Alabia-Kosowo-samolotem

Albania i Kosowo samolotem 9 dni

Wycieczka objazdowa

od  6999 PLN
cena za osobę / 9 dni

Rezerwuj

Zasmakuj w skarbach słonecznych Bałkanów!

Poznaj bliżej tajemniczą Krainę Orłów i najmłodsze państwo Europy. Odkryj perły UNESCO i cuda bałkańskiej przyrody. Tropem eterycznych motyli przejdź przez dzikie wertepy Gór Przeklętych, malownicze zatoki i sekretne jaskinie. Zajrzyj do muzeum historii w podziemnym bunkrze i stań oko w oko ze Skanderbegiem. Sprawdź, co potężna twierdza w Krui ma wspólnego z krakowskim Wawelem. Wdrap się na Balkon Tirany i zanurkuj wzrokiem w lazurową taflę jednego z najbardziej bioróżnorodnych jezior świata. Ochłody od wrażeń poszukaj na słonecznej Riwierze Albańskiej i w klimatycznych winnicach, którymi zachwycał się już Pliniusz Starszy. Po zakupy wpadnij na zabytkowy bazar z XI w., a po smaki tradycyjnej biesiady – do kultowych knajpek. Przemierz szlaki burzliwych dziejów Albanii i Kosowa, na każdym kroku odkrywając prawdziwy koloryt lokalnego życia.

W cenie

Loty bezpośrednie Warszawa-Tirana-Warszawa (PLL LOT)

Loty bezpośrednie Warszawa-Tirana-Warszawa (PLL LOT)

Noclegi w hotelach 3–4* i w pensjonacie

Noclegi w hotelach 3–4* i w pensjonacie

Wjazd kolejką gondolową na Górę Dajtit

Wjazd kolejką gondolową na Górę Dajtit

Degustacja wina w lokalnych winiarniach

Degustacja wina w lokalnych winiarniach

Plażowanie na Riwierze Albańskiej

Plażowanie na Riwierze Albańskiej

Tradycyjne biesiady z winem i rakı

Tradycyjne biesiady z winem i rakı

Transfery klimatyzowanym autokarem na trasie wycieczki

Transfery klimatyzowanym autokarem na trasie wycieczki

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Rejs po jeziorze Koman

Rejs po jeziorze Koman

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Opieka lokalnego przewodnika

Opieka lokalnego przewodnika

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Prizren

Czy gdy odwiedza się obcy kraj, wypada pominąć stolicę na rzecz innego miasta? W Kosowie jak najbardziej tak! Tutaj to nie Prisztina, lecz Prizren uchodzi za najpiękniejsze i zdecydowanie warte zobaczenia. O ile stolica Kosowa buduje nowoczesne oblicze na fundamentach postsowieckiej architektury, o tyle Prizren to historyczne miasto z duszą. Niezapomniany klimat kosowskiej perły poczujemy, wędrując przez wąskie, nastrojowe uliczki oraz zabytkowe mosty nad rzeką Bistrica, które poprowadzą nas do licznych atrakcji. Jak w całym zróżnicowanym etnicznie Kosowie, w Prizren zobaczymy obok siebie obiekty sakralne islamskie, prawosławne i katolickie: meczety Sinan Pasha, Müderris Ali Efendi i Katip Sinan Qelebi, cerkiew Bogurodzicy Ljeviškiej, klasztory św. Archanioła i Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy kościoły Najświętszego Zbawienia i św. Mikołaja. Podobną rozmaitość odkryjemy w lokalnych knajpkach, gdzie nabierzemy sił na kolejne przygody. Na szczycie jednego ze wzgórz okalających miasto dojrzymy najważniejszy symbol jego wielowiekowej potęgi – kamienną średniowieczną twierdzę Prizren, zwaną także Kaljaja lub Duszana. Wdrapiemy się na zalesione wzniesienie, by na szczycie zachwycić się przepiękną panoramą miasta, które tchnie aurą niesamowitości.

Prisztina

Prisztina

Piękno jest względne i ma różne oblicza – to lekcja, którą wyniesiemy z Prisztiny. Stolica Kosowa, podobnie jak cały kraj, nie miała łatwej przeszłości. Okupacja turecka, dwie wojny światowe, socjalizm i straszliwy konflikt zbrojny w latach 1998–1999 pozostawiły niełatwe do zatarcia ślady. Patrząc na rozklekotane blokowiska, być może uznamy, że Prisztina smuci swoją wątpliwą urodą. Postaramy się jednak odnaleźć w zdumiewającym pejzażu perełki architektury i miejsca otwierające nowy rozdział w historii miasta, którego nazwa w języku protosłowiańskim oznaczała przecież wiosnę. W Prisztinie, założonej w XIII w. przez króla Milutina, odkryjemy interesujące meczety: Çarshi z 1389 r., który jest najstarszą świątynią islamską Kosowa, Sułtana Mehmeda z 1461 r., zachwycający piękną architekturą, XVI-wieczny Pirinaz i meczet Jashara Paszy z 1834 r. Podczas miejskiej wędrówki natrafimy także na Wielki Hammam, czyli łaźnie z XV w., reprezentacyjny dom i fontannę w stylu osmańskim oraz mauzoleum Murata I i słynną wieżę zegarową z XIX w. Zajdziemy również na plac Skanderbega – reprezentacyjny deptak, który jest wyraźnym zwiastunem prisztińskiej nowej ery. Oprócz zabytkowego hotelu Union z 1927 r. zobaczymy tu otoczone zielenią szklane biurowce i mnóstwo klimatycznych knajpek, które od rana do wieczora tętnią pozytywną energią.

jezioro_koman

Jezioro Koman

Mówią, że kto nie przeprawił się przez malownicze jezioro Koman, nie poznał Albanii w pełnej krasie – wskoczymy więc w łódź i wyruszymy w niezapomniany rejs wzdłuż albańskiego fiordu. Chociaż jezioro Koman to sztuczny zbiornik retencyjny, powstały w 1978 r. podczas budowy elektrowni wodnej w Fierzë, wyda się nam dziełem natury. Gdy przestaniemy w pośpiechu kręcić się po pokładzie, próbując uwiecznić mijane krajobrazy, usłyszymy jedynie kojącą ciszę, tu i ówdzie przetykaną szmerami kaskadowych wodospadów i wpadających do jeziora górskich rzek: Drini, Zi, Bardhë i Lumë. Zanurzymy wzrok w lazurowo-seledynowych wstęgach wód, meandrujących niczym górski potok przez 72 km wąskiego i krętego koryta. Zobaczymy przeglądające się w nich łagodne stoki pobliskich wzgórz oraz sylwetki nadrzecznych wiosek z kamiennymi domkami i drewnianymi płotkami – miejsca, w których zatrzymał się czas, a codzienność upływa w harmonii z pięknem przyrody.

góra_dajtit

Góra Dajtit

W Albanii, drugim po Szwajcarii najwyżej położonym kraju Europy, znajdziemy wiele znakomitych punktów widokowych. Jeden z najciekawszych – Balkon Tirany – w malowniczym paśmie górskim Dajti. Aby tam dotrzeć, wskoczymy w jedyną albańską kolejkę gondolową Teleferiku i pokonamy ok. 4,5 km emocjonującej trasy na Dajtit (1613 m n.p.m.), najwyższą górę lokalnego parku narodowego. Słynne krajobrazy dojrzymy nie ze szczytu, gdzie znajduje się niedostępna baza wojskowa, lecz przy górnej stacji kolejki, na 1200 m n.p.m. Tu, na tarasowatym płaskowyżu, staniemy oko w oko z oszałamiającą panoramą stolicy Krainy Orłów, połyskujących w słońcu błękitnych jezior i sięgających po horyzont wzniesień, gęsto porośniętych bukowym lasem, spomiędzy których wyłania się przy dobrej pogodzie tafla Adriatyku! Po więcej wrażeń zajrzymy do obrotowej restauracji miejscowego hotelu, skąd świetnie widać góry Mali, Priska, Tujani oraz Brari wraz z innymi skarbami przyrody i osmańskiej architektury.

Twierdza w Krui

Jak wyglądałby Kraków, gdyby powstał w Albanii? Sprawdzimy to u stóp góry Sarisalltikut, w miasteczku Kruja, które ma zadziwiająco wiele wspólnego z polskim miastem królów. W historycznie pierwszej stolicy Krainy Orłów zasłuchamy się w legendy o sprytnych mieszkańcach i dzielnym wędrowcu, który pokonał smoka Kulshedra. Przejdziemy pełną sklepików pamiątkarskich brukowaną uliczką, zwaną tureckim bazarem, która prowadzi wprost do największej atrakcji miasta. Zwiedzimy dumnie górującą nad Krują cytadelę – jeden z najważniejszych zabytków kultury i historii Albanii – gdzie spotkamy średniowiecznego bohatera narodowego Skanderbega. W poświęconym wodzowi muzeum dowiemy się, jak naprawdę się nazywał, dlaczego uciekł z wojska tureckiego i stanął w obronie kraju, jak przyczynił się do zachowania w Albanii chrześcijaństwa i co oznaczały rogi na jego hełmie. W kompleksie zamkowym zajrzymy również do tureckiej łaźni z XVII w., klasztoru i meczetu bektaszytów oraz muzeum etnograficznego, które – wraz z domami lokalnych możnych – ciekawie ukazuje życie różnych warstw społeczeństwa albańskiego w XIX w.

bunkart

BUNK'ART

Gdzie albańscy dygnitarze omawiali metody walki z włoskim faszyzmem i niemiecką okupacją? Dlaczego powojenne wyzwolenie kraju przyniosło zwykłym ludziom potężne rozczarowanie? W jakim celu wybudowano w Albanii liczne schrony i dlaczego dobry obywatel musiał uprawiać sport? Jak wyglądała sypialnia dyktatora Envera Hodży, a jak – przeciętny socjalistyczny dom? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o XX-wieczną historię Albanii poznamy w BUNK'ART. Zwiedzając podziemne muzeum otwarte w ogromnym i bogato urządzonym bunkrze Hodży z 1978 r., odnajdziemy różne obrazy, zapachy, dźwięki i emocje charakterystyczne dla wyjątkowo skomplikowanych współczesnych dziejów Albanii. Podążając przez muzealne ekspozycje, oglądając wystawy fotografii oraz instalacje artystyczne, spróbujemy zrozumieć losy mieszkańców Krainy Orłów – pięknej przyrodniczo, lecz okrutnie doświadczonej i wciąż borykającej się z gorzkimi wspomnieniami obcych najazdów i rządów paranoika. Pośród szaroburych powidoków minionych dekad znajdziemy też jednak przebłyski pozytywów, świadczące o rozwoju edukacji, emancypacji kobiet i próbie poszukiwania drobnych radości w codziennej monotonii.

bazar w Gjalkova, Kosowo

Stary Bazar w Gjakova

500 sklepów, 1 km głównego szlaku, ponad 1000 lat historii – Stary Bazar w mieście Gjakova (Djakowica), najstarszy w całym Kosowie, to handlowo-kulturowy ewenement, w dodatku daleki od wyobrażenia typowego targu. Wzdłuż brukowanego traktu zobaczymy tu rzędy klimatycznych drewnianych sklepików, które od XI w. prowadzą z pasją lokalni wytwórcy rzemiosła użytkowego i artystycznego: rymarze, rusznikarze, złotnicy, garncarze, tkacze i krawcy, introligatorzy, stolarze, blacharze, producenci instrumentów muzycznych, dywanów, zdobionych fajek lub naczyń. W historycznym centrum tego żywego skansenu, za zabytkowym kamiennym mostem, odkryjemy wieżę zegarową z 1002 r., tureckie mauzolea i otoczony zielenią meczet Haduma, gdzie posłuchamy legendy o pewnym pasterzu, skórze woła, dwóch braciach i powstaniu miasteczka. Sprawdzimy też, czy wciąż aktualne są słowa tureckiego podróżnika Çelebiego, który zachwycony jego pięknem i bogactwem w 1662 r. napisał: „Jakova ma dwa tysiące zdobionych domów położonych na rozległym polu. Ma dwa piękne meczety, meczety bez minaretu (»mesjide«), karczmy pokryte ołowiem. Ma piękną łaźnię publiczną (hamam), która podoba się waszemu sercu, i około trzystu sklepów z tysiącem rodzajów rzemiosła. Ponieważ ma piękny klimat, mieszkańcy są przystojni i mili”.

Gracanica-Pec-Decani

Gračanica, Peć, Dečani

Każdy kraj ma swoje wizytówki, miejsca, które po prostu trzeba zwiedzić. Podążając tym tropem, w Kosowie trafimy do trzech XIV-wiecznych prawosławnych monasterów, które ze względu na ogromną wartość historyczną i artystyczną stanowią najcenniejsze zabytki średniowiecznej kultury chrześcijańskiej i są objęte patronatem UNESCO. Nieopodal Prisztiny zobaczymy monaster Gračanica. Co ciekawe, znajduje się on na awersie serbskiej monety dwudinarowej i jest częstym motywem biżuteryjnym. Nic dziwnego, bo kamienno-ceglany klasztor, ufundowany przez serbskiego króla Milutina, to – poza wartością religijną – przykład naprawdę pięknej architektury sakralnej. Odkryjemy tu oryginalne połączenie dwóch cerkwi krzyżowo-kopułowych, arkadowe krużganki, archiwolty z falującymi daszkami, a także cenne freski w renesansowym stylu Paleologów. Tuż przy wjeździe do wąwozu Rugova znajdziemy z kolei monaster Pećka patrijaršija, na który składają się cztery cerkwie: Apostołów, św. Dymitra, św. Mikołaja i Matki Boskiej Hodegetrii. Klasztor wybudowany w stylu serbskiego bizantyzmu – kamienny, a współcześnie pokryty z zewnątrz tynkiem w kolorach bieli i ochry – jest duchową stolicą oraz mauzoleum serbskich władców i patriarchów, w tym jednego z założycieli świątyni, Arsenija. Zaledwie 12 km dalej odwiedzimy romański monaster Visoki Dečani, największą średniowieczną cerkiew na Bałkanach. W świątyni z gładko ciosanego marmuru zobaczymy największą zachowaną galerię serbskiej sztuki średniowiecznej: 20 cykli fresków z ponad tysiącem scen nowotestamentowych, a także XIV-wieczne drewniane ikonostasy, tron igumena oraz rzeźbiony sarkofag serbskiego króla Stefana Dečanskiego, fundatora monasteru. Zwiedzaniu ostatniego miejsca będą towarzyszyć baczne spojrzenia służb Kosowa pod dowództwem NATO, od kilkunastu lat całodobowo chroniących obiekt, który już kilkakrotnie padł ofiarą uzbrojonych w granaty zamachowców…

winiarskie_szlaki_balkanow

Winiarskie szlaki Bałkanów

Wino produkuje się na Bałkanach od bez mała 4 tys. lat. O wybornym trunku z tutejszych – żyznych i słonecznych – ziem wspominał już Pliniusz, pisząc, że jest on „bardzo słodki” i „wyrazisty w smaku”. Sprawdzimy, czy rzymski historyk miał rację! Odwiedzimy klimatyczne winiarnie, poznamy ich dzieje i zasmakujemy win słodkich i wytrawnych z rozmaitych odmian winorośli. Zgłębimy też oryginalną bałkańską kulturę picia wina i dowiemy się, dlaczego rozcieńcza się je tu wodą, a następnie uzupełnia sokiem z pinii, rodzynek i limetki. Na winnym szlaku przyjrzymy się również zawiłej historii lokalnego winiarstwa, które to popadało w niełaskę wskutek sytuacji polityczno-religijnej, to zyskiwało wysoką rangę społeczną, czego dowodzą zarówno starożytne malowidła czy eposy, jak i rosnące współcześnie zainteresowanie trunkami z krainy powolnej szczęśliwości.

muzeum_ikon_onufrego

Muzeum Ikon Onufrego

Poza etykietką miasta tysiąca okien do Beratu powinna przylgnąć jeszcze jedna: miasta setek niespodzianek. Gdy wdrapiemy się na wzgórza tej urokliwej albańskiej mieściny, nieopodal ruin średniowiecznego zamku odkryjemy prawdziwe cudo – katedrę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się obecnie Muzeum Ikon Onufrego. Otwarte w najbardziej reprezentacyjnym pomniku architektury bizantyjskiej i nazwane na cześć XVI-wiecznego malarza ikon, prezentuje ekspozycję 67 obiektów liturgicznych i 106 ikon, tworzonych od XIV do XX w. przez tak wybitnych twórców, jak Onufri, Nikolla (syn Onufriego), Dawid Selenica, Kostandin Shpataraku czy grupa Çetiri. Zapatrzymy się w te wyjątkowe przedstawienia, a przede wszystkim – w trójwymiarowy, zachwycający dekorami ze złota i drewnianych rzeźb ikonostas z 1807 r., by zrozumieć, dlaczego został on uznany za jedno z największych osiągnięć albańskiej ikonografii XIX w.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
06.09-14.09.2024 9 16 6999 zł Rezerwuj Book Buch книга
27.09-05.10.2024 9 16 6999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
06.09-14.09.2024
9
Wolne miejsca
Cena
16
6999 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
27.09-05.10.2024
9
Wolne miejsca
Cena
16
6999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa-Tirana-Warszawa z bagażem rejestrowanym 23 KG i podręcznym 8 KG dla każdego uczestnika;
  • transport wygodnym, klimatyzowanym autokarem na trasie całej wycieczki po Albanii i Kosowie,
  • nocleg w hotelach 3*–4* (z wyjątkiem doliny Valbona, gdzie nocleg może być w pensjonacie),
  • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje w formie tradycyjnej biesiady z winem i rakı),
  • wejścia biletowane do zwiedzanych atrakcji,
  • rejs po jeziorze Koman,
  • degustacja wina w winiarniach Rahovec i Çobo,
  • wjazd kolejką gondolową na Górę Dajtit,
  • plażowanie na Riwierze Albańskiej,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • opieka miejscowych przewodników w trakcie zwiedzania,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

  • zwyczajowych napiwków,
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • ewentualnej dopłaty za pokój 1-osobowy.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w hotelach 3 i 4-gwiazdkowych, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. W dolinie Valbona nocleg w klimatycznym pensjonacie. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wycieczki po Albanii i Kosowie podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi autokarami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 9-dniowej

TIRANA – KRUJA – SZKODRA – JEZIORO KOMAN – DOLINA VALBONY – GJAKOVA – DEČANI – PEĆ– PRISZTINA – GRAČANICA – PRIZREN – DURRËS – BERAT – DURRËS – TIRANA

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Tirany. Po przylocie spotkanie na lotnisku z pilotem-przewodnikiem Tamada Tour. Transfer do hotelu. Odpoczynek.

DZIEŃ 2. (dystans: ok. 120 km)

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie stolicy Albanii. Pierwszą atrakcją będzie wjazd kolejką gondolową na Górę Dajtit, zwaną Balkonem Tirany. Na tarasie widokowym czas wolny na kawę i zdjęcia. Następnie zwiedzanie Tirany z zupełnie innej perspektywy – zobaczymy BUNK’ART, czyli muzeum historii XX w., znajdujące się w bunkrze przeciwatomowym dyktatora Envera Hodży. Po czasie spędzonym na zgłębianiu albańskiej przeszłości przejazd do centrum stolicy na spacer wzdłuż głównego bulwaru, od placu Skanderbega aż po plac Matki Teresy. Po drodze zobaczymy słynną piramidę, dom Hodży i inne atrakcje. Z Tirany przejazd do urokliwego miasteczka Kruja, słynącego z zabytkowej twierdzy i sklepów pamiątkarskich z rękodziełem. Czas wolny na lunch. Obiadokolacja w formie tradycyjnej albańskiej biesiady. Przejazd na nocleg w Szkodrze lub okolicach.

DZIEŃ 3. (dystans: ok. 100 km)

Po śniadaniu przejazd na rejs promem po jeziorze Koman, jednej z największych atrakcji północnej Albanii. Podczas ok. 2-godzinnego rejsu zobaczymy niezwykłe pejzaże dzikiej przyrody oraz wzmocnimy się domową rakı. Następnie przejazd do przepięknej doliny Valbony z możliwością trekkingu/spaceru. Obiadokolacja w formie górskiej biesiady. Nocleg w hotelu lub domkach agroturystycznych.

DZIEŃ 4. (dystans: ok. 100 km)

Śniadanie. Przejazd do Kosowa. Zwiedzanie rozpoczynamy od starego tureckiego bazaru w centrum klimatycznego miasteczka Gjakova. Zobaczymy tu setki istniejących od XI w. rzemieślniczych sklepików z drewna, zabytkową wieżę zegarową, tureckie mauzolea i meczet. Następnie przejazd do Dečani, gdzie obejrzymy pierwszy z czterech znajdujących się na liście UNESCO monasterów. Kolejny odnajdziemy w miejscowości Peć, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Po drodze przez Góry Przeklęte towarzyszyć nam będą oszałamiające widoki soczystej zieleni i gór. Obiadokolacja i nocleg w Peć.

DZIEŃ 5. (dystans: ok. 100 km)

Śniadanie. Przejazd do Prisztiny. Spacer po tym ciekawym mieście rozpoczniemy od centrum i deptaka położonego między placem z pomnikiem Skanderbega a miejscem poświęconym Ibrahimowi Rugovie, pierwszemu prezydentowi Kosowa. Zwiedzanie katedry i spacer do futurystycznego budynku Biblioteki Narodowej w Prisztinie. Oczywiście zobaczymy również symbol kosowskiej niepodległości, czyli słynny napis „Newborn”, i spędzimy czas wolny w jednej z wielu modnych kawiarni. Następnie przejazd do Gračanicy. Zobaczymy tu wspaniały, średniowieczny monaster (UNESCO) i pomnik serbskich bohaterów. Na zakończenie dnia tradycyjna serbska kolacja. Nocleg w Gračanicy lub okolicach.

DZIEŃ 6. (dystans: ok. 275 km)

Śniadanie. Przejazd do Prizrenu – kosowskiej perły, przywodzącej na myśl Sarajewo. W miasteczku słynącym z historycznego klimatu, tureckiej zabudowy i różnorodności religijnej przespacerujemy się po Błękitnym Moście Miłości, nastrojowym rynku oraz wśród zabytków kultury osmańskiej i Ligi Prizreńskiej. Wybierzemy się też na taras widokowy, znajdujący się na górującej nad miastem twierdzy Duszana. Czas wolny w malowniczym centrum, przeciętym przez rzekę Bistricę. Następnie wizyta w winiarni Rahovec z degustacją. Przejazd na nocleg w okolicach Durrës w Albanii. Obiadokolacja w gospodarstwie agroturystycznym, po którym oprowadzi nas gospodyni, opowiadająca o tradycyjnej kuchni bałkańskiej.

DZIEŃ 7. (dystans: ok. 175 km)

Po śniadaniu przejazd do Beratu (UNESCO), zwanego miastem tysiąca okien. Przemierzymy klimatyczne uliczki i zwiedzimy Muzeum Ikon Onufrego, znajdujące się nieopodal ruin średniowiecznego zamku, na tle pięknej, kamiennej zabudowy miasteczka. Zjazd do dolnej części Beratu i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na lunch. Spacer wśród zabytków dzielnic Mangalem i Gorica. Następnie pojedziemy do oddalonej o 13 km winiarni Çobo. Przejazd na nocleg w Durrës.

DZIEŃ 8.

Śniadanie. Cały dzień na plażowanie w Durrës na Riwierze Albańskiej.

DZIEŃ 9. (dystans: ok. 40 km)

Transfer na lotnisko w Tiranie i powrót do domu.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest