Jezioro-Sewan-Armenia

Armenia po sezonie 8 dni

Wycieczka objazdowa

od  3790 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Odkryj Armenię po sezonie!

Armenia kryje wiele rewelacyjnych miejsc, w które można i warto pojechać. Stopniowo otwiera się też na turystów – a do pełni szczęścia potrzeba jeszcze, aby ci turyści zechcieli tu częściej zaglądać. Gdy odważą się już zmienić utarte wakacyjne szlaki, nie pożałują i będą do Armenii niejednokrotnie wracać. Jestem o tym przekonany. Śpieszmy się więc zwiedzać Armenię, póki jest niezadeptana przez masową turystykę – i doceńmy kaukaskiego Kopciuszka, który pod warstwą postkomunistycznej szarości kryje jaśniejącą perłę wspaniałej historii, kultury, sztuki, kuchni i dzikiej przyrody.

W cenie

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Loty bezpośrednie Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Loty bezpośrednie Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)

Pokaz folklorystyczny

Pokaz folklorystyczny

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Degustacja lokalnych trunków i dań

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Erywan-Armenia

Erywań

Erywań to jedno z najstarszych miast świata – liczy 2800 lat i jest starsze od Rzymu o 30 wiosen. Jego nazwa pochodzi od legendarnej warowni Erebuni w państwie Urartu. Miasto wielowiekowej tradycji, malowniczo położone po obu stronach rzeki Hrazdan w dolinie Ararat, na wysokości 900–1300 m n.p.m., zaskakuje dziś urzekającym splotem historii i współczesności oraz niepowtarzalną aurą artyzmu. Na szlaku kulturowej spuścizny Ormian czeka tu chociażby częściowo wykute w skale muzeum Matenadaran – wśród cennych średniowiecznych manuskryptów można obejrzeć Kodeks Eczmiadzyński, uważany za skarb narodowy Armenii, a nawet XVII-wieczny list po polsku! Najsłynniejsze punkty miasta to także plac Republiki z monumentalnymi budynkami z różowego tufu i muzycznymi fontannami, park Zwycięstwa (Achtanak), aleja Masztoca, muzeum Tsitsernakaberd, poświęcone pamięci ofiar rzezi Ormian w latach 1915–1918, kompleks sportowo-koncertowy Sportivno oraz oczywiście Kaskady – kultowe schody z plenerowym Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym. Świetnie widać z niego panoramę Erywania i świętą górę Ararat (szczyt leży obecnie na terytorium Turcji), pod którą miała spocząć biblijna arka Noego. Pełen wrażeń dzień najlepiej zakończyć spacerem – w Erywaniu jest mnóstwo klimatycznych knajpek i pięknych zaułków, gdzie sztuka wychodzi wprost na ulice, a życie tętni do samego rana!

Jezioro-Sewan-Armenia

Sewan

Dokonamy niemożliwego! W Armenii odwiedzimy królestwo Neptuna: ormiańskie morze, jak nazywa się największe jezioro Kaukazu – aż jedenaście razy większe od polskich Śniardw, a przy tym jedno z najwyższej położonych na świecie. Aby zanurzyć w nim stopy, dotrzemy do pięknej kotliny na 1900 m n.p.m. Po drodze spotkamy lokalnych rybaków z wędzonymi darami prosto z akwenu, który zajmuje blisko szóstą część powierzchni kraju. Nad jeziorem Sewan, które okala skalisto-trawiasty płaskowyż i wstęga łagodnych, choć surowych gór, odnajdziemy spokój i liczne spośród 210 gatunków bytujących tu ptaków. W jego błękitnej tafli dojrzymy też odbicie podmywanych przez wodę huśtawek, drewnianych pomostów, wiosek, w których czas cofnął się do lat 80., i zabytkowego klasztoru Sewanawank z VIII w., gdzie do dziś odprawia się nabożeństwa. Przy świątyni chętni mogą pójść śladem biblijnego Noego i dać wolność kupionemu wcześniej białemu gołębiowi. Obserwując szybującego nad Sewanem skrzydlatego lotnika, tak jak on poczujemy beztroską wolność.

Ararat

Ararat

Na niemal każdym kroku wyprawy po Armenii poczujemy obecność nieodgadnionej potęgi natury. Majestatyczny Ararat, świętą górę Ormian, zobaczymy z Erywania, klasztoru Chor Wirap i wielu innych miejsc. Wysoki na 5137 m n.p.m. masyw wulkaniczny, znany pod urzędową nazwą Masis, jest stale obecny w życiu miejscowych (widnieje w godle Armenii, często pojawia się w literaturze i sztuce), choć leży dziś na terytorium Turcji. Niektórzy naukowcy i poszukiwacze przygód wierzą, że na górze spoczęła po potopie arka Noego, o czym wspomina Księga Rodzaju. Dotychczasowe, trudne terenowo badania nie dały jasnych odpowiedzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ararat fascynuje od dziesięcioleci i my także ulegniemy jego czarowi. Obserwując ośnieżony szczyt – którego nazwa pochodzi od Ary, bożka z epoki brązu, symbolizującego śmierć i odrodzenie – przeniesiemy się do XIX w., kiedy to stopę postawili tam pierwsi zdobywcy: Friedrich Parrot i Chaczatur Abowian (1829), a następnie Polacy – Józef Chodźko (1850) i Julia Młokosiewicz (1889). O samodzielnym zdobyciu góry jedynie pomarzymy, bo wejście na Ararat oprócz ogromnej dozy odwagi wymaga specjalnego zezwolenia.

Ormianski-koniak

Ormiański koniak

W krainie Noego, na pozór cichej, spokojnej i przesiąkniętej religijnością, tętni źródełko najprzedniejszego koniaku. A właściwie brandy ArArAt – jedynej na świecie, która po zdobyciu w 1900 r. nagrody Grand-prix w Paryżu może być sprzedawana jako koniak. Wybierzemy się do jej słynnej wytwórni, gdzie poznamy tajniki wyrobu złocistego trunku, wytwarzanego tradycyjnymi metodami z białych winogron. Legendarny, produkowany od 1887 r. koniak ArArAt jest dowodem kunsztu lokalnych rzemieślników i stanowi integralną część kultury narodowej Armenii. Ci, którzy zasmakują różnych jego rodzajów, poczują, że ormiański koniak fascynuje mocą ognistego feniksa i urzeka wysublimowaną elegancją tak samo, jak święta ormiańska góra Ararat, której alkohol ten zawdzięcza swą nazwę.

Winiarnia-Areni

Winiarnia Areni

Gdzie znajduje się najstarsza winiarnia świata? Na to pytanie nie odpowiedzielibyśmy tak łatwo, gdyby nie… dzieci z armeńskiej wioski Areni. W 2007 r. bawiące się w tutejszej jaskini maluchy ściągnęły na siebie uwagę dorosłych, w tym archeologów, którzy w niepozornych skalnych jamach odkryli niewiarygodne artefakty. W różnych „pokojach” groty badacze odnaleźli najstarsze dotąd elementy ubioru: buty ze skóry (3500 lat p.n.e.) i spódnicę ze słomy (3900 p.n.e.), a także słomiane kosze, ceramikę i przedmioty rytualne. Uwagę eksploratorów zwróciło coś jeszcze: prasa do wina, ślady pigmentu nadającego czerwonemu winu charakterystyczną barwę oraz nasiona i łodygi jednej z najstarszych odmian winorośli, których wiek określono na 6 tys. lat! To nie przypadek, że 2 km od jaskini Areni – uznawanej za najstarszą winnicę świata i przebadanej dotychczas w zaledwie 5 proc., a więc kryjącej jeszcze wiele tajemnic – znajdziemy Areni Wine Factory, winiarnię serwującą najlepsze smaki Armenii. W klimatycznych wnętrzach manufaktury, 1,5 godz. drogi od zabytkowego klasztoru Chor Wirap, skosztujemy różnych smaków lokalnej tradycji winiarskiej. Posłuchamy też legend, których po odkryciu nadzwyczajnej jaskini stale przybywa…

edzmiadzyn

Eczmiadzyn

Co takiego kryje w sobie Wagharszapat, znany pod historyczną nazwą Eczmiadzyn, że pierwsi osadnicy pojawili się tu już w epoce kamienia? Zagłębimy się w dzieje miasteczka, dumnie głoszące, że zamieszkiwali je erudyci i spryciarze. W VIII stuleciu p.n.e. doprowadzili wodę z rzeki Ildaruni, co było wówczas inżynieryjno-budowlanym fenomenem. Ewenementów doświadczymy tu zresztą więcej – liczne dawne obiekty mimo burzliwych losów kraju przetrwały i zachwycają do dziś! Poznamy niezaprzeczalną świętość narodową Ormian: wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowy kompleks katedralny, za sprawą którego Wagharszapat zyskał miano armeńskiego Watykanu. We wnętrzu budowanej od IV w. kamiennej świątyni odnajdziemy iluminowane rękopisy, ikony, rzeźby, krucyfiksy, płonące świece wotywne i wszechogarniającą ciszę, przerywaną jedynie modlitewnym szeptem wiernych. Ale zanim przekroczymy próg siedziby Katolikosa Wszystkich Ormian, sprawdzimy, czy nad wejściem naprawdę wisi włócznia, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa.

geghard

Geghard

Wyruszymy na poszukiwanie ukrytej wśród gór Świętej Włóczni. Godzinę drogi od Erywania zapuścimy się w oszałamiający pejzaż wysokich klifów, by w miejscu, gdzie dawniej rozwijał się kult pogański, odnaleźć potężny skarbiec historii: jaskiniowy kompleks klasztorny. Geghard – jak brzmi ormiańska nazwa monastyru, objętego wraz z okolicznymi górami patronatem UNESCO i według legendy założonego przez chrzciciela Armenii, czyli Grzegorza Oświeciciela – symbolizuje włócznię, którą przebito ciało ukrzyżowanego Jezusa. W głównej katedrze Kathoghikè i grobowcu Żamatun odszukamy kolejne klejnoty dziejów: Włócznię Przeznaczenia, relikwie św. Andrzeja i św. Jana, masywne romańskie kolumny, misterne płaskorzeźby i zdumiewające chaczkary – średniowieczne ormiańskie tablice wotywne z kamienia, zdobione bogatą ornamentyką. W cichym kamiennym kościele odkryjemy jeszcze jedną zagadkę: tajemne przejście z zakrystii do najstarszej i najbardziej niezwykłej części kompleksu. Czy w wykutych w skałach świątyniach, kaplicach i celach usłyszymy szept rozmodlonych mnichów z IV w.?

Cicernakaberd

Cicernakaberd

Istnieją na Kaukazie miejsca, w których trudno pohamować smutek. Pełne niemego krzyku, skłaniające do głębokiej refleksji, zadumy nad koszmarem dziejów. Jedno z nich odnajdziemy na wzgórzu Cicernakaberd, czyli w Twierdzy Jaskółki – erywańskim kompleksie pomnikowo-muzealnym poświęconym pamięci ofiar ludobójstwa z 1915 r. W utworzonym w ścianie wzgórza Muzeum Ludobójstwa Ormian oraz przy 44-metrowym obelisku, 12 pochylonych pylonach otaczających kręgiem wieczny ogień i 100-metrowej ścianie pamięci z nazwami miejscowości, z których pochodziły ofiary eksterminacji, poznamy bliżej wstrząsającą historię ormiańskiej mniejszości etnicznej wymordowanej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej. Dowiemy się, dlaczego te wydarzenia, równie tragiczne jak Holocaust, doprowadziły do powstania światowej diaspory Ormian i stały się momentem przełomowym dla ich poczucia tożsamości.

chor wirap armenia ararat

Chor Wirap

Po niezapomniane wrażenia wpadniemy do głębokich lochów – bo tak z armeńskiego tłumaczy się nazwę klasztoru Chor Wirap. Szybko przekonamy się, że leżącą paręset metrów od granicy z Turcją świątynię nazwano tak nie bez powodu. Do kryjących się w jej podziemiach kazamat król Tiridates III wtrącił bowiem Grzegorza Oświeciciela – i zapewne nie tylko jego. Zajrzymy do tajemniczego monastyru, niegdysiejszej siedziby katolikosa, by podczas podróży do III w. n.e. odkryć wszystkie sekrety drzemiące w kamiennych murach. Usłyszymy echo legendy o założycielu Kościoła ormiańskiego, męczenniku i świętym, który zjawił się w pogańskiej Armenii, by szerzyć miłość do jednego Boga. Ormiańska i syryjska wersja mitu różnią się od siebie, ale według obu uwięziony w klasztornych lochach Grzegorz cudownie uzdrowił armeńskiego władcę, za co ten, jako pierwszy w historii, uwierzył w siłę chrześcijaństwa i uczynił je religią państwową. Dziś Armenia to jeden z bardziej religijnych krajów, a siłę wiary jej mieszkańców najmocniej odczujemy właśnie tu, w klasztorze u stóp świętej góry Ararat.

czar-poradziecji

Czar Poradziecji

Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.  

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
07.10-14.10.2022 8 16 3790 zł* Rezerwuj Book Buch книга
14.10-21.10.2022 8 16 3790 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł za 1 USD lub 4,50 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
07.10-14.10.2022
8
Wolne miejsca
Cena
16
3790 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
14.10-21.10.2022
8
Wolne miejsca
Cena
16
3790 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • przeloty w obie strony bezpośrednim rejsem PLL LOT na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa,
 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
 • zakwaterowanie w hotelach *** i dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem),
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • wejścia do wszystkich obiektów objętych opłatami,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • zwyczajowych napiwków,
 • ewentualnej dopłaty za pokój jednoosobowy.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).

W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w miejscowych restauracjach, serwujących dania kuchni lokalnej (np. gruzińskiej, ormiańskiej, azerbejdżańskiej) i europejskiej. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze z udziałem mistrza toastów – Tamady. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę (grappę), a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele Unii Europejskiej podróżujący do Armenii na okres do 180 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport i kserokopia paszportu.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed przyjazdem do Armenii nie są wymagane dodatkowe szczepienia dla podróżnych. Zapobiegliwi mogą jednak zaszczepić się na żółtaczkę pokarmową i wszczepienną. Zaleca się ponadto:

 • ścisłe przestrzeganie zasad higieny ze względu na zagrożenie żółtaczką i chorobami pasożytniczymi (głównie na obszarach wiejskich i na bazarach),
 • zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko (szczególną uwagę warto zachować na obszarach górskich, gdzie występuje silnie uczulający i drażniący barszcz Sosnowskiego),
 • picie wody przegotowanej lub butelkowanej (uwaga: latem warto zawsze mieć przy sobie wodę ze względu na częste upały i potrzebę nawadniania organizmu),
 • mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

Na wyjazd do Armenii warto zabrać podstawowe leki przeciwbólowe (np. ibuprom, aspiryna) i na dolegliwości układu pokarmowego (np. smecta, stoperan, nifuroksazyd). Uważać na zdrowie powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym, jako że ponad 90% powierzchni Armenii leży w górach. Pod ręką dobrze mieć też przydatne akcesoria czy opatrunki (np. plastry).

W Armenii nie obowiązuje katalog leków, których nie można wwozić lub wywozić. Osoba wjeżdżająca do Armenii ma prawo wwozu maksymalnie 10 różnych lekarstw (do 3 opakowań każdego z nich). W przypadku wwozu leków zawierających substancje narkotyczne lub psychotropowe należy się zwrócić do Ministerstwa Ochrony Zdrowia Republiki Armenii o udzielenie stosownego zezwolenia. Do leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi mieć przy sobie na pokładzie/zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza.

Bezpieczeństwo

Armenia jest krajem bezpiecznym, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane, ale zdarzają się drobne kradzieże w miejscach często uczęszczanych przez zagranicznych turystów (zwłaszcza na bazarach), dlatego należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy (zintegrowany): 911.

Klimat

Armenia jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, suchy, kontynentalny. Przez większą część roku Armenia jest bardzo słoneczna i ma niskie zachmurzenie. Opady deszczu są niewielkie i sporadyczne. Temperatury w Armenii cechują się dużą skrajnością. Latem w górach jest chłodno i wilgotno, a średnie temperatury wahają się od 24 do 26 °C (w wyższych partiach nie przekraczają w dzień 15 °C), natomiast na pozostałych terenach występują częste upały ok. 32 °C. Zimy w Armenii są z kolei surowe, w całym kraju występują temperatury bliskie zeru i ujemne, które w górach mogą spaść do nawet -20 °C. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (29°C), lipcu (33°C), sierpniu (32°C) i wrześniu (28°C), natomiast najniższe w grudniu (4°C) i styczniu (1°C).

Język

Językiem urzędowym Armenii jest ormiański. Z miejscowymi można się porozumiewać także po rosyjsku, a większych miejscowościach, głównie z młodszymi ludźmi, również po angielsku.

Religia

Armenia jest krajem chrześcijańskim (przyjęła tę religię jako pierwsze państwo na świecie, na początku IV wieku). Większość Ormian (ponad 95%) należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, na którego czele stoi katolikos z siedzibą w Eczmiadzynie. Strój wymagany w miejscach kultu religijnego został opisany w części „Ubiór w Armenii”. W obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania.

Ubiór w Armenii

Na wycieczkę latem warto zabrać przewiewne ubrania, najlepiej z naturalnych tkanin. W Armenii nie obowiązują szczególne normy w zakresie ubioru (zwłaszcza w odniesieniu do kobiet), jednak zaleca się ubierać skromnie i niewyzywająco, nie odsłaniając zbyt wiele ciała. Ormianie (mężczyźni) rzadko noszą krótkie spodenki – odzież taka nikogo nie razi, ale jednocześnie może uniemożliwić wejście do niektórych restauracji czy instytucji kultury, które wymagają założenia długich spodni. Z tego względu do Armenii warto zabrać spodnie z odpinanymi nogawkami. Armenia jest krajem raczej konserwatywnym, dlatego długie włosy u mężczyzn, dredy czy piercing są postrzegane negatywnie i mogą w skrajnych przypadkach być powodem nieprzychylnych komentarzy – w stosunku do turystów nastawienie do tego jest jednak znacznie łagodniejsze.

Strój wymagany w miejscach kultu religijnego
Przed wejściem do obiektów sakralnych kobiety i mężczyźni muszą zakryć ramiona i nogi (wskazane są bluzka z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami i, u kobiet, długa spódnica, którą można związać np. z dwóch dłuższych chust). U kobiet głowa może pozostawać odkryta, ale mimo to warto mieć przy sobie chustę do osłonięcia włosów.

Waluta i płatności

W Armenii obowiązuje waluta dram (AMD). 100 AMD to ok. 0,82 PLN/0,18 EUR/0,20 USD, a 1000 AMD to ok. 8,00 PLN/1,9 EUR/2,00 USD.

Do Armenii można zabrać dolary amerykańskie lub euro. Dolary należy zabrać tylko takie, które zostały wydane od 2006 roku włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń. Walutę można bez problemu wymienić na euro i dolary na miejscu.

W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu – w walucie lokalnej (AMD) lub USD.

Czas w Armenii

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne wi-fi jest dostępne w hotelach na trasie wycieczki (z Internetu można korzystać na osobistych urządzeniach przenośnych, np. smartfonie).

Koszt połączenia telefonicznego do Polski w roamingu wynosi 8–10 PLN za minutę wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a kosztuje 2 PLN.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Armenii wynosi 220 V, typy gniazdek: C, F (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Wywóz alkoholu

Armenia słynnie z wybornych koniaków i win, które są jednymi z najchętniej przywożonych z tego kraju pamiątek. Należy pamiętać, że osoby, które przyjeżdżają do UE z kraju spoza UE, takiego jak Armenia, mogą zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego wwieź na obszar celny UE: 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina niemusującego oraz 16 litrów piwa.

Lokalna kuchnia

W kuchni ormiańskiej dominują dania mięsne, sery, warzywa (spożywane na surowo, kwaszone), zielenina i bakalie (orzechy). Dostęp do pełnych dań wegetariańskich i wegańskich jest bardzo utrudniony – preferujący dietę roślinną muszą zwykle zadowolić się warzywami i dodatkami dostępnymi podczas ogólnych posiłków. Jednak bez obaw, bo jest w czym wybierać. W Armenii szczególnie popularne są bakłażany serwowane w dziesiątkach wariacji. Dostępne są także potrawy z ciecierzycy, soczewicy, fasoli, ryżu, kaszy (zwłaszcza bulgur). Do dań podawany jest też ormiański chleb lawasz. Osoby jedzące mięso mogą z kolei spróbować takich potraw i zup, jak szaszłyki, kebaby, dolma, harissa czy bozbasz. Na deser warto skosztować m.in. granatów – owoców, które są symbolem Armenii. Szczegółowe informacje: https://www.tamadatour.pl/co-zjesc-w-armenii/.

Kultura i obyczaje

Ormianie to otwarci, bardzo przyjaźni i gościnni ludzie, z usposobienia spokojni, stonowani, skromni i cisi. Ważną wartością w ich kulturze jest szacunek do starszych. Podczas posiłków Ormianie przestrzegają etykiety, mówiącej, że gospodarz domu jako pierwszy zasiada do stołu. Podobnie jak w Gruzji, również w Armenii popularne są toasty (często w formie wierszy i śpiewów), a ich wznoszenie spowite jest bogatym rytuałem. Czas posiłku jest tu owiany magiczną atmosferą, a zwykły obiad czy kolacja nierzadko przeradzają się w długą biesiadę, która stanowi też okazję do tego, aby docenić małe rzeczy i drobne życiowe radości. Ormianie są narodem niezwykle muzykalnym i cenią sztukę, czego można doświadczyć przy wspólnym stole, jak i na ulicach miast. W rozmowach z Ormianami zaleca się unikać tematów politycznych (dotyczących terytoriów spornych Armenii, zagadnień historycznych o podłożu politycznym etc.).

Warto wiedzieć

 • Hotele w Armenii nie są zazwyczaj wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.

Dodatkowe informacje przydatne przed wyjazdem do Armenii: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/armenia.

Transfery

Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych 16-osobowych grupach z polskojęzycznym przewodnikiem – pasjonatem i specjalistą od danego regionu, który mieszka w nim na stałe i doskonale zna jego kulturę, obyczaje, historię i geografię. Odwiedzamy najciekawsze atrakcje, poznajemy też codzienne życie i kulturę na lokalnych, kolorowych targowiskach i w mniej znanych lokalizacjach, do których turyści zwykle nie docierają.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • bagaż – 1000 PLN.
 • OC – 30 000 €,

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – GARNI – SEWAN – DILIDŻAN – CHOR WIRAP – NORAWANK – ARENI – AMBERD

Dzień 1. Zbiórka na lotnisku im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie. O godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa C), przy stanowiskach odprawy PLL LOT – nr stanowisk od 260). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Armenii o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3,5 godz.

Dzień 2. Przylot do Erywania ok 4.00 rano, spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer do hotelu. Odpoczynek. Śniadanie w hotelu. Śniadanie w hotelu. Wycieczka po stolicy Armenii – Erywaniu, jednym z najstarszych miast na świecie – starszym od Rzymu o 30 lat. Nazwa miasta sięga okresu Urartu i pochodzi od „Erebuni”. Stolica Armenii ma już 2800 lat. Erywań znajduje się na skraju doliny Ararat na obu brzegach rzeki Hrazdan, na wysokości 900 – 1300 m n.p.m. Większość głównych centrów kulturalnych miasta znajduje się w centrum stolicy. Nazwa miasta pochodzi od legendarnej urartyjskiej fortecy Erebuni, od której zaczyna się prawie 3-tysiącletnia historia miasta. Trasa naszej wycieczki rozpocznie się od wycieczki autobusem po mieście, która obejmie wszystkie główne zabytki, główne ulice i aleje miasta: Aleja Masztoca ze słynnym krytym bazarem i Niebieskim Meczetem, Aleja Marszałka Baghramyana z Rezydencją Prezydencką i pięknym budynkiem Parlamentu, Aleja Sayat Nova z pomnikiem słynnego francuskiego rzeźbiarza Rodina i wiele więcej. Następnie zwiedzimy centrum. Rozpoczniemy od Kaskad z otwartym Muzeum Sztuki Cafesjiana, którego kolekcja zawiera dzieła i arcydzieła znanych na całym świecie artystów, takich jak Fernando Botero, Arshile Gorki, Jennifer Bartlett, Lynn Chadwick, Barry Flanagan i inni. Tutaj oczywiście wejdziemy na platformę widokową, aby zobaczyć fantastyczną panoramę na różowe miasto, a jeśli szczęście dopisze, zobaczymy majestatyczny widok na biblijną górę Ararat. Większość naszych wysportowanych podróżników może wejść po schodach, pozostałe osoby mogą skorzystać z ruchomych schodów, aby wspiąć się na szczyt. Robiąc fascynujące zdjęcia i zapoznając się z historiami Erywania, będziemy kontynuować spacer na Plac Teatralny, aby zobaczyć Teatr Opery i Baletu oraz słynne Jezioro Łabędzie. Następnie dotrzemy do Alei Północnej z imponującymi nowymi budynkami, restauracjami, kawiarniami i sklepami. To tutaj znajduje się pomnik słynnego kwiaciarza Karabali, który był obrońcą młodych par i zawsze ofiarowywała im kwiaty w prezencie. Ostatecznym celem naszego spaceru jest Plac Republiki. Jest to centralny plac stolicy Armenii. Jego architektoniczny wygląd tworzy pięć budynków rozmieszczonych wzdłuż obwodu. Wśród nich mieści się Muzeum Historii Armenii i Galeria Narodowa, budynek rządu Republiki Armenii ze słynnym zegarem, pod którym obywatele Erywania zwykli umawiać się na pierwszą randkę. Plac słynie również ze śpiewających fontann, których pokazy można oglądać od połowy kwietnia do końca października. Na koniec wycieczki odwiedzimy Cicernakaberd – pomnik poświęcony licznym ofiarom ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Nie jest tajemnicą, że koniak ArArAt od wielu lat jest jednym z głównych symboli Armenii. Aby zapoznać się z tą legendarną marką i jej 130-letnią historią, wybierzemy się do Erywańskiej Fabryki Koniaków. Będziemy mieli okazję zapoznać się z historią produkcji tego alkoholu w Armenii, śledzić etapy produkcji i cieszyć się wyjątkowym smakiem różnego rodzaju koniaków ARARAT z pierwszej ręki.

– odwiedzimy muzeum fabryki, zapoznamy się z legendami koniaków ARARAT, poznamy 130-letnią historię produkcji armeńskiego koniaku, dowiemy się o znanych konsumentach tej marki, zobaczymy najstarsze armeńskie beczki i medale, które zdobią legendę ARARAT .

– przejdziemy po starzejącej się piwnicy i zobaczymy, jak alkohole są przechowywane, dowiemy się, do kogo należą imienne beczki i zasmakujemy delikatnego aromatu piwnicy.

– spędzimy przyjemny i niezapomniany czas w sali degustacyjnej, delektując się pysznymi koniakami: 3-gwiazdkowym ArArAt i 10-letnim Akhtamar. Jesteśmy pewni, że po tej fantastycznej trasie zakochasz się w tym słonecznym napoju na całe życie! Lunch w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Erewaniu.

Dzień 3. Śniadanie w hotelu. Wycieczka do Eczmiadzyn – religijnej stolicy Armenii (Światowe Dziedzictwo UNESCO). Katedra Eczmiadzyn – najstarsza chrześcijańska świątynia Armenii, jest jedną z pierwszych w całym chrześcijańskim świecie. Pierwszy kamień świątyni, jak głosi legenda, został położony między 301 a 303 r. przez św. Grzegorza Oświeciciela, pierwszego katolikosa Kościoła Ormiańskiego. Katedrę uznaje się za święte miejsce, w którym Chrystus zstąpił i nakazał św. Grzegorzowi Oświecicielowi zbudować świątynię w tym konkretnym miejscu. W 2001 roku, kiedy Armenia świętowała 1700 rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa, papież Jan Paweł II przywiózł do Eczmiadzynu relikwie pierwszych katolików ormiańskich. Przez pięćset lat relikwie św. Grzegorza Oświeciciela były przechowywane w Neapolu, a obecnie znajdują się w katedrze w Eczmiadzynie. Odwiedzimy także tutejsze muzeum, aby zobaczyć Świętą Włócznię, którą Jezus Chrystus został zraniony oraz cudownie zachowany fragment Arki Noego. Następnie odwiedzimy kościół św. Hripsime (VII w.) i dalej będziemy kierować się do ruin świątyni Zwartnoc. Świątynia została wzniesiona już w VII wieku. Podobnie jak większość starożytnych budowli Armenii, Zwartnoc dotrwał do obecnych czasów w ruinach pod warstwą ziemi, dopóki jego pozostałości nie zostały odkryte na początku XX wieku. Zwartnoc ma wielką wartość nie tylko dla Ormian, ale także dla społeczeństwa międzynarodowego, ponieważ jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 4. Śniadanie w hotelu. Łuk Charentsa jest ulubionym miejscem turystów, skąd otwiera się wspaniały widok na biblijną górę Ararat i Erywań. Łuk nosi imię wielkiego ormiańskiego poety Egishe Charentsa, który uwielbiał przybywać w to miejsce i cieszyć się pięknem ormiańskiej ziemi. Możesz także cieszyć się tym pięknem i zrobić zdjęcie, aby zapamiętać swoją cudowną podróż do Armenii. Świątynia Garni – klasyczna świątynia hellenistyczna we wiosce Garni. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana struktura i symbol przedchrześcijańskiej Armenii. Kiedyś było ulubionym miejscem ormiańskich królów. Piękno świątyni wydaje się wręcz nierealne. Zajmuje trójkątny przylądek dominujący w głębokim kanionie, otoczony z dwóch stron rzeką Azat. Wąwóz jest niezwykły ze względu na niesamowite stoki, znane jako „Symfonia Kamieni”. Klasztor św. Gegharda (XII – XIII wiek) – inaczej zwany klasztorem Włóczni Przeznaczenia (od włóczni, która zraniła Jezusa podczas ukrzyżowania). Klasztor jest częściowo wykuty w sąsiedniej górze, otoczony klifami. Spektakularne, wysokie klify otaczające klasztor są częścią wąwozu rzeki Azat i zostały umieszczone wraz z klasztorem na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre kościoły w obrębie kompleksu klasztornego są całkowicie wykute w skała klifowych, inne to niewiele więcej niż jaskinie, podczas gdy inne to skomplikowane konstrukcje, w których zarówno architektonicznie złożone sekcje ścian, jak i pokoje znajdują się głęboko w klifie. W jednej z jaskiń świątyni, która do dziś jest przedmiotem kultu, zimne źródło bije ze skały. Uważa się, że jego święta woda leczy z chorób, odmładza i daje piękno. Lunch w lokalnej restauracji z mistrzowskimi wypiekami ormiańskiego lawaszu. Powrót do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 5. Śniadanie w hotelu. Jezioro Sewan – obdarzone przez mieszkańców miejscową nazwą „niebieskooka piękność” i „Riwiera Ormiańska” przez obcokrajowców, Jezioro Sewan jest jedną z głównych atrakcji turystycznych. Jest to największe słodkowodne jeziora wysokogórskie (alpejskie) w Eurazji. Odwiedzimy klasztor Sewanawank (IX w.) na szczycie półwyspu Akhtamar. Być może właśnie tutaj będziesz chciał wypuścić parę gołębi – świętych ptaków Ziemi Noego. I wtedy wszystkie twoje ukochane pragnienia na pewno się spełnią! Mówią, że gdyby w raju były lasy, góry i źródła mineralne, raj byłby jak Dilidżan. Wąwóz Hagharcin jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc rezerwatu Dilidżan. Klasztor położony jest w umiarkowanym lesie deszczowym na zboczu góry, niedaleko ruin średniowiecznej wioski Hagharcin, od której pochodzi nazwa klasztoru. Obiad w lokalnej restauracji. Powrót do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 6. Śniadanie w hotelu. Chor Wirap – oznacza „głęboki loch”. Chor Wirap to klasztor i miejsce pielgrzymek, w którym Grzegorz Oświeciciel był więziony przez 14 lat, zanim wyleczył z choroby króla Tiridatesa III. Spowodowało to przekształcenie Armenii w pierwszy chrześcijański naród na świecie w 301 r. Świątynia znajduje się w dolinie Ararat ze wspaniałym widokiem na biblijną górę Ararat. To miejsce to dawna stolica Armenii, starożytny Artaszat (180 r. p.n.e.), zbudowany zgodnie ze specjalnym projektem słynnego kartagińskiego dowódcy wojskowego Hannibala, który znalazł schronienie w Armenii po wojnie z Rzymem. Dalej nasza droga prowadzi wzdłuż malowniczego wąwozu ozdobionego naturalnymi czerwonymi i pomarańczowymi skałami do fantastycznie pięknego klasztoru Norawank (XIII w.). Następnie udamy się w kierunku regionu Wajoc Dzor, aby odwiedzić wioskę winiarską Areni. Położona na wysokości 1000 m n.p.m. wioska Areni uważana jest za miejsce, w którym uprawiano jedną z najstarszych odmian winogron od czasów starożytnych. Spróbujemy również wina ormiańskiego w Areni Wine Factory. Powrót do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

Dzień 7. Śniadanie w hotelu. Nasz dzień rozpoczniemy od wycieczki do Twierdzy Amberd, której nazwa oznacza „fortecę w chmurach”. Ta starożytna forteca została zbudowana w X wieku na trójkątnym przylądku, gdzie łączą się rzeki Arkaszen i Amberd. Następnie pojedziemy do jednego z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc Armenii. Tutaj, na skraju malowniczego wąwozu rzeki Kasakh, niczym pochodnia na wietrze, stoi jedna ze starożytnych ormiańskich świątyń – klasztor Sagmosavank (IV w.). Według legendy Sagmosavank został założony przez Świętego Grzegorza Oświeciciela 17 wieków temu. To tutaj założyciel chrześcijaństwa w Armenii, św. Grzegorz Oświeciciel, modlił się. Zobaczymy też mały wodospad, który wpada w otchłań wąwozu Kasakh. Ormianie mówią, że to najwyższy wodospad w Armenii. Następnie odwiedzimy fabrykę wina Armenia Wine. Winiarnia łączy tradycję z nowoczesnymi technologiami. Armenia Wine to firma rodzinna stworzona z pasji, miłości do swojego kraju i natury. Tutaj spróbujemy następujących win: Takar – wytrawne czerwone, takar – wytrawne białe, wino Thakarist. W trakcie degustacji serwowane będą przekąski: chleb, 3 rodzaje ormiańskich serów, suszone owoce, sudżuch. Powrót do Erywania. Pożegnalna uroczysta kolacja z ormiańską muzyką ludową. Przejazd do hotelu. Nocleg w hotelu w Erywaniu.

Dzień 8. 02:00 Transfer na lotnisko i szczęśliwy powrót do domu.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. www.tamadatour.pl

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • wpłata (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • wpłata (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • wpłata (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest