Mówi się, że kto nie wykąpał się w Bajkale, ten nie doświadczył go w pełni…
Zanurz się w jego sięgającej po horyzont tafli, ale tylko, jeśli odwagą dorównujesz niedźwiedziowi syberyjskiemu, bo nawet latem woda syberyjskiego morza ma zaledwie kilka stopni. Zimą to najstarsze i najgłębsze jezioro świata całkowicie zamarza – można przebyć je piechotą, na nartach, terenówką albo psim zaprzęgiem. Przemierzając krystaliczne wody błękitnego oka Syberii, nie dostrzeżesz wprawdzie episzurów, ale musisz wiedzieć, że to dzięki tym maleńkim skorupiakom – jednym spośród aż kilkuset endemicznych gatunków fauny i flory – Bajkał, otoczony skalistymi górami, stepami i tajgą, jest także najczystszym akwenem na ziemi. Zobaczysz tu zachwycające szmaragdowe lodowce, bajeczne jaskinie i lodowe groty, a na Olchonie, największej wyspie jeziora, Skałę Szamanki, skąd roztacza się niezapomniany widok na piękną w swej dzikości syberyjską przyrodę.
Rejs promem na i z archipelagu Olchon
Wiza do Rosji z obsługą wizową
Komfortowe hotele *** w centrum miast
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
Pokaz folklorystyczny
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour
Wejścia biletowane do atrakcji
Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów
Degustacja lokalnych trunków i dań
Kameralne grupy
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Lokalny koloryt i kultura
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
W stolicy Republiki Buriacji i trzecim co do wielkości mieście Syberii czeka na nas zadziwiający zlepek Europy i Azji. Odwiedzimy Muzeum Historii Buriacji im. M.N. Hangalova, by zapoznać się z dziejami, etnografią, kulturą i religią regionu, w którym od wieków przenikają się wpływy buriackie, mongolskie, rosyjskie, chińskie, tureckie i kozackie. Na placu Sowietów zobaczymy gigantyczny pomnik głowy Lenina – największy tego typu monument na świecie (7,7 m wysokości), który pewien ilustrator zastąpił kiedyś dla żartu głową Thanosa z komiksu Marvela. Miniemy postradzieckie bloki i na ulicy Lenina, zwanej też buriackim Arbatem, usiądziemy na chwilę, by pogadać z Antonim Czechowem. Zapatrzymy się na majestatyczny sobór Ikony Matki Bożej Hodigitrii, a także spróbujemy rozszyfrować znaczenie kamiennych i drewnianych rzeźb oraz dekorów zdobiących zabytkowe sklepiki, fontanny i latarnie przy głównym deptaku Ułan Ude. W zaułkach miasta poszukamy uroczych drewnianych domów, starowierczej cerkwi, zabytków lamajskich i innych spośród aż 234 miejskich obiektów dziedzictwa kulturowego.
Nad najstarszym, najgłębszym i najczystszym jeziorem świata odnajdziemy prawdziwą wolność i potęgę dzikiej przyrody. Przemierzając krystaliczne wody błękitnego oka Syberii, odkryjemy bajeczne jaskinie, malownicze zatoki i źródło Angary. Górzyste, stepowe brzegi Bajkału pokonamy piechotą, konno, terenówką i koleją. Zanurzymy się w głębinach endemicznej fauny i flory, historii, a także kultury i religii regionu. W lokalnych muzeach i wioskach dowiemy się, jak żyło się tu dawniej i jak żyje się dziś. Sprawdzimy, jak smakuje ryba zwana omulem i tradycyjna buriacka kuchnia. Zgłębimy tajemnice Obo, świętego miejsca szamanów. Zobaczymy prehistoryczne malowidła naskalne, jedyne na świecie słodkowodne foki oraz – przy pewnej dozie szczęścia – lisy, jelenie piżmowe i dzikie kozy, żyjące pośród modrzewiowych lasów tajgi. Zdobywcami Bajkału poczujemy się na szczytach gór i przy skale Szamanka na wyspie Olchon, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama syberyjskiego morza.
Przeprawimy się na największy archipelag Bajkału, wibrujący niezapomnianą przygodą i magią nadal żywego dziedzictwa szamańskiej kultury. Wskoczymy w rosyjskie terenówki UAZ, by poczuć klimat off-roadu i pośród surowych stepów i tajgi poszukać śladów Kurykanów, rdzennej ludności Olchonu. Napijemy się wody ze świętego źródła, znajdziemy starożytne kurhany i rozwikłamy zagadkę kolorowych wstążek przy Skale Szamanki – jednym z dziewięciu najświętszych miejsc Azji, gdzie wedle buriackich wierzeń żyje duch Burhana. W wiosce Chużyr odkryjemy dźwięki, kolory i smaki życia lokalnych hodowców bydła i rybaków. Po obiedzie – sycącej zupie ucha i buriakach – pokonamy piaszczysty szlak wzdłuż wybrzeża na słynący z dzikiego piękna krajobrazów przylądek Choboj. Po drodze zajrzymy do jaskiń z niesamowitymi stalaktytami, zatrzymamy się w urokliwych zatokach i wdrapiemy na malownicze klify, by zanurzyć wzrok w krystalicznej toni skarbu Syberii. Dowiemy się, dlaczego najbardziej wysunięty na północ skrawek wyspy Olchon miejscowi zwą kłem, i posłuchamy mitu o zaklętej w skałach zazdrosnej Buriatce. Jeśli się nam poszczęści, w tej części Nadbajkalskiego Parku Narodowego zobaczymy też urocze (choć drapieżne) endemiczne nerpy – jedyne słodkowodne ssaki fokowate, z którymi wiąże się legenda o dziewczynie, co podobno skryła się niegdyś w wodach Bajkału i już tam została…
Skałę Szamanki, najsłynniejszą wizytówkę bajkalskiej wyspy Olchon, znajdziemy nieopodal wsi Chużyr. Czy zgodnie z przekonaniem Buriatów, dla których Kamienna Świątynia uosabia ojczyznę przodków, jest centrum kultu szamańskiego i buddyjskiego oraz jednym z dziewięciu najświętszych miejsc Azji, poczujemy tu jedność z wszechświatem? Na pewno nie będziemy mogli oderwać wzroku od urzekającego pejzażu błękitnych wód Bajkału okalających Białą Skałę – stworzony z natchnienia natury marmurowo-wapienny pomnik przyrody i historii, złożony z dwóch turni (30 i 42 m) i ozdobiony plamkami granitu i porostów, które od strony jeziora układają się w kształt smoka. Wsłuchamy się w barwne opowieści o Skale Szamanki i żyjącym w jeziorze duchu Burchana. Sprawdzimy, dlaczego dawniej jeźdźcy zsiadali tu z koni, a kobiety nie mogły podchodzić do skały. Tuż obok odkryjemy 12-metrową Jaskinię Szamana, po raz pierwszy zbadaną w 1879 r. przez polskiego geologa Jana Czerskiego, dzięki któremu odnaleziono tu później groby i artefakty rytualne z epok neolitu i brązu, a także z XVII–XIX w. Być może nie natrafimy na mieszkającego w jaskini najpotężniejszego ducha Bajkału, czyli Ugute Noyona, ale za to zimą zachwycimy się naszyjnikiem lazurowych lodowych sopli, a latem – intrygującymi formami skalnymi, uformowanymi przez wiatr sarma i erozję.
Przylądek Choboj to jedno z najświętszych miejsc syberyjskiego szamanizmu i symbol przyrodniczego piękna Bajkału. Z najdalej wysuniętego na północ skraju wyspy Olchon ujrzymy zachwycającą panoramę jeziora, a przy sprzyjającej pogodzie również przylądek Ryty, Zatokę Barguzińską, wyspy Uszkanie i największy półwysep – Święty Nos, który o wschodzie i zachodzie słońca uwodzi zmysły mirażem latającego spodka (chociaż Buriaci dostrzegają w nim raczej pysk jesiotra). Wśród majestatycznych klifów i sosen z korzeniami finezyjnie ukształtowanymi przez wiatr sarma poszukamy orłów, mew, kruków i susłów, a przy odrobinie szczęścia na wodnych skałkach wypatrzymy też nerpy bajkalskie. Pod chmurką przekąsimy wędzonego albo gotowanego omula i porośniętą pachnącym tymiankiem ścieżką ruszymy ku kolejnym przygodom. Spotkamy się z Kłem – spektakularną skałą, w której według legendy bóg Tengri zaklął Buriatkę za to, że zazdrościła swojemu mężowi pałacu. Zajrzymy także do skalnych grot, gdzie szamani odprawiają tradycyjne obrzędy, i sprawdzimy, w którym miejscu pierwszy szaman Olchonu otrzymał swą moc. Otoczeni pradawną energią natury, wsłuchamy się w echo grzmiące pośród monolitycznych skał – głos duchów Bajkału.
Podobno lepiej z nimi nie zadzierać. Podsuwają pod stopy śliskie kamienie, zsyłają wichury, burze, fale i mróz, dezorientują w przestrzeni i prowadzą wprost na krawędzie klifów. Buriaci aż za dobrze wiedzą, jak groźne i nieprzewidywalne potrafią być duchy Bajkału, syberyjskich gór, rzek i świętych studni. To dlatego natkniemy się tutaj na liczne symbole szamanizmu: drewniane pale serge i kamienne kopczyki obo, przy których można obłaskawić bezcielesne siły natury. Zobaczymy, jak zapobiegliwi wędrowcy różnych wyznań i miejscowi zawiązują na serge kolorowe hadaki, czyli szarfy dobrych życzeń, pojedyncze nitki, a nawet włosy, które wraz z wiatrem unoszą do niebios modlitwy o bezpieczną podróż, powodzenie, szczęście i zdrowie. Etnograficzną ciekawostkę ujrzymy też przy ołtarzykach obo, obecnych w miejscach o wyjątkowej mocy, takich jak Skała Szamanki. Odbywają się tam obrzędy bryzgania wódką albo mlekiem na cztery strony świata (niekiedy połączone z uroczystym rozbiciem butelki czy szklanki o kamienie), a ludzie zostawiają najróżniejsze dary dla duchów: pieniądze, zapałki, cukierki, książki, nadłamane papierosy i… telefony.
Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.
Zboczymy z turystycznych szlaków, by doświadczyć autentyczności odwiedzanych miejsc i zrozumieć ich wyjątkowość w pełnej postaci. Podążymy zaułkami historii, przyrody, architektury i kultury często niedostrzegalnymi, a nawet niedostępnymi dla przeciętnych urlopowiczów. Poznamy prawdziwe życie ludzi – ich zwyczajną codzienność i ulotną magię uroczystych chwil, ich marzenia, pasje i tęsknoty, radości i trudy. Sprawdzimy, jak wiodą byt niekiedy całkowicie inny od naszego. Zajrzymy w najgłębsze zakamarki ich unikatowej obyczajowości i czasami zaskakującej mentalności. Dostrzeżemy pełne kontrastów oblicza ziemi, na której mieszkają i która od wieków decyduje o tym, kim i jacy są. Odkryjemy obrazy, dźwięki, zapachy i smaki, które towarzyszą im każdego dnia. Dla nich oczywiste, nas niejednokrotnie zadziwią. Przekonają też, że choć świat jest mały, to bardzo się różnimy – a mimo to razem tworzymy zjawiskowy konglomerat, który nadaje światu sens.
Przekonamy się, że podróżowanie nie kończy się na zaliczaniu kolejnych atrakcji turystycznych – wręcz przeciwnie! To fakt, zobaczymy interesujące zabytki: te pełne blasku i te, których świetność pokryły mroki dziejów, dowiemy się o historycznych i przyrodniczych ciekawostkach kraju oraz spróbujemy hitów tutejszej kuchni. Ale spragnieni autentyzmu, podążymy drogą dla odkrywców z krwi i kości. Wmieszamy się w tłum, by poczuć jego codzienny rytm. Podążając za nim, dojdziemy do miejsc, o których milczą wycieczkowe katalogi. Poznamy normalną egzystencję ludzi i damy się ponieść lokalnemu folklorowi. Będziemy smakować, wąchać, dotykać, słuchać i oglądać. Sprawdzimy, jak żyje się tu na co dzień i od święta. Pozwolimy, by miejscowi odkryli przed nami swoje intrygujące obyczaje i artefakty. Usłyszymy język, który od wieków nadaje ton ich endemicznej kulturze, a w opowiadanych nam gawędach, odkryjemy prawdziwą istotę tej fascynującej cywilizacji.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
11.06-21.06.2021 | 11 | 16 | 7850 zł* |
|
* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).
W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania w hotelach i obiadokolacje w miejscowych restauracjach, serwujących dania kuchni lokalnej i europejskiej. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnym wieczorze folklorystycznym. Codziennie degustujemy najlepsze lokalne napoje, a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.
Dokumenty
Obywatele większości państwa świata, w tym Europy i UE, potrzebują wizę na wjazd do Rosji w celach turystycznych. Rodzaj wizy zależy od narodowości i miejsca wyjazdu – w większości przypadków należy jednak wyrobić wizę tradycyjną (e-wiza uprawnia bowiem do wjazdu wyłącznie na terytorium trzech regionów: Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego, obwodu kaliningradzkiego i Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, co jest niewystarczające dla turystów, którzy podróżują też do lub przez Moskwę albo odwiedzają inne regiony Rosji – szczegóły na temat e-wizy na stronie http://electronic-visa.kdmid.ru/). Do uzyskania zwykłej wizy potrzebne są:
Wiza turystyczna umożliwia przebywanie na terytorium Federacji Rosyjskiej przez okres do 30 dni. Wiza rosyjska jest wizą datowaną – obowiązuje w terminie podanym na wniosku wizowym, a nie od momentu przekroczenia granicy. Na granicy należy wypełnić kartę migracyjną, która jest podstawą do zameldowania w miejscu pobytu na terenie Rosji. Karty należy pilnować, gdyż jej brak może poważnie utrudnić opuszczenie Rosji. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.
Uwaga! Podczas pobytu w Rosji należy zawsze nosić przy sobie dokument tożsamości, najlepiej paszport. Należy być przygotowanym na ewentualne wylegitymowanie przez służby mundurowe.
Zdrowie, szczepienia, leki
Przed wyjazdem do Rosji dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Profilaktycznie zalecane są szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz, w przypadku azjatyckiej części Rosji, na japońskie zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny poddać się szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.
Na wyjazd trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, jak również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, repelenty, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki higieniczne i nawilżane). W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym (w tym podawanych przez iniekcję igłową), które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie zabierane leki – w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej – powinny się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z rosyjską ambasadą lub właściwym miejscowo urzędem konsularnym.
Ze względu odmienną florę bakteryjną na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości u podróżnych z wrażliwym żołądkiem (dotyczy to zwłaszcza azjatyckiej części Rosji). Podczas pobytu należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem etc.). Woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu, dla bezpieczeństwa najlepiej pić napoje butelkowane. Z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia należy unikać kupowania alkoholu i żywienia się na bazarach, przydrożnych straganach i w lokalach gastronomicznych niższej kategorii. Podczas zakupów spożywczych należy zwracać uwagę na terminy przydatności produktów do spożycia.
Poziom opieki zdrowotnej w Rosji jest zróżnicowany, choć standard niektórych placówek medycznych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na prowincji, bywa niski. W aptekach można dostać odpowiedniki leków zachodnich.
Przepisy celne i prawne
Bezpieczeństwo
Rosja – poza obszarami niestabilnymi politycznie, do których podróże są odradzane – jest krajem względnie bezpiecznym. Jak wszędzie jednak, należy zachować rozsądek i ostrożność. W Rosji występuje znaczne zagrożenie przestępczością pospolitą – kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia zdarzają się głównie w dużych miastach i zatłoczonych miejscach, ale czujność należy zachować także na prowincji. Podczas wycieczki należy bezwzględnie pilnować pieniędzy, torebek, plecaków, dokumentów, sprzętu elektronicznego i innych cennych przedmiotów (wartościowe rzeczy najlepiej przechowywać w sejfie w pokoju hotelowym) oraz unikać zachowania sugerującego posiadanie przy sobie większych kwot gotówki. Należy pamiętać o tym, że w hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.
Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz interesów. Niewskazane jest zabieranie po drodze przypadkowych pasażerów i korzystanie z zaproszeń do prywatnych mieszkań, a także samotne spacerowanie i podróżowanie nocą oraz zatrzymywanie się na postój w przygodnych, nieoznakowanych miejscach. Nie należy spożywać alkoholu i innych płynów proponowanych przez nieznane osoby, np. taksówkarza.
Sporym zagrożeniem w Rosji jest także cyberprzestępczość. Aby uniknąć kradzieży danych osobowych, loginów i haseł do smartfonów, tabletów, laptopów itp., należy przed wyjazdem zaktualizować wszystkie urządzenia i uruchomić dwustopniową weryfikację logowania. Podczas pobytu w Rosji należy unikać łączenia się z niezabezpieczonymi hasłem sieciami Wi-Fi.
Ponadto w Rosji należy uważać podczas jazdy i przechodzenia przez ulicę – stan rosyjskich dróg oraz stopień przestrzegania przepisów przez lokalnych kierowców i pieszych pozostawiają wiele do życzenia.
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).
Klimat
Rosja – ze względu na ogromne terytorium – leży w kilku strefach klimatycznych. Choć w przeważającej części kraju występuje klimat kontynentalny, pogoda różni się na poszczególnych obszarach. Warto uwzględnić ten fakt, pakując zestaw ubrań, które zabierzemy w podróż – w niektórych miejscach nawet latem warto mieć ze sobą długie spodnie i sweter.
W zachodniej części kraju klimat, szczególnie zimą, jest ostrzejszy: latem temperatura w Moskwie wynosi ok. 20–25°C; zimą można spodziewać się nawet kilkunastostopniowych mrozów. W położonym bliżej Morza Bałtyckiego Sankt Petersburgu klimat jest łagodniejszy – lata są nieco chłodniejsze (poniżej 25°C w lipcu), a zimy mniej mroźne niż w Moskwie (choć temperatury mogą przekraczać -5°C). Największe opady w tych miastach przypadają na miesiące letnie; jesienią opady są większe niż wiosną.
Nad Morzem Czarnym można się spodziewać gorącego lata i niezbyt mroźnej, choć wietrznej zimy (w Jałcie temperatura powietrza w lipcu osiąga 20–30°C; w styczniu średnia temperatura to 2°C).
Im dalej w głąb kraju, tym klimat bardziej kontynentalny. W regionie Chakasji, znajdującym się na terenie Syberii Wschodniej, opady są mniejsze niż w Sankt Petersburgu, przy czym najwięcej pada od czerwca do sierpnia. Wówczas jest również najcieplej – od kilkunastu do ok. 25°C. Wiosną i jesienią temperatury wahają się średnio od 0 do 10°C, a w najchłodniejsze miesiące (listopad–marzec) występują mrozy, mogące sięgać nawet poniżej -20°C. Podobny klimat występuje w położonym na południe od Chakasji regionie Tuwy. Lata są tu jednak chłodniejsze (temperatura raczej nie przekracza 20°C), a zimy dłuższe (nawet w kwietniu i październiku występują mrozy). Położony na wschód od Tuwy region Buriacji, gdzie znajduje się jezioro Bajkał, przypomina pod względem klimatu region Chakasji, choć zimy są tu bardziej mroźne. W Nowosybirsku, który leży z kolei na zachód od Chakasji, klimat również jest podobny, ale zimowe mrozy są nieco mniejsze. W położonym na trasie Kolei Transsyberyjskiej Permie latem temperatura powietrza wynosi zazwyczaj od kilkunastu do maksymalnie dwudziestu kilku stopni, natomiast zimą (od listopada do marca) występują mrozy wynoszące kilkanaście stopni na minusie. Słynnych „syberyjskich mrozów” można natomiast doświadczyć np. w Jakucku, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi -41°C. W najcieplejszym miesiącu (lipcu) temperatura powietrza w tym mieście może jednak przekraczać 20°C.
Język
Językiem urzędowym Rosji jest rosyjski. W 20 z 21 republik Federacji Rosyjskiej mieszkańcy posługują się też lokalnymi językami urzędowymi, takimi jak np. ałtajski, baszkirski, buriacki, czeczeński, inguski, jakucki, kałmucki, czerkieski, tuwiński, tatarski czy komi. Poziom znajomości języka angielskiego jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy Rosjanie, zwłaszcza młodzi, dobrze wykształceni i mieszkający w dużych miastach, porozumiewają się płynnym angielskim, inni znają go na poziomie średniozaawansowanym lub przynajmniej komunikatywnym. Na prowincji po angielsku dogadamy się w podstawowym zakresie, choć trzeba się liczyć z tym, że znaczna część mieszkańców nie zna żadnego języka obcego.
Religia
Rosja jest państwem świeckim, a od 1937 r. obywatele nie są podczas spisów ludności pytani o kwestie wyznaniowe, dlatego brak oficjalnych statystyk dotyczących religii tego kraju. Z badań amerykańskiego Centrum Badawczego Pew, przeprowadzonych w 2010 r., wynika jednak, że 73 proc. Rosjan to chrześcijanie, 10 proc. to muzułmanie, a 16 proc. – ateiści i agnostycy. Inne religie wyznaje mniej niż 1 proc. populacji. Z grupy chrześcijan aż 71 proc. wyznaje prawosławie, lecz liczba praktykujących wynosi zaledwie 15–20 proc. – taki stan rzeczy jest zapewne pokłosiem represji komunistycznych w XX w. Choć Rosjanie rzadko zaglądają do cerkwi, to świątynie te od 988 r., czyli daty przyjęcia chrztu prawosławnego przez Rosję, są wpisane w krajobraz niemal każdej miejscowości. Wiele cerkwi to zabytki o wspaniałej architekturze i ciekawej historii, które zdecydowanie warto poznać. Przed wejściem do cerkwi prawosławnej mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona (długie spodnie, bluzka z dłuższym rękawem), a kobiety zakryć zarówno nogi i ramiona, jak również dekolt i włosy (przydatne będą chusta na włosy, długa spódnica lub chusta, bluzka z długim rękawem). Zaleca się również wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone.
Waluta i płatności
Walutą w Rosji jest rubel (RUB). Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. 10 RUB to około 0,15 USD/0,13 EUR/0,56 PLN.
Na podróż można zabrać ruble lub dolary amerykańskie (nowe, wydane po 2006 r.) albo euro. Wymiany waluty można dokonać w kantorach i bankach (dostępne w większych miastach; w niektórych punktach przy wymianie waluty trzeba okazać paszport). Trzeba się wystrzegać kupowania waluty poza kantorami i bankami – choć niektóre punkty mogą oferować lepszy kurs, to istnieje w nich ryzyko otrzymania fałszywych banknotów.
Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę, ale można również zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. Bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w stolicy i innych większych miastach.
Czas
UTC od +5:00 do +12:00. Różnica czasu między Polską a Rosją wynosi +3–10 godzin latem i +4–11 godz. zimą.
Telefonia i Internet
Zasady działania oraz zasięg telefoniczny i internetowy są w Rosji zróżnicowane i zależą od miejsca pobytu. Z bezpłatnego Wi-Fi można korzystać w większości hoteli, restauracji i kawiarni w większych miejscowościach, a w Moskwie również w metrze i na wybranych ulicach (po podaniu danych, np. numeru telefonu, adresu e-mail). Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/russia. Należy jednak bardzo uważać na zagrożenie cyberprzestępczością – zaleca się logować wyłącznie do sieci Wi-Fi zabezpieczonych hasłem, lepiej też nie logować się na zbyt wiele kont społecznościowych, a po powrocie z Rosji warto profilaktycznie zmienić hasła do poczty i serwisów, z których korzystamy. W Rosji niektóre strony internetowe są zablokowane (np. LinkedIn). Chcąc mieć dostęp do internetu na trasie wycieczki, warto zainwestować w lokalną kartę SIM (karta z 10 GB internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR). Korzystając w Rosji z polskiej karty SIM, za minutę rozmowy zapłacimy ok. 0,40 zł za połączenia przychodzące i ok. 1,40–8 zł za połączenia wychodzące (bieżące stawki najlepiej sprawdzić u swojego operatora). Wysłanie SMS-a to koszt ok. 0,45 zł, z kolei MMS-a – ok. 3 zł. Transfer danych kosztuje ok. 3,50 zł za 1 MB – dość drogo, dlatego przy dłuższym pobycie korzystniej zainwestować w rosyjską kartę SIM. Karta z 10 GB Internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR.
Elektryczność
Napięcie sieciowe w Rosji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C, F (takie same, jak w Polsce i większości krajów Europy).
Lokalna kuchnia
Kuchnia rosyjska kształtowała się pod wpływem kuchni azjatyckiej i europejskiej, toteż jest bardzo zróżnicowana. Rosja słynie zwłaszcza z kawioru, potraw mącznych, zup, kiszonych warzyw, ciemnego, żytniego chleba, kaszy gryczanej, nabiału (sery żółte, przetwory mleczne), grzybów i owoców leśnych. Wśród najpopularniejszych dań znajdują się bliny (naleśniki), pierogi (pielmieni to pierogi z farszem mięsnym, wareniki to pierogi gotowane), szaszłyki, mięsa w sosie (np. boeuf Stroganow), kotlety drobiowe i wieprzowe, kotlety mielone, gulasze, ryby w różnych postaciach (śledzie, karpie), a także sałatki warzywne. Tradycyjne zupy to m.in. szczi (z warzyw liściastych, z dodatkiem grzybów, mięsa lub ryb), ucha (zupa rybna, nad Bajkałem gotowana z omula, ryby występującej tylko w tym jeziorze) czy barszcz (z buraków), serwowane z ziołami (koperkiem, kolendrą, pietruszką) i śmietaną. Wśród Rosjan popularny jest street food zarówno lokalny (warto spróbować pieczone ziemniaki albo sosiski, czyli parówki, w cieście), jak i zachodni (pizza, frytki, hamburgery). Na deser Rosjanie raczą się lodami (to jeden z ulubionych przysmaków), ciastami i obwarzankami, a w wersji mniej wykwintnej jadają np. kisiel i owoce (jabłka, gruszki, owoce leśne). Wśród rosyjskich napitków królują kompoty owocowe, kefiry i maślanki oraz herbata (często słodzona cukrem, miodem lub konfiturą). Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą skosztować kwas chlebowy (napój o 0,7−2,2% zawartości alkoholu) albo rosyjską wódkę.
Kultura i obyczaje
Warto wiedzieć
Do zabrania:
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. Wycieczka obejmuje również loty krajowe.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
1. dzień – spotkanie na Lotnisku Okęcie w Warszawie z przedstawicielem Tamada Tour. Odprawa paszportowo bagażowa. Przelot do Ułan-Ude.
2. dzień – przylot do miasta Ułan-Ude. Zakwaterowanie w hotelu. Odwiedzimy Muzeum Historii Buriacji im. M.N.Hangalova, gdzie można zapoznać się z historią, kulturą i religią regionu. Następnie odwiedzimy- centrum buddyjskiej kultury duchowej w Buriacji. Obiad – dania kuchni narodowej Buriacji. Po obiedzie pojedziemy do wsi Tarbagatai. Po drodze zatrzymamy się przy górze „Omulevaya” (nazywana również śpiącym lwem – ze względu na swój kształt, bardzo przypominający to zwierzę), z której otwiera się wspaniały widok. Odwiedzimy Nikolską cerkiew, gdzie opowiedzą nam o podziale cerkwi i Semeiskich staroobrzędowcach mieszkających właśnie tutaj. Odwiedzimy muzeum, gdzie można zobaczyć jak żyli miejscowi na przestrzeni wieków. Następnie wycieczka do pobliskiej wioski staroobrzędowców – Desyatnikova. Odwiedzimy gospodarstwo staroobrzędowców, gdzie przywita nas zespół ludowy, śpiewając i tańcząc tradycyjne pieśni. Weźmiemy udział w ceremonii ślubnej. Następne będziemy mieli okazję spróbować tradycyjnej kuchni. Powrót do Ułan-Ude.
3. dzień – śniadanie. Wycieczka do Muzeum Etnograficznego narodów Zabajkala pod otwartym niebem. Odwiedzimy swojego rodzaju mini-zoo, gdzie zobaczymy wiele zwierząt, niektóre z nich są na liscie wymierających. Odwiedzimy wystawę „Naczynia i Gobeliny Buriacji”, „Historia zsyłek i katorgi zabajkala” oraz „Sztuka i rzemiosło zabajkala”. Obiad, dania kuchni Buriacji. Przejazd do miasta Sludyanka (350 km). Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja.
4. dzień – śniadanie. Następnie wsiądziemy do pociągu, który obwiezie nas po Starej Wokółbajkalskiej Magistrali kolejowej. Jest to pomnik historii oraz rezerwat architektoniczno-pejzażowy. Trasa składa się z licznych tuneli mostów i wywyższeń, prowadzi cały czas brzegiem jeziora. W tej chwili kursują po niej tylko pociągi turystyczne, wyposażone w bar i nowoczesne platformy multimedialne, na których wyświetlane są filmy o bajkale. Pociąg zatrzymuje się w najładniejszych miejscach, gdzie przewodnik opowiada o historii budowy tej magistrali. Obiad na stacji Polowinnaja. Wieczorem pociąg przybędzie do stacji Port Bajkał. Przeprawa promem do miejscowości Listvyanka. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja
5. dzień – śniadanie. Dziś odbędziemy pieszą wycieczkę po miejscowości Listvyanka. Wioska jest bardzo długa, wybudowana wzdłuż wybrzeża. Odwiedzimy Bajkalskie Muzeum poświęcone historii jeziora, jego faunie i florze. W akwarium muzeum zobaczymy wielu mieszkańców Bajkału. Atrakcją muzeum są fokaria – gdzie można oglądać jedyne na świecie słodkowodne foki. Odwiedzimy park (Dendrarium), oraz wirtualnie zejdziemy na dno Bajkału. Następnie wycieczka do platformy widokowej „Kamień Cherskogo” (wjedziemy na górę wyciągiem krzesełkowym, a zejdziemy pieszo) zobaczymy źródła rzeki Angary i święty Szamański – kamień. Obiad. Następnie wizyta w cerkwi Nikolskiej, oraz galerii sztuki im. Plamenevskii. Dalej pójdziemy na molo i rynek rybny z pamiątkami. Czas wolny. Kolacja.
6. dzień – śniadanie a następnie przejazd (około 300km) z Listwianki na bazę turystyczną Kowczeg, znajdującą sie przy brzegu jednej z zatok morza małego (część jeziora Bajkał). Po drodze zobaczymy naskalne rysunki, oraz zatrzymamy się w Obo – świętym miejscu, w którym według buriackiej tradycji ludzie kontaktują się z duchami. Po przybyciu do bazy turystycznej zakwaterowanie i lunch. Następnie mały spacer – etnograficzna wycieczka ze zwiedzaniem starożytnych murów miejskich pozostałości zaginionego narodu Kurykan i miejsce bytu prehistorycznego człowieka. Zwiedzimy okoliczne zatoki oraz wejdziemy na szczyt Shibete, z którego roztacza się piękny widok na jezioro Bajkał. Kolacja.
7. dzień – śniadanie. Wycieczka wzdłuż Tazheranskiego stepu przez Dolinę śpiących duchów do jaskini „Marzenie”. Dojedziemy tam klasycznym rosyjskim autem terenowym – UAZ. Dla chętnych możliwe zejście do jaskini. Obiad w małej, cichej zatoce „Arzo”. Po odpoczynku – powrót do bazy. Spacer przez step Tazherańskij, po stromych i urwistych brzegach jeziora Bajkał. Jeżeli grupa jest silna i będzie miała ochotę, można wspiąć się na szczyt góry „Tanghai” (970 m, 500 m wspinaczka) i zejść przez las modrzewiowy, w który możemy natknąć się na lisy, jelenie piżmowe lub dzikie kozy. Powrót do bazy. Kolacja. W bazie czeka na nas rosyjska Bania.
8. dzień – śniadanie. Przejazd przez wyspę do miejscowości Hużir (ok. 30 km), następnie krótki spacer na półwysep Szamanka, gdzie znajduje się słynna „Biała skała” – wizytówka Bajkału. Obiad, następnie pójdziemy do muzeum etnograficznego, w którym zebrano przedmioty pokazujące życie ludności zamieszkującej wyspę Olchon na przestrzeni wielu wieków. Powrót do Bazy. Kolacja. Dla chętnych konna wycieczka po okolicy.
9. dzień – śniadanie. Przeprawa na wyspę Olchon. Następnie pojedziemy do północnego krańca wyspy (70 km), gdzie zobaczymy wiele malowniczych miejsc: piaskową zatokę, gdzie znajduje się opuszczony obóz Gułagu, skały Sagan Khushin (Trzej Bracia), słynne plaże wyspy Olchon. Następnie krótki trekking do przylądka Khoboi, gdzie, można zobaczyć słynną Baikalską fokę (jedyna słodkowodna foka na świecie. Lunch w miejscowości Uzuri, prawdziwego rosyjska „Ucha” zrobiona z ryby występującej tylko w Bajkale – Omula. Powrót do bazy. Kolacja.
10. dzień – śniadanie a następnie około południa wyruszymy w drogę powrotna do Irkucka. Obiad w jednej z restauracji po drodze. Po przybyciu do Irkucka (około godziny 16-tej) zakwaterowanie w hotelu i wieczorna wycieczka po najbardziej atrakcyjnych miejscach jednego z większych i starszych miast Syberii. Kolacja.
11. dzień – transfer na lotnisko. Wylot do Polski przez Moskwę.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour
Realizacja: Codenest