Bałkany

Wycieczki na Bałkany

Wycieczka na Bałkany? Z pewnością kojarzysz najsłynniejsze kurorty półwyspu w południowo-wschodniej Europie. Na myśl przychodzą od razu turkusowe plaże Czarnogóry czy Chorwacji. Tymczasem prawdziwa magia Półwyspu Bałkańskiego tli się kawałek dalej – w Albanii i Kosowie, do których mało kto zagląda, bo myśli, że… niczego tu nie ma. Błąd – a Ty masz podczas wycieczki na Bałkany niepowtarzalną okazję przekonać się o tym na własne oczy!

Wycieczki do Albanii

Jeszcze na początku lat dwutysięcznych turyści wypoczywający w Grecji decydowali się na wycieczki do Albanii jedynie w ramach fakultatywnej przygody. Wtedy do zubożałego kraju bunkrów praktycznie nikt nie jeździł na wczasy, nie było tu żadnej infrastruktury. Gdy tylko turyści docierali do granicy grecko-albańskiej, gładki asfalt ustępował miejsca szutrowym wertepom. Na ulicach miast i wsi panował pokomunistyczny chaos – szczególnie trudny do ujarzmienia, bo brutalnie wryty do głów mieszkańców.

Wystarczyły jednak kolejne dwie dekady, aby Kraina Orłów nabrała wiatru w żagle i zmieniła się nie do poznania. Pewne rzeczy jednak pozostały: prawdziwie serdeczni ludzie, fascynujące zabytki i obłędnie piękna przyroda, o pysznym jedzeniu nie wspominając! Wycieczka do Albanii to doskonały czas, aby wypocząć na plażach Riwiery Albańskiej, nad Błękitnym Okiem, jeziorem Koman czy w źródłach termalnych Bënjë. Chcesz odkryć architektoniczne piękno historii? Koniecznie obierz kurs na miasteczka Berat, Gjirokastra i Butrint – to pełne zabytków, najsłynniejsze atrakcje Albanii z listy UNESCO.

Oczywiście wycieczka do Albanii to także spotkania z burzliwymi dziejami XX w. W stolicy kraju, Tiranie, wypada zwiedzić BUNK’ART – podziemne muzeum otwarte w ogromnym i bogato urządzonym bunkrze dyktatora Envera Hodży. Oddech od wrażeń złapiesz podczas przejażdżki kolejką gondolową na górę Dajtit albo w którejś z lokalnych winiarni. Niespieszna atmosfera, malownicze krajobrazy, bałkańskie przysmaki i wzruszające historie ludzi – to zjawiskowy miks, dzięki któremu wakacje na Bałkanach zapamiętasz już na zawsze.

Wycieczki do Kosowa

A jakie bałkańskie tajemnice czekają w Kosowie? Najmłodsze państwo Europy, istniejące dopiero od 2008 r., jest wręcz kompletnie nieznane jako destynacja turystyczna. Lecz podobnie jak Albania, kryje całe mnóstwo piękna, smaku, opowieści i urzekających krajobrazów.

Podczas wycieczki do Kosowa wnikniesz w swoisty zlepek tradycji bałkańskich, tureckich, żydowskich, koptyjskich, islamskich i egipskich, które przejawiają się w lokalnej architekturze, kuchni i obyczajach. Muzułmańskie meczety, średniowieczne kościoły czy prawosławne klasztory stoją tuż obok postsocjalistycznych blokowisk. Tu futurystyczna bryła biblioteki narodowej, a parę kroków dalej miasteczko Gjakova, gdzie znajdziesz ponad 1000-letni bazar z rzędami drewnianych sklepików, które od XI w. prowadzą wytwórcy rzemiosła użytkowego i artystycznego.

Wycieczka do Kosowa nie może się też obyć bez wizyty w Prizren – najpiękniejszym mieście kraju. Kultowe miejsca to także Gračanica, Peć i Dečani – perełki z listy UNESCO, gdzie zobaczysz XIV-wieczne prawosławne monastyry. I kiedy myślisz, że to już wszystkie atrakcje Kosowa, trafiasz na owiane legendami Góry Przeklęte albo stajesz oko w oko ze Skanderbegiem – bohaterem narodowym, który ma w zanadrzu jeszcze wiele bałkańskich ciekawostek!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest