratusztrianizmu, czciciele świętego ognia. Wydobywający się spod ziemi, samoistnie płonący gaz od wieków liże azerbejdżańskie skały – to niebywałe zjawisko można zaobserwować m.in. w Janar Dah na półwyspie Apszerońskim. Ale nie tylko naturalny gaz – oraz pokaźne złoża ropy i plantacje soczystych granatów – składają się na nieopisane bogactwa tego kaukaskiego państwa. Czy poznasz je wszystkie w trakcie wycieczki do Azerbejdżanu?

Wycieczka objazdowa do Azerbejdżanu

Wycieczka objazdowa do Azerbejdżanu to idealna okazja, aby przekonać się, że kraj ten od wieków pędzi ku nowoczesności, lecz nie zapomina o swej bujnej przeszłości. W kosmopolitycznym, wielokulturowym Baku, które jest najniżej położoną stolicą świata, znajdziesz Ogniste Wieże (trzy szklane wieżowce w kształcie żagli, które symbolizują najstarszy port na Morzu Kaspijskim), Centrum Kultury Azerskiej im. Hejdara Alijewa (interaktywne muzeum „must see”, które za sprawą futurystycznej bryły wygląda jak falująca bita śmietana) czy Muzeum Dywanów (w budynku, którego architektura przypomina – a jakżeby inaczej – zwinięty w rulon dywan).

Wycieczka objazdowa do Azerbejdżanu to także okazja, by przedreptać urokliwe, wąskie uliczki starszej części miasta. Natkniesz się tu na wspaniałe zabytki: meczety, Basztę Dziewiczą, pałac Szachów Szyrwanu, świątynię ognia Ateszgah czy monumentalne przykłady kaukaskiego neoklasycyzmu. Na dokładkę przyjemności są tu liczne knajpki z pysznym, tradycyjnym jedzeniem i pokazami folklorystycznymi. A to dopiero przedsmak atrakcji!

Wakacje w Azerbejdżanie

Gdy tylko zboczysz z ultranowoczesnego szlaku, wakacje w Azerbejdżanie okażą się fascynującą podróżą w czasie. Niezapomnianą przygodą jest wyprawa do Lachicz – dawniej miasteczka kupieckiego Jedwabnego Szlaku, a dziś żywego skansenu średniowiecza. Nie możesz pominąć też Szeki – to orientalne miasto chanów uznano za najpiękniejsze w Azerbejdżanie za sprawą zabytkowych karawanserajów, hamamów, meczetów, a przede wszystkim obficie zdobionego Pałacu Chanów Szekijskich, który jest jednym z najcenniejszych zabytków w tej części świata!

Skoro wakacje w Azerbejdżanie, to przydałyby się jakieś pamiątki. Piękne lokalne wyroby znajdziesz choćby na bazarze w Szemacha. Niczym dawny kupiec możesz tu zajrzeć po cenione już od IV w. ręcznie tkane dywany Soumak, ceramikę, rzeźby, biżuterię artystyczną albo wino. Przy okazji koniecznie zobacz pałac szacha Szyrwanu, twierdzę Gulistan, mauzoleum Yeddi Gumbaz i meczet Juma, najstarszą świątynię muzułmańską na Kaukazie, która przetrwała aż osiem trzęsień ziemi!

Wczasy w Azerbejdżanie

Wydawać by się mogło, że wczasy w Azerbejdżanie zapewniają przede wszystkim rozrywki dla miłośników kultury, historii, architektury dawnej i współczesnej. Nic bardziej mylnego! Atrakcje Azerbejdżanu to również ewenementy malowniczej natury. Jedną z największych ciekawostek jest Park Narodowy Gobustan z błotnymi wulkanami – na świecie jest ich około tysiąca, z czego aż 400 na wybrzeżu Azerbejdżanu! Pośród skalistych gór i spękanych od słońca stepów parku Gobustan zagrasz też na muzycznych kamieniach Gaval Dash oraz spróbujesz sił w odczytaniu tajemniczych rzymskich inskrypcji i któregoś z, bagatela, 6 tys. prehistorycznych petroglifów.

Pełne wrażeń wczasy w Azerbejdżanie nie mogłyby się obyć bez odrobiny relaksu w otoczeniu kojącej zieleni. W pobliżu miasta Gabala znajdziesz siedem piękności, czyli otoczony gęstym lasem wodospad Yeddi Goze oraz piękne jezioro Nohur. W muzeum etnograficznym we wsi Czukhur Gabala z IV w. p.n.e. poznasz też lokalną grupę etniczną, która do dziś zachowała unikalne tradycje, język oraz kulturę materialną i duchową przodków! I jeśli myślisz, że to już wszystko, z czego słynie Azerbejdżan – podczas wycieczki na Zakaukazie szybko dostrzeżesz, że czeka tu jeszcze wiele niespodzianek!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest