Azerbejdżan Szlaki Historii 8 dni

Wycieczka objazdowa

od  6799 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Poczuj magię Krainy Ognia!

Wkrocz na kulturowy pomost Europy i Azji, buzujący wiecznie płonącym ogniem. W lokalnych knajpkach i na bazarach zasmakuj egzotyki Orientu ze szczyptą zachodniej awangardy. Zobacz przyszłość nad największym jeziorem świata, gdzie obok zabytkowych zamków, baszt i meczetów buchają nowoczesnością żagle płomienistych wież. Zachwyć się kontrastującymi aż po horyzont krajobrazami gór, stepów, wodospadów. Idąc skalistym szlakiem, odnajdź tajemnicze inskrypcje i zagraj na muzycznych kamieniach. Odkryj bogate dzieje Zakaukazia i zajrzyj do zrolowanego kobierca, pełnego słynnych azerbejdżańskich dywanów. Za malowniczą przełęczą poznaj potomków starożytnych plemion i żywą do dziś tradycję lokalnego rzemiosła, które u zbocza góry pozwoliło wznieść jeden z najwspanialszych cudów architektury pałacowej.

W cenie

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Przelot Warszawa-Baku-Warszawa

Przelot Warszawa-Baku-Warszawa

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Wyprawa do rezerwatu Gobustan

Wyprawa do rezerwatu Gobustan

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje)

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Baku-Ogniste-Wieze-Azerbejdzan

Baku

Największa metropolia Azerbejdżanu i zarazem najniżej położona stolica świata (28 m p.p.m.) poprowadzi nas ścieżkami zabytkowych pałaców, świątyń i twierdz wprost do futurystycznej rzeczywistości rodem z powieści Lema. Tu przekonamy się, że nie Londyn ani Paryż, lecz Baku jest miastem przyszłości! Nad zabytkową częścią miasta, z zachwycającymi meczetami, basztą Dziewiczą,  pałacem Szachów Szyrwanu i Świątynią Ognia Ateszgah, zobaczymy strzelające w górę Ogniste Wieże. Zawdzięczające nazwę przydomkowi kraju: Ziemia Ognia, niczym żagle pchają ten najstarszy port na Morzu Kaspijskim w stronę onieśmielającej wizjonerstwem architektury. Tylko tu natrafimy na cudo postmodernizmu projektu genialnej Zahy Hadid: centrum kultury Hejdara Alijewa, i zajrzymy do muzeum słynnych azerbejdżańskich dywanów, wyglądającego jak… zwinięty w rulon kilim.

Gobustan-blotny-wulkan-Azerbejdzan

Gobustan

Wyruszymy wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego do źródeł cywilizacji i błotnych gejzerów. Kamienista ścieżka poprowadzi nas wprost do najpiękniejszego w Azerbejdżanie, objętego patronatem UNESCO Parku Narodowego Gobustan. Pośród skalistych gór i wysuszonych od słońca dzikich stepów odkryjemy przyrodnicze i kulturowe niespodzianki. Zagramy na muzycznych kamieniach Gaval Dash i damy się wciągnąć w melodię bulgoczących błotnych wulkanów. Na świecie istnieje ponad tysiąc wulkanów tego typu, z czego ok. 400 występuje na wybrzeżu Azerbejdżanu. Wulkany te nie dorównują oczywiście rozmiarami potężnym górom wulkanicznym ani nie wyrzucają lawy. Mają zwykle ok. 10 km średnicy i 700 metrów wysokości. Średnio co 20 lat dochodzi do erupcji gazu ziemnego, znajdującego się głęboko pod powierzchnią wulkanu błotnego – stożek wyrzuca wtedy błotnistą mieszaninę wody, piasku, iłu i mułu. Wędrując szlakiem ostrych grani, dotrzemy jeszcze dalej, w przeszłość, by rozszyfrować tajemnicze rzymskie inskrypcje i ponad 6 tys. prehistorycznych petroglifów, przedstawiających sceny polowań, ludzi, statki, konstelacje i zwierzęta (najstarsze rysunki naskalne z Gobustanu datuje się na XII w. p.n.e.). Czy uwierzymy w wyryte w skałach opowieści o tym, że nocą słońce płynie łodzią, by kolejnego ranka pojawić się na wschodzie? Przekonamy się, jak bujną wyobraźnię mieli przodkowie człowieka i jak wiele potrafili przekazać, posługując się zagadkowymi symbolami.

Szeki

Szeki

Zajrzymy do orientalnego miasta chanów, uznawanego za najpiękniejsze w Azerbejdżanie. Przemierzymy szlaki zabytkowego zespołu architektonicznego, pięknych ogrodów oraz lokalnego rzemiosła i specjałów kulinarnych. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam Pałac Chanów Szekijskich z 1762 r. – jeden z najwspanialszych chańskich pałaców i najcenniejszych zabytków w tej części świata, oszałamiający bizantyjskimi zdobieniami, barwnymi freskami i witrażami. Fascynującą historię miasta odkryjemy także w tutejszych muzeach, hamamach, karawanserajach, meczetach i bogato zdobionych domach możnych. W poszukiwaniu lokalnego kolorytu przejdziemy się z kolei na słynny bazar z jedwabiem. Poznamy również miejscowych, słynących z poczucia humoru i zamiłowania do sztuki kabaretowej. Być może są to potomkowie ludu Saków, zwanych też Scytami ałtajskimi – koczowniczego plemienia przybyłego na urokliwe tereny rejonu Şəki ok. VII w. p.n.e. Czy pośród gór gęsto porośniętych dębowym lasem odnajdziemy pamiątki po tych starożytnych nomadach, od których pochodzi nazwa miasta?

Lachicz-Azerbejdzan

Lachicz

Czy jako starożytni kupcy zapuścilibyśmy się w trudno dostępne góry Wielkiego Kaukazu, by sprawić sobie… nowe strzemiona do jazdy wielbłądem? Tak, jeśli celem wyprawy byłoby leżące na Jedwabnym Szlaku azerbejdżańskie miasteczko Lachicz! Najsłynniejsze niegdyś kaukaskie centrum handlu rzemiosłem artystycznym to dziś żywy skansen pod patronatem UNESCO. Poznamy tutaj tajniki średniowiecznych metod produkcji naczyń miedzianych oraz dywanów i wyrobów ze skóry. Zajrzymy do muzeum kowalstwa w starej kuźni i w jednym z pięciu meczetów, a także do licznych sklepów z pamiątkami, kuszących dziełami lokalnych mistrzów rękodzielnictwa, ceramiki miedzianej, kowalstwa, kaletnictwa i tkactwa. W tym historyczno-kulturowym rezerwacie odkryjemy również talent miejscowych budowniczych i inżynierów: kamienne domy wzmacniane drewnianymi belami dla ochrony przed wstrząsami sejsmicznymi. Brukowane uliczki tego zabytku średniowiecznej urbanistyki zaprowadzą nas także do starego systemu kanalizacyjnego, który liczy sobie aż 1500 lat! Tu, w malowniczym wąwozie nad rzeką Girdian, pozostając w XXI stuleciu, cofniemy się w przeszłość i wszystkimi zmysłami zanurzymy w magicznym klimacie XV-wiecznej osady handlowej.

Szemacha

Szemacha

Dwumetrowy teleskop w obserwatorium astrofizycznym to zaledwie przedsmak niezwykłości Szemachy. Miasto pamiętające 11 trzęsień ziemi zaprowadzi nas wprost do meczetu Juma (piątkowego) z 743 r., który za sprawą wyjątkowej konstrukcji przetrwał aż 8 z nich. Potęgę dawnej stolicy Szyrwanu poczujemy nie tylko w drugiej najstarszej świątyni muzułmańskiej na Kaukazie i Bliskim Wschodzie, lecz także w pałacu szacha i twierdzy Gulistan, u której podnóży leży mauzoleum Yeddi Gumbaz z pięknie rzeźbionymi stelami. Na gwarnym bazarze i w XVII-wiecznych karawanserajach odkryjemy, dlaczego Szemacha była też jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku. Niczym dawni kupcy zajrzymy tu po znane już w IV w. lokalne skarby: wyborne wino, ręcznie tkane dywany Soumak, ceramikę, rzeźby, wyroby kowalskie i artystyczną biżuterię. Perły miejscowej architektury i tradycyjnych rzemiosł pozwolą nam pojąć ogrom bogactwa Szemachy – leżącej na wschodzie Azerbejdżanu mieściny, która w średniowieczu była tętniącym życiem centrum kultury i nauki, a w XIX w. zyskała niemal światową sławę dzięki tancerzom Şamaxı.

Muchug-najwyzszy-wodospad-54-m-Azerbejdzan-Gabala

Gabala

Wyruszymy w podróż przez malowniczy Wielki Kaukaz, by odszukać siedem piękności – bo tak z azerskiego tłumaczy się nazwę najsłynniejszej atrakcji w Gabali: Yeddi Gozel. Do spływającego kaskadami wodospadu dotrzemy po kamiennych schodach, tajemniczo niknących w zieleni i mgle. Pierwotną siłę tego miejsca poczujemy też nad krystalicznymi potokami i jeziorem Nohur oraz w lasach, gdzie można spotkać kasztanowce, orzechy laskowe, jelenie, dziki, zające, niedźwiedzie, bażanty, pardwy oraz inne gatunki flory i fauny. Pośród pięknej przyrody zrozumiemy, dlaczego starożytni Albanowie założyli tu osadę, późniejszą stolicę historycznego królestwa Albanii Kaukaskiej. Chlubną przeszłość tego ważnego punktu na Jedwabnym Szlaku, o którym pisali Pliniusz Młodszy i Ptolemeusz, odnajdziemy w ruinach starożytnej, otoczonej murem warownym wsi Czukhur Gabala z IV w. p.n.e. i w lokalnym muzeum etnograficznym. Kamienne mury odkryją przed nami zabytkowe artefakty i fascynujące opowieści o żyjącej w Gabali grupie etnicznej, której udało się do dziś zachować tradycje, język oraz kulturę materialną i duchową przodków.

Morze Kaspijskie

Morze czy jezioro? Morze Kaspijskie faktycznie jest jeziorem – ma jednak wiele wspólnego z morzami! To bezodpływowe słone jezioro reliktowe przed milionami lat tworzyło z Morzem Czarnym i Jeziorem Aralskim jeden akwen, stąd jego gabaryty, położenie w depresji i zasolenie na poziomie od 10 do nawet 300 ‰. Wpływają do niego Wołga i inne rzeki, lecz żadna z niego nie wypływa. Największe jezioro świata ma powierzchnię 371 800 km², jest zatem większe od Polski! Lazurowo-błękitna woda, urokliwe zatoczki z kilometrami dziewiczej linii brzegowej i piękne piaszczysto-żwirowe, a gdzieniegdzie kamieniste plaże nad Morzem Kaspijskim zachęcają do wakacyjnego relaksu, kąpieli i żeglowania. Wielka woda ma także inne zalety: jej ogromnym bogactwem są ropa naftowa i jesiotry, z których ikry powstaje wyborny kawior.

czar-poradziecji

Czar Poradziecji

Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.  

Kaukaska-przygoda

Kaukaska przygoda

Wyruszymy w odległe, często nieznane turystom zakątki, by odnaleźć zapierające dech w piersi krajobrazy, zachwycające perły architektury, niesamowite historie i legendy, ciekawych ludzi oraz… siebie. Maszerując przez miasta i bezdroża, odkryjemy, że nigdzie nie musimy się spieszyć, że trawa może być soczyście zielona, góry majestatyczne, a morze ciepłe. Przekonamy się, że najlepsze chwile to te spędzone przy wspólnym posiłku po emocjonującym dniu, a przypływ doznań podlejemy winem i czaczą, by dać się w pełni porwać lokalnej ekspresji. Doświadczymy inności, która będzie zaskakiwać i inspirować do przemyśleń. Będziemy kochać albo nienawidzić, czuć Gruzję taką, jaka jest – nieobliczalną, czasem trudną i chaotyczną, ale na każdym kroku piękną, życzliwą, smakowitą, dumną i pełną szczerej przyjaźni, którą zachowamy w pamięci na zawsze.

Prawdziwa-kultura-Gruzji

Prawdziwa kultura

Przekonamy się, że podróżowanie nie kończy się na zaliczaniu kolejnych atrakcji turystycznych – wręcz przeciwnie! To fakt, zobaczymy interesujące zabytki: te pełne blasku i te, których świetność pokryły mroki dziejów, dowiemy się o historycznych i przyrodniczych ciekawostkach kraju oraz spróbujemy hitów tutejszej kuchni. Ale spragnieni autentyzmu, podążymy drogą dla odkrywców z krwi i kości. Wmieszamy się w tłum, by poczuć jego codzienny rytm. Podążając za nim, dojdziemy do miejsc, o których milczą wycieczkowe katalogi. Poznamy normalną egzystencję ludzi i damy się ponieść lokalnemu folklorowi. Będziemy smakować, wąchać, dotykać, słuchać i oglądać. Sprawdzimy, jak żyje się tu na co dzień i od święta. Pozwolimy, by miejscowi odkryli przed nami swoje intrygujące obyczaje i artefakty. Usłyszymy język, który od wieków nadaje ton ich endemicznej kulturze, a w opowiadanych nam gawędach, odkryjemy prawdziwą istotę tej fascynującej cywilizacji.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
20.09.2024-27.09.2024 8 8 6799 zł Rezerwuj Book Buch книга
29.04.2025-06.05.2025 8 16 6799 zł Rezerwuj Book Buch книга
12.09.2025-19.09.2025 8 16 6799 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
20.09.2024-27.09.2024
8
Wolne miejsca
Cena
8
6799 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
29.04.2025-06.05.2025
8
Wolne miejsca
Cena
16
6799 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
12.09.2025-19.09.2025
8
Wolne miejsca
Cena
16
6799 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • loty Warszawa – Baku – Warszawa,
  • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (bus – klimatyzacja, Wi-Fi, radio),
  • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
  • wyżywienie (śniadania, obiadokolacje),
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • wyprawa do Parku Narodowego Gobustan,
  • eksploracje kulturowe, historyczne i przyrodnicze,
  • pokazy kultury i tradycji,
  • wizyty na lokalnych bazarach,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • kameralna grupa,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • wiza do Azerbejdżanu (wizy elektroniczne wydaje państwowa agencja ASAN za pośrednictwem portalu www.evisa.gov.az),
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach ok. 200 USD/os., zależnie od miejsca noclegu),
  • lunche, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • biletowane atrakcje fakultatywne,
  • opcjonalne opłaty za fotografowanie/filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • zwyczajowe napiwki,
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi nieujęte w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dopłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje. Posiłki jadamy w hotelach i lokalnych restauracjach. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując inne azerbejdżańskie potrawy.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele krajów Unii Europejskiej potrzebują na wjazd do Azerbejdżanu wizę elektroniczną. Wizy te wydaje azerbejdżańska agencja ASAN, za pośrednictwem portalu www.evisa.gov.az – należy tu wypełnić wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu i wnieść opłatę w wysokości 23 USD. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe, np. MasterCard, Visa. Decyzja wizowa jest podejmowana w ciągu 3 dni roboczych.

Do wyrobienia wizy i wjazdu do Azerbejdżanu potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający wolne strony na stemple graniczne (warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu).

Zdrowie, szczepienia, leki

Dodatkowe szczepienia przed wyjazdem do Azerbejdżanu nie są wymagane. Profilaktycznie zaleca się jednak szczepienie na żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć ewentualne szczepienia. Na podróż warto też zaopatrzyć się w leki przeciwmalaryczne.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Zaświadczenie jest potrzebne również w przypadku przyjmowania leków psychotropowych.

Na wyjazd warto spakować podstawowe leki przeciwbólowe (np. ibuprom, aspiryna), na dolegliwości układu pokarmowego (np. smecta, stoperan, nifuroksazyd) oraz przeciwprzeziębieniowe, a także repelenty na komary (preparaty można też kupić na miejscu), przydatne akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące do rąk (żel, chusteczki). Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana).

W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103).

Przepisy celne i prawne

  • Przepisy celne w Azerbejdżanie dopuszczają wwóz do 10 tys. USD bez konieczności zgłoszenia. Zadeklarować należy natomiast wwóz wszelkich cennych przedmiotów, w tym komputerów przenośnych i drogiej biżuterii.
  • Z Azerbejdżanu można wywieźć do 0,125 kg czarnego kawioru. W przypadku wywozu biżuterii lub dywanów potrzebne są rachunki poświadczające zakup oraz certyfikaty, które wystawia Ministerstwo Kultury (często pomagają w tym sprzedawcy).
  • Niedopuszczalne jest wywożenie fragmentów wybranych roślin i zwierząt.
  • Przemyt narkotyków i broni oraz ich posiadanie są karane pozbawieniem wolności na terenie Azerbejdżanu.
  • Władze Azerbejdżanu nie wydają zgód na używanie dronów przez turystów (cudzoziemców). Sprzęt ten, używany bez pozwolenia, może zostać zarekwirowany.
  • Fotografowanie i filmowanie niektórych oznaczonych obiektów oraz terenów przygranicznych jest zabronione.

Bezpieczeństwo

Azerbejdżan, poza pewnymi obszarami, jest krajem bezpiecznym. Ministerstwo spraw zagranicznych zaleca jednak, by zachować ostrożność w czasie podróży. Zagrożenie pospolitą przestępczością nie jest duże – warto jednak mieć oko na swój bagaż (również podręczny). Wszelkie cenne rzeczy najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny). Należy również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez ulicę – ruch uliczny w Azerbejdżanie nie sprzyja pieszym.

Podczas samodzielnych zakupów lokalnych alkoholi należy być ostrożnym – część ze znajdujących się w obrocie win i wódek jest podrabiana, a ich spożycie może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Uwagę należy zachować także podczas zakupów spożywczych, bo zdarza się, że w sklepach oferowane są produkty przeterminowane.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

Azerbejdżan leży w strefie zwrotnikowej, jednak klimat w tym kraju jest mocno zróżnicowany ze względu na ukształtowanie powierzchni. Lipiec i sierpień wiążą się z upałami, często dochodzącymi do ponad 40°C. Przy dużej wilgotności powietrza taka temperatura może być szczególnie uciążliwa dla wrażliwych osób – trzeba więc zadbać o odpowiedni ubiór i ochronę przed słońcem. Azerbejdżan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się na wypadek trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym w Azerbejdżanie jest azerski. Wiele osób posługuje się także językiem rosyjskim. W stolicy, Baku, można próbować porozumieć się po angielsku – językiem tym mówi jednak niewielka część mieszkańców.

Religia

Azerbejdżan jest krajem muzułmańskim. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie, a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę i długą spódnicę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. Warto również wyciszyć telefon i upewnić się, czy w poszczególnych obiektach sakralnych fotografowanie jest dozwolone czy zabronione.

Waluta i płatności

Walutą w Azerbejdżanie jest manat azerbejdżański (AZN). Jeden manat dzieli się na 100 gapików. 1 AZN to około 0,59 USD/0,53 EUR/2,23 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać z sobą dolary amerykańskie i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Azerbejdżanie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na AZN). Zalecana jest ostrożność podczas kupowania walut ze względu na możliwe oszustwa.

W wielu sklepach i restauracjach w Baku można płacić kartą. Ta forma płatności nie wszędzie jest jednak powszechna – zarówno w stolicy, innych większych miastach, jak i na prowincji gotówka jest w wielu przypadkach niezbędna. Aby nie wozić przy sobie za dużo pieniędzy, warto zabrać kartę i wypłacać mniejsze kwoty. Bankomaty są dostępne w Baku i innych większych miastach, choć ich liczba nie jest imponująca. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut albo ZEN.

Czas

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi +2h latem i +3h zimą.

Telefonia i Internet

W coraz większej liczbie hoteli, restauracji i kawiarni w Baku i innych większych miastach Azerbejdżanu istnieje możliwość korzystania z tzw. strefy bezpłatnego Wi-Fi. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/azerbaijan.

Koszt połączenia telefonicznego do Polski (w roamingu) to ok. 4 zł za minutę rozmowy. Wysłanie SMS-a kosztuje ok. 1,5–2 zł. Chętni mogą również zaopatrzyć się w azerbejdżańską kartę SIM (w cenie od 5 AZN).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Azerbejdżanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (typ C i F, czyli takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Na aromatyczną kuchnię Azerbejdżanu składają się przede wszystkim pomidory, papryka i bakłażany (spotykane również w postaci kiszonej), baranina, jagnięcina i wołowina oraz przyprawy i zioła (stosowane w dużej ilości). Ważnym elementem dań jest chleb, niekiedy podaje się też ryż. Posiłkom często towarzyszy herbata, stanowiąca też ważną część spotkań towarzyskich.

Kultura i obyczaje

Azerbejdżan nie jest szczególnie restrykcyjny pod względem przestrzegania zasad islamu. Zaleca się jednak, by wybierać stroje skromne i niewyzywające, które nie będą odsłaniać zbyt wiele ciała. Mężczyźni mogą się zdecydować na noszenie spodni z odpinanymi nogawkami – krótkie spodenki mogą uniemożliwić wejście do świątyń oraz niektórych restauracji czy instytucji kultury, które wymagają założenia długich spodni. Ponadto, długie włosy u mężczyzn, dredy czy piercing są postrzegane negatywnie i mogą w skrajnych przypadkach być powodem nieprzychylnych komentarzy – choć w stosunku do turystów nastawienie do tego jest znacznie łagodniejsze. Warto pamiętać też o powściągliwym, skromnym zachowaniu (kobiety palące na ulicach nie są mile widziane i mogą zostać odebrane jako kobiety lekkich obyczajów).

Warto wiedzieć

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
  • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
  • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Znajdujące się w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

  • ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe), strój kąpielowy, sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie; opcjonalnie, w zależności od pogody w czasie wyjazdu, może się przydać także kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
  • sandały oraz wygodne obuwie na spacery, np. sportowe, trekkingowe;
  • podręczny plecak;
  • krem z wysokim filtrem UV;
  • leki i inne preparaty szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, radio, Wi-Fi. Nad bezpieczeństwem podróży czuwają doświadczeni kierowcy zawodowi, doskonale znający lokalne drogi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • bagaż – 1500 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

BAKU – GOBUSTAN – BAKU – SZEMACHA – LACHICZ – SZEMACHA – GABALA – SZEKI – KISZ – SZEKI – BAKU

DZIEŃ 1. Wylot

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i wylot do Azerbejdżanu. Po lądowaniu w Baku spotkanie z pilotem Tamada Tour i transfer do hotelu. Powitalna obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 2. Baku (dystans: ok. 25 km)

po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Baku. Wybierzemy się na wzgórze z wieżą telewizyjną, skąd rozpościera się piękna panorama stolicy Azerbejdżanu i Morza Kaspijskiego. Następnie z przerwą na lunch będziemy odkrywać zabytkowe i nowoczesne oblicza miasta. Zobaczymy słynne Ogniste Wieże – najwyższe drapacze chmur w Baku. Stąd ruszymy do Miasta Wewnętrznego – historycznego centrum, otoczonego murami obronnymi. Na starówce zwiedzimy Pałac Szachów Szyrwanu (XV w.), minaret Synyk Kala (meczet Mohammeda; XI w.), meczet Juma, karawanseraje i Basztę Dziewiczą (XII w.) – symbol, dumę i jeden z najstarszych budynków Baku, leżący na styku starego miasta z nadmorskim bulwarem. Gratką dla miłośników nowoczesnej architektury będzie wizyta w Centrum Hejdara Alijewa – futurystyczny obiekt projektu genialnej Zahy Hadid mieści salę widowiskową, galerię sztuki i muzeum Hejdara Alijewa, byłego prezydenta kraju. Wieczorem powrót w okolice starówki. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Spacer promenadą wzdłuż wybrzeża – jednym z najpopularniejszych deptaków w stolicy Azerbejdżanu. Nocleg.

DZIEŃ 3. Baku – Gobustan – Baku (dystans: 125 km)

Po śniadaniu wyprawa do Parku Narodowego Gobustan, najpiękniejszego rezerwatu przyrody w Azerbejdżanie, gdzie odszukamy błotne wulkany, muzyczne kamienie Gaval Dash, tajemnicze rzymskie inskrypcje i część z aż 6 tys. starożytnych petroglifów. Czas wolny na lunch. Po powrocie do Baku zwiedzimy dwa lokalne muzea. Najpierw Muzeum Historii Azerbejdżanu, jedno z największych muzeów na Kaukazie Południowym, zlokalizowane w XIX-wiecznej willi azerskiego magnata naftowego i mecenasa sztuki Hacı Zeynalabdina Tağıyeva. Następnie zajrzymy do Azerbejdżańskiego Muzeum Dywanów. Dywany są nierozerwalnie związane z lokalną kulturą, a sławą cieszą się od starożytności, kiedy przez tereny Kaukazu wiódł Szlak Jedwabny. W muzeum zobaczymy ręcznie tkane kobierce, eksponaty sztuki użytkowej i dzieła artystyczne z różnych regionów Azerbejdżanu (m.in. Gabay, Guba, Shirvan, Ganja, Gazakh, Tabriz). Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 4. Baku – Szemacha – Lachicz – Szemacha (dystans: 223 km)

Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Rano wyjazd do miasteczka Szemacha, pełnego wspaniałych zabytków, niegdyś jednego z ważniejszych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku. Następnie udamy się do miejscowości Lachicz (UNESCO), znanej z wiekowych i kultywowanych do dziś tradycji rzemiosła artystycznego. Odwiedzimy muzeum kowalstwa i będziemy spacerować średniowiecznymi uliczkami, przy których stoją liczne sklepiki z wyrobami lokalnych mistrzów rękodzieła. Obiadokolacja w restauracji. Powrót na nocleg do Szemachy.

DZIEŃ 5. Szemacha – Gabala (dystans: 95 km)

Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Tego dnia pojedziemy do miejscowości Gabala, stolicy historycznego królestwa Albanii Kaukaskiej. Dzieje tego tajemniczego regionu poznamy w lokalnym muzeum historyczno-etnograficznym i podczas spaceru po mieście. Następnie wybierzemy się na wędrówkę nad jezioro Nohur i do wodospadu Yeddi Gozel, zwanego Siedmioma Pięknościami od siedmiu kaskad spływających ze zbocza góry. Powrót do miasteczka. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 6. Gabala – Szeki – Kisz – Szeki (dystans: 103 km)

Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Rano wyjazd do orientalnego miasta Szeki, uznawanego za najpiękniejsze w Azerbejdżanie, którego historia sięga 2600 lat wstecz. Zwiedzimy tu Pałac Chanów Szekijskich z 1762 r. – jeden z najwspanialszych (obok Baku i Bakczysaraju) chańskich pałaców i najcenniejszych zabytków w tej części świata, oszałamiający bizantyjskimi zdobieniami, barwnymi freskami i witrażami. Pałac był letnią rezydencją Husseina Kana Mushtada, od kiedy do Szeki przeniesiono stolicę chanatu. Nieopodal obejrzymy wybudowany w podobnym stylu Dom Chanów Szekijskich, w którym mieszkali krewni chana i służba pałacowa, a także zabytkowe karawanseraje (zajazdy dla karawan), meczet Juma (XVIII w.) i inne lokalne atrakcje. Z Szeki krótki przejazd do wioski Kisz, gdzie zwiedzimy kościół św. Elizeusza (XII/XIII w.). Powrót do Szeki na obiadokolację w lokalnej restauracji i nocleg.

DZIEŃ 7. Szeki – Baku (dystans: 297 km)

Śniadanie, wymeldowanie z hotelu i przejazd powrotny do Baku. Po drodze będziemy się zatrzymywać na odpoczynek, obserwować codzienność azerskich miasteczek i wsi oraz piękne krajobrazy, w których zielone góry Kaukazu z wolna ustępują stepom Gobustan. Po dotarciu do Baku czas wolny na krótki relaks i lunch. Po południu odwiedzimy lokalny bazar z dużym wyborem orientalnych słodyczy, owoców, przypraw, herbat i azerskich pamiątek. Wieczorem pożegnalna obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 8. Wylot

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Baku. W drodze do samolotu warto rzucić okiem na futurystyczny gmach aeroportu i znajdujące się wewnątrz gigantyczne drewniane „kokony”, które mieszczą kawiarnie, kioski, sklepy i inne udogodnienia. Po odprawie wylot do Warszawy.

© 2023 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora oraz jest objęty ochroną prawa autorskiego (nie wyrażamy zgody na kopiowanie). Prawo do błędów w druku zastrzeżone; www.tamadatour.pl.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 2000 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest