Armenia trekking i wino 9 dni

Trekking Wine Tour Wycieczka objazdowa

od  7299 PLN
cena za osobę / 9 dni

Rezerwuj

Odkryj perły Armenii!

Skarby rozsiane wśród skalistych gór, malowniczych dolin i starożytnych miast – to musi być Armenia! Na szlaku wyprawy pod banderą wędrówek i wina rusz na trekking do monumentalnej Symfonii Kamieni w wąwozie Garni i przez Park Narodowy Dilidżan, który Ormianie porównują do raju. Zrelaksuj się nad największym w Armenii jeziorem Sewan i sprawdź, co działo się w Carahunge – „ormiańskim Stonehenge”. Zobacz owiane legendami jaskinie, twierdze i klasztory: Areni, Amberd, Chor Wirap z najlepszym widokiem na świętą górę Ararat, Geghard, Norawank, Saghmosawank z fenomenalną akustyką, Sewanawank, Eczmiadzyn i Tatew, do którego wjedziesz najdłuższą kolejkową linową świata. W Erywaniu wdrap się na pełne sztuki Kaskady, poznaj Siergieja Paradżanowa, rozszyfruj średniowieczne manuskrypty w Matenadaran i skocz na pchli targ z rękodziełem. A na deser skosztuj słynny ormiański koniak, lokalne wina i świeżo upieczony lawasz!

W cenie

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Loty Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Loty Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Noclegi w hotelu 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelu 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Pokaz folklorystyczny

Pokaz folklorystyczny

Przejażdżka kolejką linową

Przejażdżka kolejką linową

Relaks nad jeziorem Sewan

Relaks nad jeziorem Sewan

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Trekking w wąwozie Garni i Parku Narodowym Dilidżan

Trekking w wąwozie Garni i Parku Narodowym Dilidżan

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Zwiedzanie winnic i wytwórni koniaku z degustacją

Zwiedzanie winnic i wytwórni koniaku z degustacją

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Erywan-Armenia

Erywań

Erywań to jedno z najstarszych miast świata – liczy 2800 lat i jest starsze od Rzymu o 30 wiosen. Jego nazwa pochodzi od legendarnej warowni Erebuni w państwie Urartu. Miasto wielowiekowej tradycji, malowniczo położone po obu stronach rzeki Hrazdan w dolinie Ararat, na wysokości 900–1300 m n.p.m., zaskakuje dziś urzekającym splotem historii i współczesności oraz niepowtarzalną aurą artyzmu. Na szlaku kulturowej spuścizny Ormian czeka tu chociażby częściowo wykute w skale muzeum Matenadaran – wśród cennych średniowiecznych manuskryptów można obejrzeć Kodeks Eczmiadzyński, uważany za skarb narodowy Armenii, a nawet XVII-wieczny list po polsku! Najsłynniejsze punkty miasta to także plac Republiki z monumentalnymi budynkami z różowego tufu i muzycznymi fontannami, park Zwycięstwa (Achtanak), aleja Masztoca, poruszające muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci ludobójstwa Ormian z 1915 r., kompleks sportowo-koncertowy Sportivno oraz oczywiście Kaskady – kultowe schody z plenerowym Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym. Świetnie widać z niego panoramę Erywania i świętą górę Ararat (szczyt leży obecnie na terytorium Turcji), pod którą miała spocząć biblijna arka Noego. Pełen wrażeń dzień najlepiej zakończyć spacerem – w Erywaniu jest mnóstwo klimatycznych knajpek i pięknych zaułków, gdzie sztuka wychodzi wprost na ulice, a życie tętni do samego rana!

Jezioro-Sewan-Armenia

Sewan

Dokonamy niemożliwego! W Armenii odwiedzimy królestwo Neptuna: ormiańskie morze, jak nazywa się największe jezioro Kaukazu – aż jedenaście razy większe od polskich Śniardw, a przy tym jedno z najwyższej położonych na świecie. Aby zanurzyć w nim stopy, dotrzemy do pięknej kotliny na 1900 m n.p.m. Po drodze spotkamy lokalnych rybaków z wędzonymi darami prosto z akwenu, który zajmuje blisko szóstą część powierzchni kraju. Nad jeziorem Sewan, które okala skalisto-trawiasty płaskowyż i wstęga łagodnych, choć surowych gór, odnajdziemy spokój i liczne spośród 210 gatunków bytujących tu ptaków. W jego błękitnej tafli dojrzymy też odbicie podmywanych przez wodę huśtawek, drewnianych pomostów, wiosek, w których czas cofnął się do lat 80., i zabytkowego klasztoru Sewanawank z VIII w., gdzie do dziś odprawia się nabożeństwa. Przy świątyni chętni mogą pójść śladem biblijnego Noego i dać wolność kupionemu wcześniej białemu gołębiowi. Obserwując szybującego nad Sewanem skrzydlatego lotnika, tak jak on poczujemy beztroską wolność.

Świątynia w Garni

Pogańskie sanktuarium, twierdza obronna czy mauzoleum? Naukowcy do dziś nie wiedzą. Wiadomo jednak, że świątynia znajdująca się na terenie najstarszej w Armenii twierdzy – rezerwatu Muzeum Historyczno-Kulturowego w Garni, malowniczo rozciągniętego na skraju trójkątnego klifu z widokiem na wąwóz rzeki Azat i Góry Gegamskie – to jedyny zachowany budynek z okresu antycznego w całym kraju. Czy za dziewięcioma niezwykle wysokimi schodkami odnajdziemy wspomnienie Mitry, bóstwa słońca zoroastrian? A może jednak we wnętrzach kamiennego monumentu natkniemy się na Chosrowiducht, siostrę króla Tiridatesa III, która urządziła tu sobie letnią rezydencję? Chociaż raczej nie odgadniemy, komu i do czego pierwotnie służyła mieszcząca do 20 osób kamienna cella, dokładnie obejrzymy ten znakomity przykład starożytnej architektury greckiej, otoczony wianuszkiem jońskich kolumn, bogato zdobionym gzymsem i fascynującymi legendami.

Ararat

Na niemal każdym kroku wyprawy po Armenii poczujemy obecność nieodgadnionej potęgi natury. Majestatyczny Ararat, świętą górę Ormian, zobaczymy z Erywania, klasztoru Chor Wirap i wielu innych miejsc. Wysoki na 5137 m n.p.m. masyw wulkaniczny, znany pod urzędową nazwą Masis, jest stale obecny w życiu miejscowych (widnieje w godle Armenii, często pojawia się w literaturze i sztuce), choć leży dziś na terytorium Turcji. Niektórzy naukowcy i poszukiwacze przygód wierzą, że na górze spoczęła po potopie arka Noego, o czym wspomina Księga Rodzaju. Dotychczasowe, trudne terenowo badania nie dały jasnych odpowiedzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ararat fascynuje od dziesięcioleci i my także ulegniemy jego czarowi. Obserwując ośnieżony szczyt – którego nazwa pochodzi od Ary, bożka z epoki brązu, symbolizującego śmierć i odrodzenie – przeniesiemy się do XIX w., kiedy to stopę postawili tam pierwsi zdobywcy: Friedrich Parrot i Chaczatur Abowian (1829), a następnie Polacy – Józef Chodźko (1850) i Julia Młokosiewicz (1889). O samodzielnym zdobyciu góry jedynie pomarzymy, bo wejście na Ararat oprócz ogromnej dozy odwagi wymaga specjalnego zezwolenia.

Geghard

Wyruszymy na poszukiwanie ukrytej wśród gór Świętej Włóczni. Godzinę drogi od Erywania zapuścimy się w oszałamiający pejzaż wysokich klifów, by w miejscu, gdzie dawniej rozwijał się kult pogański, odnaleźć potężny skarbiec historii: jaskiniowy kompleks klasztorny. Geghard – jak brzmi ormiańska nazwa monastyru, objętego wraz z okolicznymi górami patronatem UNESCO i według legendy założonego przez chrzciciela Armenii, czyli Grzegorza Oświeciciela – symbolizuje włócznię, którą przebito ciało ukrzyżowanego Jezusa. W głównej katedrze Kathoghikè i grobowcu Żamatun odszukamy kolejne klejnoty dziejów: Włócznię Przeznaczenia, relikwie św. Andrzeja i św. Jana, masywne romańskie kolumny, misterne płaskorzeźby i zdumiewające chaczkary – średniowieczne ormiańskie tablice wotywne z kamienia, zdobione bogatą ornamentyką. W cichym kamiennym kościele odkryjemy jeszcze jedną zagadkę: tajemne przejście z zakrystii do najstarszej i najbardziej niezwykłej części kompleksu. Czy w wykutych w skałach świątyniach, kaplicach i celach usłyszymy szept rozmodlonych mnichów z IV w.?

chor wirap armenia ararat

Chor Wirap

Po niezapomniane wrażenia wpadniemy do głębokich lochów – bo tak z armeńskiego tłumaczy się nazwę klasztoru Chor Wirap. Szybko przekonamy się, że leżącą paręset metrów od granicy z Turcją świątynię nazwano tak nie bez powodu. Do kryjących się w jej podziemiach kazamat król Tiridates III wtrącił bowiem Grzegorza Oświeciciela – i zapewne nie tylko jego. Zajrzymy do tajemniczego monastyru, niegdysiejszej siedziby katolikosa, by podczas podróży do III w. n.e. odkryć wszystkie sekrety drzemiące w kamiennych murach. Usłyszymy echo legendy o założycielu Kościoła ormiańskiego, męczenniku i świętym, który zjawił się w pogańskiej Armenii, by szerzyć miłość do jednego Boga. Ormiańska i syryjska wersja mitu różnią się od siebie, ale według obu uwięziony w klasztornych lochach Grzegorz cudownie uzdrowił armeńskiego władcę, za co ten, jako pierwszy w historii, uwierzył w siłę chrześcijaństwa i uczynił je religią państwową. Dziś Armenia to jeden z bardziej religijnych krajów, a siłę wiary jej mieszkańców najmocniej odczujemy właśnie tu, w klasztorze u stóp świętej góry Ararat.

Tatew

Przejedziemy się najdłuższą na świecie dwupasmową kolejką linową, by dotrzeć na skraj wąwozu rzeki Worotan, gdzie przycupnął XI-wieczny klasztor Tatew (od 1995 r. na liście UNESCO). Ze zdumieniem odkryjemy, że nazwa wyrastającego ze skały kamiennego monastyru, solidnie ufortyfikowanego, jest lekka jak piórko – oznacza bowiem skrzydła, o które według legendy prosił Boga niepokorny Eustateusz, uczeń apostoła Tadeusza. Szybko przekonamy się, że nazwa klasztoru nie w pełni oddaje ciężar jego historycznego znaczenia. Zobaczymy trzy kościoły kompleksu: św. Piotra i Pawła, św. Marii i św. Grzegorza, a także budynki mieszkalne i administracyjne. W tych ostatnich nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że dawniej mieściły siedzibę biskupa, cele mnichów, repozytorium cennych rękopisów, kuchnię, piekarnię, wytwórnię win, tłocznię oliwy, młyn, a przede wszystkim uniwersytet, który przyczynił się do prężnego rozwoju życia gospodarczego, politycznego, religijnego i kulturalnego Armenii.

Ormianski-koniak

Ormiański koniak

W krainie Noego, na pozór cichej, spokojnej i przesiąkniętej religijnością, tętni źródełko najprzedniejszego koniaku. A właściwie brandy ArArAt – jedynej na świecie, która po zdobyciu w 1900 r. nagrody Grand-prix w Paryżu może być sprzedawana jako koniak. Wybierzemy się do jej słynnej wytwórni, gdzie poznamy tajniki wyrobu złocistego trunku, wytwarzanego tradycyjnymi metodami z białych winogron. Legendarny, produkowany od 1887 r. koniak ArArAt jest dowodem kunsztu lokalnych rzemieślników i stanowi integralną część kultury narodowej Armenii. Ci, którzy zasmakują różnych jego rodzajów, poczują, że ormiański koniak fascynuje mocą ognistego feniksa i urzeka wysublimowaną elegancją tak samo, jak święta ormiańska góra Ararat, której alkohol ten zawdzięcza swą nazwę.

Winiarnia-Areni

Winiarnia Areni

Gdzie znajduje się najstarsza winiarnia świata? Na to pytanie nie odpowiedzielibyśmy tak łatwo, gdyby nie… dzieci z armeńskiej wioski Areni. W 2007 r. bawiące się w tutejszej jaskini maluchy ściągnęły na siebie uwagę dorosłych, w tym archeologów, którzy w niepozornych skalnych jamach odkryli niewiarygodne artefakty. W różnych „pokojach” groty badacze odnaleźli najstarsze dotąd elementy ubioru: buty ze skóry (3500 lat p.n.e.) i spódnicę ze słomy (3900 p.n.e.), a także słomiane kosze, ceramikę i przedmioty rytualne. Uwagę eksploratorów zwróciło coś jeszcze: prasa do wina, ślady pigmentu nadającego czerwonemu winu charakterystyczną barwę oraz nasiona i łodygi jednej z najstarszych odmian winorośli, których wiek określono na 6 tys. lat! To nie przypadek, że 2 km od jaskini Areni – uznawanej za najstarszą winnicę świata i przebadanej dotychczas w zaledwie 5 proc., a więc kryjącej jeszcze wiele tajemnic – znajdziemy Areni Wine Factory, winiarnię serwującą najlepsze smaki Armenii. W klimatycznych wnętrzach manufaktury, 1,5 godz. drogi od zabytkowego klasztoru Chor Wirap, skosztujemy różnych smaków lokalnej tradycji winiarskiej. Posłuchamy też legend, których po odkryciu nadzwyczajnej jaskini stale przybywa…

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
06.09-14.09.2024 9 10 7299 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
06.09-14.09.2024
9
Wolne miejsca
Cena
10
7299 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • bilety lotnicze Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT),
  • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
  • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
  • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
  • wyżywienie (śniadania, obiadokolacje),
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • trekking w wąwozie Garni i Parku Narodowym Dilidżan,
  • degustacja ormiańskiego koniaku,
  • degustacja ormiańskiego wina,
  • relaks nad jeziorem Sewan,
  • wjazd kolejką linową do klasztoru Tatew,
  • wizyty na lokalnych bazarach i pchlim targu,
  • pokazy kultury i tradycji,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • kameralna grupa,
  • lokalny koloryt i kultura,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

  • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
  • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (±200 USD/os.),
  • lunchy, przekąsek, posiłków oraz napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
  • opcjonalnych opłat za fotografowanie/filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • atrakcji fakultatywnych,
  • zwyczajowych napiwków,
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • usług nieujętych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (±200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i obiadokolacje. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych, tradycyjnych i nowoczesnych, dań kuchni ormiańskiej. Śniadania jadamy w restauracjach hotelowych, pozostałe posiłki w restauracjach i innych punktach gastronomicznych na trasie wycieczki. Wielką atrakcją będą ormiańskie biesiady, w tym z pokazami folklorystycznymi na żywo. Miłośników wrażeń kulinarnych ucieszy również degustacja w słynnej Erywańskiej Fabryce Koniaków ArArAt i wytwórki koniaku NOY, a także zwiedzanie lokalnych winnic z degustacją ormiańskich win i przystawek: chleba lawasz, serów, owoców i innych przysmaków.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele Unii Europejskiej podróżujący do Armenii na okres do 180 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport i kserokopia paszportu.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed przyjazdem do Armenii nie są wymagane dodatkowe szczepienia dla podróżnych. Zapobiegliwi mogą jednak zaszczepić się na żółtaczkę pokarmową i wszczepienną. Zaleca się ponadto:

  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny ze względu na zagrożenie żółtaczką i chorobami pasożytniczymi (głównie na obszarach wiejskich i na bazarach),
  • zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko (szczególną uwagę warto zachować na obszarach górskich, gdzie występuje silnie uczulający i drażniący barszcz Sosnowskiego),
  • picie wody przegotowanej lub butelkowanej (uwaga: latem warto zawsze mieć przy sobie wodę ze względu na częste upały i potrzebę nawadniania organizmu),
  • mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

Na wyjazd do Armenii warto zabrać podstawowe leki przeciwbólowe (np. ibuprom, aspiryna) i na dolegliwości układu pokarmowego (np. smecta, stoperan, nifuroksazyd). Uważać na zdrowie powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym, jako że ponad 90% powierzchni Armenii leży w górach. Pod ręką dobrze mieć też przydatne akcesoria czy opatrunki (np. plastry).

W Armenii nie obowiązuje katalog leków, których nie można wwozić lub wywozić. Osoba wjeżdżająca do Armenii ma prawo wwozu maksymalnie 10 różnych lekarstw (do 3 opakowań każdego z nich). W przypadku wwozu leków zawierających substancje narkotyczne lub psychotropowe należy się zwrócić do Ministerstwa Ochrony Zdrowia Republiki Armenii o udzielenie stosownego zezwolenia. Do leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi mieć przy sobie na pokładzie/zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza.

Bezpieczeństwo

Armenia jest krajem bezpiecznym, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane, ale zdarzają się drobne kradzieże w miejscach często uczęszczanych przez zagranicznych turystów (zwłaszcza na bazarach), dlatego należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy (zintegrowany): 911.

Klimat

Armenia jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, suchy, kontynentalny. Przez większą część roku Armenia jest bardzo słoneczna i ma niskie zachmurzenie. Opady deszczu są niewielkie i sporadyczne. Temperatury w Armenii cechują się dużą skrajnością. Latem w górach jest chłodno i wilgotno, a średnie temperatury wahają się od 24 do 26 °C (w wyższych partiach nie przekraczają w dzień 15 °C), natomiast na pozostałych terenach występują częste upały ok. 32 °C. Zimy w Armenii są z kolei surowe, w całym kraju występują temperatury bliskie zeru i ujemne, które w górach mogą spaść do nawet -20 °C. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (29°C), lipcu (33°C), sierpniu (32°C) i wrześniu (28°C), natomiast najniższe w grudniu (4°C) i styczniu (1°C).

Język

Językiem urzędowym Armenii jest ormiański. Z miejscowymi można się porozumiewać także po rosyjsku, a większych miejscowościach, głównie z młodszymi ludźmi, również po angielsku.

Religia

Armenia jest krajem chrześcijańskim (przyjęła tę religię jako pierwsze państwo na świecie, na początku IV wieku). Większość Ormian (ponad 95%) należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, na którego czele stoi katolikos z siedzibą w Eczmiadzynie. Strój wymagany w miejscach kultu religijnego został opisany w części „Ubiór w Armenii”. W obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania.

Ubiór w Armenii

Na wycieczkę latem warto zabrać przewiewne ubrania, najlepiej z naturalnych tkanin. W Armenii nie obowiązują szczególne normy w zakresie ubioru (zwłaszcza w odniesieniu do kobiet), jednak zaleca się ubierać skromnie i niewyzywająco, nie odsłaniając zbyt wiele ciała. Ormianie (mężczyźni) rzadko noszą krótkie spodenki – odzież taka nikogo nie razi, ale jednocześnie może uniemożliwić wejście do niektórych restauracji czy instytucji kultury, które wymagają założenia długich spodni. Z tego względu do Armenii warto zabrać spodnie z odpinanymi nogawkami. Armenia jest krajem raczej konserwatywnym, dlatego długie włosy u mężczyzn, dredy czy piercing są postrzegane negatywnie i mogą w skrajnych przypadkach być powodem nieprzychylnych komentarzy – w stosunku do turystów nastawienie do tego jest jednak znacznie łagodniejsze.

Strój wymagany w miejscach kultu religijnego
Przed wejściem do obiektów sakralnych kobiety i mężczyźni muszą zakryć ramiona i nogi (wskazane są bluzka z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami i, u kobiet, długa spódnica, którą można związać np. z dwóch dłuższych chust). U kobiet głowa może pozostawać odkryta, ale mimo to warto mieć przy sobie chustę do osłonięcia włosów.

Waluta i płatności

W Armenii obowiązuje waluta dram (AMD). 100 AMD to ok. 0,82 PLN/0,18 EUR/0,20 USD, a 1000 AMD to ok. 8,00 PLN/1,9 EUR/2,00 USD.

Do Armenii można zabrać dolary amerykańskie lub euro. Dolary należy zabrać tylko takie, które zostały wydane od 2006 roku włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń. Walutę można bez problemu wymienić na euro i dolary na miejscu.

W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu – w walucie lokalnej (AMD) lub USD.

Czas w Armenii

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne wi-fi jest dostępne w hotelach na trasie wycieczki (z Internetu można korzystać na osobistych urządzeniach przenośnych, np. smartfonie).

Koszt połączenia telefonicznego do Polski w roamingu wynosi 8–10 PLN za minutę wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a kosztuje 2 PLN.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Armenii wynosi 220 V, typy gniazdek: C, F (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Wywóz alkoholu

Armenia słynnie z wybornych koniaków i win, które są jednymi z najchętniej przywożonych z tego kraju pamiątek. Należy pamiętać, że osoby, które przyjeżdżają do UE z kraju spoza UE, takiego jak Armenia, mogą zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego wwieź na obszar celny UE: 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina niemusującego oraz 16 litrów piwa.

Lokalna kuchnia

W kuchni ormiańskiej dominują dania mięsne, sery, warzywa (spożywane na surowo, kwaszone), zielenina i bakalie (orzechy). Dostęp do pełnych dań wegetariańskich i wegańskich jest bardzo utrudniony – preferujący dietę roślinną muszą zwykle zadowolić się warzywami i dodatkami dostępnymi podczas ogólnych posiłków. Jednak bez obaw, bo jest w czym wybierać. W Armenii szczególnie popularne są bakłażany serwowane w dziesiątkach wariacji. Dostępne są także potrawy z ciecierzycy, soczewicy, fasoli, ryżu, kaszy (zwłaszcza bulgur). Do dań podawany jest też ormiański chleb lawasz. Osoby jedzące mięso mogą z kolei spróbować takich potraw i zup, jak szaszłyki, kebaby, dolma, harissa czy bozbasz. Na deser warto skosztować m.in. granatów – owoców, które są symbolem Armenii. Szczegółowe informacje: https://www.tamadatour.pl/co-zjesc-w-armenii/.

Kultura i obyczaje

Ormianie to otwarci, bardzo przyjaźni i gościnni ludzie, z usposobienia spokojni, stonowani, skromni i cisi. Ważną wartością w ich kulturze jest szacunek do starszych. Podczas posiłków Ormianie przestrzegają etykiety, mówiącej, że gospodarz domu jako pierwszy zasiada do stołu. Podobnie jak w Gruzji, również w Armenii popularne są toasty (często w formie wierszy i śpiewów), a ich wznoszenie spowite jest bogatym rytuałem. Czas posiłku jest tu owiany magiczną atmosferą, a zwykły obiad czy kolacja nierzadko przeradzają się w długą biesiadę, która stanowi też okazję do tego, aby docenić małe rzeczy i drobne życiowe radości. Ormianie są narodem niezwykle muzykalnym i cenią sztukę, czego można doświadczyć przy wspólnym stole, jak i na ulicach miast. W rozmowach z Ormianami zaleca się unikać tematów politycznych (dotyczących terytoriów spornych Armenii, zagadnień historycznych o podłożu politycznym etc.).

Warto wiedzieć

  • Hotele w Armenii nie są zazwyczaj wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka – są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
  • Ręczniki – są dostępne w hotelach.

Dodatkowe informacje przydatne przed wyjazdem do Armenii: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/armenia.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację i Wi-Fi. Bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy, doskonale znający lokalne drogi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe i doskonale znają jego kulturę, obyczaje, historię i geografię.

Odwiedzamy wyjątkowe atrakcje architektoniczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Zaglądamy do licznych zakątków, do których turyści zwykle nie docierają.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe, codzienne życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.
  • OC – 30 000 €,

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 9-dniowej

ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD – SYMFONIA KAMIENI – ERYWAŃ – SEWAN – DZILIDŻAN – HAGHARCIN – SEWAN – AMBERD – SAGHMOSAWANK – SASUNIK – ERYWAŃ – CHOR WIRAP – NORAWANK – ARENI – GORIS – TATEW – CARAHUNGE – ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ERYWAŃ

DZIEŃ 1. WYLOT

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa C, stanowiska odprawy PLL LOT – od nr 260). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Armenii o 22.40 (czas lotu: 3 h 30 min).

DZIEŃ 2. ERYWAŃ (dystans: ok. 35 km)

Przylot do Erywania o 4.00 rano czasu lokalnego. Spotkanie z pilotem Tamada Tour. Transfer do hotelu, odpoczynek i śniadanie. Tajemnice i niespodzianki stolicy Armenii odkryjemy najpierw w muzeum Matenadaran, przechowującym cenne średniowieczne manuskrypty, w tym Kodeks Eczmiadzyński – jeden ze skarbów narodowych. Następnie ruszymy na city tour po Erywaniu, podczas którego zobaczymy najważniejsze zabytki, atrakcje, ulice i place na starówce miasta. Pojedziemy przez aleje Masztoca z krytym bazarem i Błękitnym Meczetem (XVIII w.), aleje Baghramyana z pałacem prezydenckim i budynkiem Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) oraz aleje Sayat Nova z pomnikiem francuskiego rzeźbiarza Rodina. W centrum zwiedzimy słynne schody Kaskady z Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym, skąd roztacza się piękna panorama różowego miasta i biblijnej góry Ararat – na taras można się wspiąć po 572. stopniach lub wjechać ruchomymi schodami. Po zejściu z Kaskad trafimy wprost na plac Teatralny, gdzie odkryjemy neoklasycystyczny Ormiański Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu oraz jezioro Łabędzie. Stąd aleją Północną z imponującą nową architekturą, restauracjami, kawiarniami, sklepami i pomnikiem kwiaciarza Karabali dotrzemy na plac Republiki. Na głównym placu Erywania znajdziemy m.in. śpiewające fontanny, Muzeum Historii Armenii, Narodową Galerię Armenii i siedzibę rządu Republiki Armenii z wieżą zegarową, pod którą mieszkańcy zwykli umawiać się na randki. Następnie ruszymy za rzekę Hrazdan zwiedzić Cicernakaberd – kompleks pomnikowy poświęcony pamięci ludobójstwa Ormian 1915–1917. Nieopodal zajrzymy do Erywańskiej Fabryki Koniaków ArArAt na zwiedzanie i degustację ormiańskiej brandy. Dzień zakończymy powitalną obiadokolacją w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 3. ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD – SYMFONIA KAMIENI – ERYWAŃ (dystans: 80 km + 11 km trekkingu)

Po śniadaniu odwiedzimy Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcenia filmów. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe – twórczość unikalna w skali światowej, nacechowana fantazją, dowcipem i artyzmem. Następnie udamy się na spotkanie z zabytkami w wąwozie rzeki Azat. Po drodze zobaczymy poświęcony pamięci ormiańskiego poety łuk Yeghishe Charentsa, za którym roztacza się wspaniały widok na Góry Gegamskie. Tym tropem dotrzemy do Garni, jedynej zachowanej w Armenii budowli z okresu antycznego (I w. p.n.e.), której przeznaczenie pozostaje zagadką: być może była to pogańska świątynia boga słońca Mitry, twierdza, letni pałac lub mauzoleum. Z nurtem rzeki ruszymy do klasztoru Geghard (IV w.). Ta częściowo wykuta w skale, niezwykle piękna świątynia została założona przez św. Grzegorza Oświeciciela – chrzciciela Armenii. Klasztor przechowuje relikwie św. Andrzeja i Jana oraz jeden z najsłynniejszych na świecie symboli Męki Pańskiej, czyli Włócznię Przeznaczenia (kopia, oryginał w Eczmiadzynie). Klasztor Geghard wraz z otaczającymi go spektakularnymi, wysokimi klifami w wąwozie rzeki Azat jest wpisany na listę UNESCO. Z klasztoru trekking do „Symfonii Kamieni” (dystans: 11 km; czas: 3 godz.), monumentalnej formacji skalnej w głębokim wąwozie Garni, zwanej tak ze względu na charakterystyczny kształt bazaltowych kolumn, wyrzeźbionych przez rzekę Goght. Powrót do Erywania. Po drodze poznamy sekrety wyrobu lawaszu, tradycyjnego ormiańskiego chleba. Degustacja wina i obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 4. ERYWAŃ – SEWAN – DZILIDŻAN – HAGHARCIN – SEWAN (dystans: 166 km + 10 km trekkingu)

Śniadanie. Dzień rozpoczniemy eskapadą nad jezioro Sewan, największy słodkowodny akwen wysokogórski w Eurazji. Nad „niebieskooką pięknością” pójdziemy na spacer po półwyspie Ahtamar do monastyru Sewanawank (IX w.). Klasztor powstał już w IV w., a zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. – od użytego do budowy ciemnego tufu wulkanicznego pochodzi przydomek świątyni: Czarny Klasztor. Po odpoczynku ruszymy do uzdrowiska Dilidżan, otoczonego parkiem narodowym z malowniczymi lasami dębowymi i bukowymi, źródłami wody mineralnej, jeziorami i świątyniami. Ormianie mówią, że gdyby w raju były lasy, góry i źródła mineralne, raj wyglądałby właśnie tak jak Dilidżan. Urokliwym Szlakiem Zakaukaskim dotrzemy do klasztoru Hagharcin (X–XIII w.), gdzie zobaczymy kilka kościołów, zabytkowe płaskorzeźby i chaczkary oraz refektarz z grobowcem średniowiecznej ormiańskiej dynastii królewskiej Bagratydów. Klasztor leży w lesie na zboczu góry, niedaleko ruin średniowiecznej wioski Hagharcin, od której pochodzi nazwa świątyni i wąwozu Hagharcin, który jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc Parku Narodowego Dilidżan. Lekki trekking (±10 km) w okolicy klasztorów Matosavank i Jukhtakvank. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu nad jeziorem Sewan.

DZIEŃ 5. SEWAN – AMBERD – SAGHMOSAWANK – SASUNIK – ERYWAŃ (dystans: 160 km)

Po śniadaniu spotkamy się z zabytkami obronnymi i sakralnymi oraz tradycją winiarską Armenii. Najpierw pojedziemy do twierdzy Amberd (VII w.), największej budowli warownej w kraju, której nazwa oznacza „forteca w chmurach”. Naszym kolejnym celem będzie niezwykły klasztor Saghmosawank (XIII w.), jeden z najważniejszych duchowych ośrodków średniowiecznej Armenii. Świątynia, usytuowana na skraju malowniczego wąwozu rzeki Kasakh, wygląda niczym pochodnia na wietrze i ma fenomenalną akustykę. Nieopodal klasztoru w otchłań wąwozu Kasakh wpada niewielki wodospad, który jest uważany za najwyższy w Armenii. Następnie wybierzemy się do winiarni Armenia Wine w Sasunik, gdzie skosztujemy wytrawne wino czerwone Takar i wytrawne białe Thakarist, serwowane z ormiańskimi specjałami: trzema rodzajami serów, kiełbasą sujuk, chlebem i suszonymi owocami. Przejazd na nocleg do Erywania.

DZIEŃ 6. ERYWAŃ – CHOR WIRAP – NORAWANK – ARENI – GORIS (dystans: 268 km)

Śniadanie. Rankiem pojedziemy do monastyru Chor Wirap (VII–XVII w.), miejsca licznych pielgrzymek z najlepszym widokiem na świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.; szczyt leży w granicach Turcji).  Legenda głosi, że w głębokim lochu na terenie monastyru był przez 13 lat więziony św. Grzegorz Oświeciciel, ukarany w ten sposób za nauczanie wiary chrześcijańskiej, lecz wkrótce wyswobodzony za uzdrowienie króla Tiridatesa III – po tym wydarzeniu, już w 301 r., Armenia jako pierwszy kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo za religię państwową. Nieopodal klasztoru znajduje się miasto Artaszat – stolica starożytnej Armenii, założona przez króla Artasha I w 176 r. p.n.e., według projektu słynnego kartagińskiego dowódcy wojskowego Hannibala, który znalazł w Armenii schronienie po wojnie z Rzymem. Z Chor Wirap ruszymy malowniczym wąwozem rzeki Arpa do regionu Wajoc Dzor. Zwiedzimy klasztor Norawank (XIII w.), którego ciekawostką są zabytkowe chaczkary i płaskorzeźby. Kolejną atrakcją będzie wizyta w pobliskiej wiosce Areni – spróbujemy tu ormiańskie wina z Areni Wine Factory i dowiemy się więcej o lokalnej jaskini, gdzie odkryto prawdopodobnie najstarszą winiarnię na świecie. Przejazd do Goris. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7. GORIS – TATEW – CARAHUNGE – ERYWAŃ (dystans: 291 km)

Po śniadaniu wyjazd do klasztoru Tatew (IX w.; UNESCO). Do świątyni wjedziemy najdłuższą kolejką linową na świecie! Następnie udamy się w pobliże miasta Sisjan i odkryjemy tam Zorats Qarer (Obserwatorium Karahunj; Carahunge) – prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, określane mianem „ormiańskiego Stonehenge”. Powrót do Erywania. Zwiedzanie z degustacją w słynnej fabryce koniaku NOY. Czas wolny na odpoczynek. Uroczysta obiadokolacja z pokazem folklorystycznym. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8. ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ERYWAŃ (dystans: 50 km)

Po śniadaniu odkryjemy owiane aurą tajemnicy dziedzictwo religijne Armenii – pierwszego kraju na świecie, który już w 301 r. przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową i uczynił wiarę fundamentem ormiańskiej duszy narodowej. Aby lepiej zrozumieć tę część lokalnej tradycji, pojedziemy zwiedzić kompleks klasztorny w Eczmiadzynie (Wagharszapat). Znajduje się tu najstarsza i najważniejsza katedra chrześcijańska w Armenii z 303 r. (przebudowy w kolejnych stuleciach), która kryje bezcenne iluminowane rękopisy, ikony, rzeźby, krucyfiksy, grot Włóczni Przeznaczenia i relikwie z arki Noego. W kompleksie zobaczymy także klasztory św. Hripsime (VII w.) i św. Gajany (VII w.) oraz budynki Katolikosatu (rezydencji patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego). W blasku świec wotywnych i wśród wszechogarniającej ciszy, przerywanej jedynie modlitewnym szeptem wiernych, zrozumiemy, że Eczmiadzyn, zwany armeńskim Watykanem lub ormiańską Mekką i pełnią rolę religijnej stolicy Armenii, to znacznie więcej niż tylko miejsce z wybitnymi zabytkami pod patronatem UNESCO – to świętość narodowa Ormian o znaczeniu religijnym, kulturowym i politycznym, symbol ormiańskiej tożsamości etnicznej, swoista przystań, dająca ormiańskiej diasporze poczucie przynależności i jedności bez względu na wichry historii. Po powrocie do Erywania zajrzymy na słynny pchli targ Vernissage z dziełami sztuki ormiańskiej, wyrobami ludowymi i antykwarycznymi. Obiadokolacja z winem. Czas wolny. Nocleg.

DZIEŃ 9. WYLOT

Śniadanie w formie suchego prowiantu. Nocny transfer na lotnisko w Erywaniu. Wylot do Polski.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • wpłata (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
  • wpłata (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
  • wpłata (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest